Wysokie użycie pamięci RAM tylko przy przeglądarce internetowej

Witam wszystkich

Ostatnio przesiadłem się z Windowsa na Macbooka Pro M2 Pro z 16 gb ram.
Z ciekawości sprawdziłem jak wygląda zużycie pamięci ram przy normalnej pracy biurowej i przeglądaniu internetu i tutaj moje zdziwienie i niedowierzanie.
Przy otwartej przeglądarce internetowej google chrome i 10 otwartych kartach, wszystkie inne aplikacje pozamykane, zużycie ramu jest na poziomie 13 gb z 16 gb.
a co chodzi?
w windowsie zużycie ramu było na poziomie 4 gb na starym 7 letnim laptopie.
poniżej zrzut bo nie wiem czy to jest normalne.
jak wygląda to u Was?

Pozdr
Darek

Wyrzuć tego szpiega.

Spójrz na monitor aktywności a potem przeczytaj to co ponizej. Tym bardziej jesli tego jest więcej niż widać na obrazku ( Google Chrome Helper (Renderer) )

XD ić stont

Zagadka:

  • czym technicznie różni się 7 letni laptop od nowego Macbooka?
  • dlaczego Androidy wykorzystują bardzo dużo pamięci operacyjnej na starcie?

Chrome nie zużywa Ci 13/16 tylko z tego co widzę to z 5/16 w maksie.
Ja bym się problemu doszukiwał w procesorze i to w jaki sposób aplikacje na procki Apple’a są „pisane”. To normalne że niektóre aplikacje będą zżerały więcej RAMu. U mnie przy 13 kartach na Debianie Chrome ciągnie może z 2G do 2,5G (przy 64G!).

A nie zauwazyłes ze wstawiony obrazek to tylko fragment całości Monitora?
Zanim napiszesz to moze zapytaj o resztę. Nie wspomne o tym bys może najpierw przeczytał co tu oznacza Google Chrome Helper (Renderer) :man_facepalming:

Raczej niewielu ma MacBooki lub hackintoshe ARM, to opinii możesz wyczekiwać najwyżej od Wasabiego.

To wolny kraj a także wolne i otwarte forum dla wszystkich, podobno. Nie podoba ci się moja opinia o tym programie? Nie musisz z niej korzystać.

no ok, ale ja mam zainstalowane 3 wtyczki do google chrome które chcę żeby zostały.
poza tym na windowsie ja nie podejmowałem takich działań, a zużycie pamięci było conajmniej 2-krotnie niższe pomimo tego, że pamięci były kilkukrotnie wolniejsze.
dlatego moje pytanie skąd tak duże zużycie pamięci ram w stosunku do windowsa, przy tych samych działaniach?
przecież niby pod mac os aplikacje są pisane indywidualnie, niby wszytko miała działać kilkukrotnie szybciej, a rzeczywistość jest zupełnie inna.
może to ktoś mi wytłumaczyć?

To wrzuć pełen zrzut ekranu który pokaże ile tak na prawdę Chrome zużywa.
U mnie:

Może w konsoli też masz polecenie free, będzie bardziej wiarygodne niż ten Monitor Aktywności. Od tego bym zaczął XD macOS to unix’o podobny system, pobaw się trochę konsolą.

Sam sobie odpowiedziałes.
Windows i Mac to nie te same systemy wiec i Google Chrome sie róznia, wraz z rozszerzeniami.
Jak poszukasz w sieci to okaze sie ze to nie tylko twój problem.

Od 2021 nie ma już wtyczek (śmierć Flash), pewnie chodzi ci o dodatki/rozszerzenia.

Rozważ czy jakieś Chromium jest w ARM by Rossetta nie działała w tle.

Google chyba wycofało wsparcie dla synchronizacji w Chromium. Jeżeli Autor nie używa synchronizacji to jakakolwiek inna przeglądarka byłaby lepsza (nawet ta „domyślna” w macOSach).