Wysokie temperatury procesora - wymiana pasty?


(Reggy1) #1

Witam,

w komputerze mojej mamy praktycznie od kiedy pamiętam wiatrak chodził bardzo głośno, a zimą można było podgrzewać sobie przy nim ręce. Wspomniany komputer jest laptopem HP Pavilion g6-1180ew (proc. i5 -2410M) przy stanie z jedną włączoną kartą w Firefoxie procesor osiąga temperaturę ok. 50 stopni, a przy graniu doszło raz do 97 stopni. System nie jest zbytnio obciążony (jak to komputer mamy - kilka gier, kilka prostych programów), a mimo to mocno się grzeje.

 

Stąd tu moje pytanie: Wymiana pasty?


(Lewanxd) #2

Pierwsze przedmuchanie wentylatora, bo tam może być duuuuużo zabitego kurzu


(Reggy1) #3

Ale to przy rozebranej obudowie?

 

Faktycznie może być sporo, bo laptop ma już 25 miesięcy…


(rgabrysiak) #4

Cześć.


(CrisPL) #5

Lepiej przeczyść jak najszybciej. Bo tak nabity kurz przez taki okres czasu może uszkodzić wentylator. Laptopa powinno się czyścić co 1 rok, a ty to zaniedbałeś.


(Lewanxd) #6

Eh, dobra, ja się wypowiem na podstawie doświadczenia z moją półtoraroczną g6-ką. Obecnie jak temperatury podczas odpalonego Fb, YouTube’a i dwóch kart tego forum?

http://i.imgur.com/kqxT0z7.png

 

Jak tego dokonałem na chodzącym już ~5h laptopie? Wystarczą takie triki, jak:

a) dmuchnięcie mocne w wentylator od lewej strony-wiem, nabijam kurz, ale przy uruchomionym laptopie (wentylatorze rzecz jasna też) on się nie przyczepi a wydmucha się przez dziurę

b) ustawienie profilu wydajnościowego na Oszczędzanie energii

c) trzymanie laptopa na jednym kolanie, które podpiera mniej więcej w połowie laptopa, odsłaniając dolne kratki wentylacyjne

d) wentylować pokój oczywiście aby była ta optymalna ~22*C - zimą nietrudno o to.

 

Ps. nie sugeruj się najniższymi temperaturami, ale laptop był uruchomiony dziś na dworze przy panujących tam ~4*C

 

EDIT. Pasta nie była ruszana od nowości (ba, nawet klapki dolnej nie zdjąłem od laptopa). Podstawki chłodzącej nie używam w ogóle, natomiast zazwyczaj mam uruchomioną grafikę Radeon 7450M, która nie wiem dlaczego nie ma diody termicznej. Obecnie temperatury spadły do 38*C.

 

A natomiast do dmuchania w wentylator - robię to regularnie co 2-3 dni, dlatego raczej tam kurzu nie ma.