Wysokie temperatury procesora zaraz po uruchomieniu.

Moje podzespoły:

  • Płyta: MSI B450-A PRO
  • Procesor: AMD Ryzen 5 5600X
  • Karta graficzna: RTX 3060Ti
  • Chłodzenie: Corsair iCUE H100i
  • Obudowa: Sharkoon TG5
  • RAM: 2x8 2666MHz
  • Ostatnio wymieniłem procesor na R5 5600X i wszystko było by dobrze, ale gdy włączam komputer to na start temperatury to 50-60stopni, wiatraki zaczynają chodzic na wysokich obrotach, temperatury skaczą od 40 do 60stopni w stanie spoczynku. O dziwo w grach temperatury nie wchodzą powyżej 65 stopni. Chłodzenie mam dobre, procka jeszcze nie podkręcałem, więc temperatury powinny być niższe

    1. Sprawdź plan zasilania ustawiony w systemie. Powinien być Zrównoważony.
    2. Wyłącz PBO w Biosie.

    Plan zasilania był ustawiony na zrównoważony, PBO wyłączyłęm, ale temperatury dalej przy spoczynku 50 stopni

    1. Bios płyty masz najnowszy?
    2. Po wymianie CPU robiłeś reset biosu, najlepiej baterią
    3. Jesteś pewien, że cooler CPU jest poprawnie założony?
      4.Użyj innego programu do odczytu temperatury, bo może są przekłamania.

    Przed wymianą procesora zaktualizowałem BIOS do najwyższej wersji. Nie robiłem resetu BIOSu, bo musiałbym zmienić procesor, bo moja płyta bez aktualizacji nie obsłuży R5 5600x. Używałem kilku programów (Ryzen master, speed fan), cooler na pewno dobrze założony, pasta thermal grizzly kryonaut. Ostatnio zauważyłem, że czasami na pare sekund, na niektórych rdzeniach taktowanie skacze do 4,7MHz w spoczynku, napięcia tak samo nie są najniższe, bo wahają się od 1V do 1,3V w spoczynku

    Cpu nowy, czy używaka?

    Teoretycznie płyta wspiera tego cpu, więc nie powinno być problemu.

    Reset Biosu (obojętnie zworką czy baterią) nie powoduje cofnięcia do poprzedniej wersji którą miałeś przed aktualizacją, więc nie potrzebujesz starego procesora. Chodzi po prostu o przywrócenie wartości domyślnych. Jeśli tego nie robiłeś po wymianie procesora to warto to zrobić.

    Nowy, z X-komu

    Dopiero zrobiłem reset, niestety nie pomogło, 65 stopni przy starcie, potem skacze od 40 do 65

    W takim razie wstaw tutaj zrzuty ekranu z Biosu wszystkich ustawień związanych z procesorem/napięciami/obrotami wentylatorów. Jeśli nie ja, to może ktoś inny coś w nich dostrzeże.

    A system to masz jaki?

    A na starym CPU wszystko było oki?

    Nowy CPU do sprawdzenia? prawie się nie psują, ale są wyjątki.

    Możliwe, że trzeba również wgrać świeży system do nowego CPU - ale najpierw drugi dysk wgraj system plus stery do płyty głównej i test.

    System to najnowszy Win 11. Na starym R5 2600 temperatury w spoczynku to 30-35, a był lekko podkręcony







    Temperatura CPU w biosie, to 36 stopni, więc oki.

    Problem raczej w odczycie temperatury CPU na poziomie systemu.

    Jak pisałem, inny dysk, oryginalny system plus stery do płyty i test.



    Chcialem postawic nowy system na drugim dysku, ale pojawia sie takie cos