Wysokie użycie procesora podczas ruchu myszki

Witam. Od nie dawna nam pewien problem. Gdy poruszam myszką na pulpicie w menedżerze zadań wzrasta użycie procesora w eksploratorze Windows, gdy poruszam myszką w przeglądarce Google to wzrasta użycie procesora w Google i tak w każdej aplikacji, czasami tego użycia jest mniej a czasami więcej. Nie wiem czy to normalne i stanowi jakiś problem, ale wydaje mi się że wcześniej tak nie miałem. Problem pojawił się znikąd, jedyne co robiłem to aktualizowałem system WINDOWS 10 do wersji 20H2 i chwilę wcześniej pobrałem jedną grę. Jeśli to normalne zachowanie procesora to okej lecz tak jak pisałem wcześniej wcześniej chyba tego nie miałem, a ruszanie myszką na pulpicie powoduje to że użycie procesora wzrasta nawet do 10%. Może to wina myszki, posiadam Razera Deathadder Essential.
Mój sprzęt:
Procesor: AMD Ryzen 5 2600X
Karta graficzna: RX 5600 XT SAPPHIRE PULSE
Płyta główna: GIGABYTE B450M DS3H
Zasilacz: SILENTIUMPC 600W Veo L3
RAM: 16GB (4X4) Patriot Viper
Bardzo bym był wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

Widzę, że myszka ma “polling rate” 1kHz. Spróbuj to zmienić w oprogramowaniu myszki na mniejszą wartość i zobacz wtedy (o ile jest taka możliwość).

Takie użycie CPU jest możliwe, bo raportowanie pozycji 1000Hz to co 1ms (0,001 sekundy) masz przekazywaną pozycję kursora przez myszkę. Procek nie jest najwyższych lotów, także generuje to procentowo zauważalne obciążenie podczas szybszych ruchów myszką.

Tylko problem w tym że wcześniej tak nie miałem

Najprościej podłącz inną mysz i zobacz, czy taki sam jest efekt.

Ok sprawdzę i dam znać

A więc tak podłączyłem inną myszkę bezprzewodową (wcześniej była na kablu) i użycie procesora podskakuje tylko do 1% a wcześniej na innej myszce było to 10%, czyli co to powoduje że na tej pierwszej myszce podskakuje do 10% a na tej drugiej tylko to 1% może sterowniki albo coś

Jeżeli to mysz bezprzewodowa to mogą być sterowniki. W każdym razie 1 kHz zawsze będzie Ci generować obciążenie CPU przy szybszych ruchach myszą.
Ja też tak mam przy Ravcore Cyclone. Jak przełączę na 1kHz to do 6% jak macham kursorem użycie CPU wzrasta chwilowo. To jaką wartość zobaczysz, zależy dużo od danego CPU i jego load balancera.

Pod Linux z kolei, czegoś takiego nie zaobserwowałem. Może dlatego, że kernel raportuje ostrzeżenia związane z myszką i tak szybkie próbkowanie ignoruje.

Spróbuj zmienić “polling rate” i zobacz jaka jest różnica:

Spoko dzięki

A mógłbyś mi wytłumaczyć co to jest ten polling rate

polling rate -> współczynnik odpytywania
Szybkość zczytywania pozycji myszki.
Jak masz np. 1kHz to oznacza, że myszka przesyła swoją pozycję, co 0,001 sekundy. (przy 500Hz -> co 0,002 sekundy itd.)
Inaczej mówiąc, twój ruch myszką jest płynniej przekładany na ruch kursora.
Na tym filmiku gościu ładnie to pokazał na wykresach.

Czyli mam rozumieć że z moim prockiem jest wszystko ok i to normalne że przy większym polling rate procesor jest bardziej obciążany?

Dokładnie tak, bo więcej danych musi przetworzyć w danej jednostce czasu. Na dodatek im szybciej machasz myszką, tym większą ilość danych musi przetworzyć, bo “dostaje” więcej różniących się wartości odczytów i musi to przełożyć szybko na ruch kursora.

Dziękuję Ci bardzo, zacząłem się już martwić że coś jest nie tak

Spoko, jeżeli rozwiałem Twoje wątpliwości, to oznacz mój post jako rozwiązanie. W przyszłości jak ktoś będzie mieć podobny problem, to łatwiej to znajdzie.

1 polubienie