Wysokie wykorzystanie CPU po zainstalowaniu nowych kości RAM

Witam!

Ostatnio kupiłem sobie nową pamięć do komputera, zainstalowałem, uruchomiłem i niby wszystko dobrze, ale gdy Windows się uruchomił (co trwało nadzwyczaj długo) nie byłem w stanie nic zrobić. Wszystko się tak zacinało,że ledwo kursor się poruszał. Okazało się że zużycie procesora to 100%, bez uruchamiania niczego poza menedżerem zadań. W trybie awaryjnym to trochę lepiej, ale podczas poruszania kursorem i tak skakało z 50 do 100%. Windows wykrywa nowe ramy bez problemu więc nie wiem w czym problem. Ze starym ramek było wszystko dobrze.

Proszę o pomoc i z góry dziękuje.

Procesor Intel core 2 duo 2.33 GHz

Płyta ASUS p5b SE

RAM stare to 2x 1gb ddr2 6400

Nowe RAM 2x 2gb ddr2 5300

Niższe taktowanie RAMu, ot co, przerzucanie danych trwa dłużej - stare 800MHz, nowe 667MHz

Bzdury. Przy zwykłej pracy na pulpicie różnica w takim przypadku jest niezauważalna.

A czy jak wyjmiesz nową kość, to wszystko wraca do normy?

Zaktualizowałem BIOS i wszystko wydaje się być w porządku, poza tym, że teraz zamiast 4096mb ramu BIOS i Windows pokazuje 3328mb. Jakiś pomysł dlaczego mam 700mb ram mniej?

System 32-bitowy? Czasem karta graficzna “zjada” trochę dla siebie - zintegrowana zawsze, dedykowana czasem.

Właśnie, że mam system WIN 7 64-bitowy, co jest dziwne, ponieważ, systemy 32-bitowe obsługują maksymalnie 3,25 GB RAMu, więc nie w tym problem. Kartę graficzną mam osobno (GeForec’a 9500)

 

 

post-280528-0-17334500-1435826917_thumb.

Zobacz w menedżerze urządzeń właściwości ekranu i/lub karty graficznej, czy masz taką zakładkę jak tutaj: http://i50.tinypic.com/2jcj4w5.jpg

 

EDIT: sprawdź też, czy masz włączoną opcję memory remapping w BIOSie.

Dzięki, włączyłem remapping i pokazuje dobrze. Pojawił się jednak nowy problem(w sumie przed włączeniem mappingu też ten problem był) mianowicie, Windows zaczął się zawieszać, wcześniej wystąpiły 3 blue screeny (jeden z błędem nvlddmkm.sys, dwa, coś z Windowsem). Gdy Windows się zaladuje jest wszystko ok, ale jak włącze mozille, to się przegladarka crash’uje, a jak chrome to się komputer zawiesza. Tak samo się dzieje jak włącze jakąś grę. Jeśli chodzi o właściwości karty, to wygląda, tak jak u Ciebie(tam gdzie jest 0,ja też mam). Problem ten nie wydaje się występować w trybie awaryjnym.

@edit Jednak w trybie awaryjnym też się blue screen pojawił ;/

Sam RAM testowałeś? Memtest86 świetnie się w tym zadaniu sprawdza.

Dokładnie jak wyżej, przejedź go memtestem, ewentualnie wyjmij nowy RAM i sprawdź, czy BS dalej będą się pojawiać.

No niestety memtest zawiesił się w trakcie, ale to co zostało sprawdzone nie napawa optymizmem. Spróbuję jeszcze raz każdą kość osobno przetestować, albo wlożę stare kości.

Dzięki za Wasze odpowiedzi.

http://imgur.com/W7qdp8A

@edit

Powtórzyłem badanie memtestem każdej kości osobno w różnych zlotach i żadnych błędów nie wykryło. Gdy jednak Powtórzyłem test z obydwoma kościami, to efekt taki sam jak wyzej, zawiecha memtesta i mnóstwo błędów. Co może być tego przyczyną? Kości pamięci do siebie nie pasują, czy może coś z płytą główną?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Sprawdź może, czy jak wyłączysz remapping, to błędy będą się utrzymywać. Moim zdaniem to wina mobo i jakiejś niekompatybilności z tą nową pamięcią.

Problem rozwiązany :smiley:

Wystarczyło zmienić w biose częstotliwość RAM’u z <auto> na 667MHz.

Doszedłem do tego, po tym jak zauważyłem, że podczas ładowania BIOS’a wykrywa mi pamięć PC2-4300, zamiast 5300. Pamięć jest oczywiście sprawna. Poprzedenie errory wynikłay z tego, że pamięć była zainstalowana w złym slocie…

Dziękuję Wszstkim za odpowiedzi i życzę powodzenia, temeat oczywiście do zamknięcia :slight_smile: