Wysokie temperatury procesora

Witam. Od razu chciał bym złożyć wszystkim Wesołych Świąt.
Problem jest taki że zakupiłem jakiś czas temu Laptopa Dell E6220 używany. Nie pokoiły mnie zbytnio wysokie temperatury i wiatrak non stop na full pracuje, Więc postanowiłem co wyczyszczenie i wymiana pasty i tak uczyniłem, wszystko zrobiłem cacy wymiana itp temperatury trochę spadły ale zaraz po odpaleniu programu OCCT temperatury od razu ponad 90c. Procesor to: Intel Core i5 2520M,

2.50GHz . Co można zrobić jeszcze by temp obniżyć?

I wzajemnie :slight_smile:

Całkiem możliwe, że chłodzenie jest wyeksploatowane (chodzi o heatpipe’y) i nic z tym nie zrobisz. Możesz doraźnie unieść lapka lekko do góry, żeby powietrze miało lepszy dostęp do kratek wentylacyjnych.

Konieczna będzie wymiana chłodzenia. Najlepiej gdybyś kupił nowe bo z innymi używanymi może być podobnie.

Dzięki za odzew i pomoc. To dość stary laptop więc nowe chłodzenie ciężko raczej dostać

… to na tyle stary laptop, że niezbyt jest sens inwestować…
Wymień pastę, unieś w górę, może z kurzu wyczyść, ale … nie płaciłbym za nic więcej. :slight_smile:

Jak się nie da kupić nowego niech będzie używane, ważne by było sprawne. Problem trzeba rozwiązać definitywnie, zostawienie sprzętu w takim stanie to żadne rozwiązanie, przy większy obciążeniu CPU będzie pojawiał się throttling i procesor zacznie zbijać taktowanie, to pogorszy komfort pracy na tym laptopie. Co gorsza może dojść np. do przegrzania nie samego CPU ale powiązanego z nim ciepłowodem układu graficznego i sprzęt będzie do wyrzucenia. Rzeczywiście jest problem z dostępnością tego chłodzenia.

… a jak poznasz, ze sprawne? Będziesz kupował do skutku 10 letnie używki? Lepiej od ręki kupic nowy komputer, wyjdzie taniej. To niestety już towar wyeksploatowany, i to własnie jedna z przyczyn dlateczego tak stare lapki nie mają sensu. :slight_smile:

To są temperatury w spoczynku


Net czy oglądanie filmu dochodzi do 65c więc chyba tragedii takiej nie ma ?

Tyle jest OK.

Masz NORMALNE temperatury jakie są w laptopach. Wszystko jest OKEJ. Do tego twój sprzęt to dziadek. Można się rozejść.

Kolego marcin 2000, Sprzedawca na allegro chyba podaje opis, sprawne, niesprawne, używane, nowe itd. Można napisać do człowieka zapytać co i jak. Sam czasem sprzedaje części pochodzące z demontażu laptopów, komputerów, automatyki i jakoś klienci nie mają problemów z zapytaniem i uzyskaniem informacji. I chyba nie byłeś ostatnio w sklepach, wybór laptopów jest mocno ograniczony a to co ciekawsze jest w takich cenach że szok. Za bardzo uogólniasz temat, bo to co Tobie się wydaje, że nie ma sensu dla kogoś innego sens ma. Laptop nie jest nowy i jakiś rewelacyjny ale podstawowe czynności idzie na nim zrobić, do zdalnej nauki też się nadaje. Można dołożyć trochę ramu, dysk SSD, ogarnąć to chłodzenie i jeszcze będzie śmigał parę lat. Zawsze możesz kupić nowy laptop ale zastanów się jakie mamy czasy, ludzie tracą prace, zawieszają działalność nie każdy może sobie pozwolić na wydatek kilku tyś. od tak sobie.

To nie są normalne temperatury, te powinny być znacznie niższe dla tego modelu. To dopuszczalne temperatury, które nie spowodują awarii sprzętu, gorzej będzie latem. Jeśli nie da się kupić i wymienić chłodzenia, trzeba zakupić podkładkę chłodzącą bo na dłuższą metę tak się nie pociągnie. Kiedyś takie chłodzenie w końcu się pojawi w sprzedaży, trzeba regularnie monitorować allegro to w końcu coś się trafi. Kompletne chłodzenia są na ebay. https://www.ebay.pl/itm/Dell-Latitude-E6220-Laptop-CPU-Cooling-Fan-Heatsink-JNYF2-0JNYF2-CN-0JNYF2/264813567842?hash=item3da81e5f62:g:-W0AAOSwDchfkuPy

SSD wsadzony już w nim 4GB ramu jest obecnie system śmiga szybko. Do czynności bardziej zaawansowanych bardziej obciążających mam drugiego laptopa a tego DELLa użytkuje sporadycznie do filmów praca nocna więc czasem coś zalukam :slight_smile: dokładać już nie bede bo za lapka dałem 700zł kupiłem dysk więc już pchać w staruszka nie bede jak by na allegro było chłodzenie OK ale na ebayu średnio. Pozdrawiam i Udanego sylwka w zaciszu domowym

W linku wyżej masz nowe chłodzenie za 22 zł.

przesyłka prawie 80zł gorzej jak przyjdzie z chin uwalony

Nie ma nic za darmo. Trzeba szukać. Może coś z Europy.

Kolego, a czy sprzedawca na Allegro dysponuje sprzętem/wiedzą do sprawdzenia stanu napełnienia ciepłowodów np. gazem? Nie, on poda tylko, czy wiatraczek się kreci, nie poda CI zużycia w 95%.

Każda transakcja niesie ze sobą ryzyko i nikt nie mówił że będzie łatwo naprawić tego laptopa. Ale z takim podejściem jak Twoje to lepiej nic nie kupować bo kij wie. Używane rzeczy to zawsze loteria, chyba każdy jest tego świadomy, ale po to dopytujesz sprzedawcę o szczegóły i w pewnych kwestiach można się dogadać np. zwrócić towar jeśli coś będzie nie tak. Stan używanych urządzeń jest pojęciem względnym dla kogoś coś wygląda i działa dobrze dla kogoś innego to będzie szrot nie warty uwagi. Mimo wszystko ludzie podejmują to ryzyko i muszą z tym żyć, raz trafisz na okazję a raz nie, życie.

Jest pojęciem bezwzględnym, ale w przypadku modułu chłodzenia jest on niemożliwy do oceny innej niż “wiatraczek działa”, nie działa. Stąd sprawny sprzęt może być złomem.

Zaskoczę Ciebie kupiłem nie raz używany sprzęt, ale dotyczyło to tylko procka i RAM, czyli elementów, które nie się nie psują co do zasady.

Ponadto wyznaję zasadę, że pozostałą elektronikę można tak do 3 lat kupować, a sprzęt starszy niż 5 lat ma już podwyższone ryzyko awarii.

Czyli masz rację, nie kupiłbym ani tego 10 letniego laptopa, ani bym nie kupił do niego nowego zestawu chłodzenia, ani nawet używanego, gdyż w mojej ocenie jest inwestowanie w trupa, który może paść w każdej chwili, a takiego wyrzucania pieniędzy w błoto nie lubię. Nie chodzi tu więc o żadne “mega okazje”, a o prostą matematykę.

Czy nie zainstalowała Ci się aktualizacja sterownika z Windows Update?
(intel software extended)
Mi się przegrzewa procesor po instalacji tej aktualizacji. Spróbuj zainstalować system ponownie i bez połączenia internetowego przetestować . (aktualizacja jest oznaczona jako obowiązkowa i pobiera się automatycznie po nawiązaniu połączenia)