Wysokie zużycie dysku, błędne sektory


(Domagalski Piotr) #1

Cześć,

Dwa dni temu mój laptop (Asus R500v, 8gb ramu, ok 4 miesiecy, wczesniej dzialal bez zarzutu)zawiesił się, a zresetowaniu zaczął strasznie "zamulac" (wczesniej nie zdradzal zadnych przeslanek, ze co jest nie tak). Czasami zawieszal sie juz przy ekranie startowym, czasami po 2-3 minutach. W menedżerze zadań zauważyłem, że właściwie zaraz po uruchomieniu zużycie dysku skakało do 100% , jednoczesnie żaden program nie wykonywał jakis szczegolnych akcji. Odpaliłem komputer w trybie awaryjnym (tu wszystko działa ok), i zauważyłem, że troche zaniedbałem sytuację na dysku systemowym, gdzie zostalo mi zaledwie kilka GB wolnego miejsca. Oczyscilem dysk uzyskujac ok 40gb wolnego miejsca i zresetowalem komputer. przez kilka godzin bylo ok, ale przy uruchomieniu wiekszej ilosci aplikacji (nic wielkiego, kilka stron internetowych, spotify, vuze), komputer znowu sie zawiesil i tak sytuacja wyglada do teraz. moge otworzyc jakas strone, wlaczac foldery, ale o wiekszych operacjach nie ma mowy, bo uzycie dysku po chwili skacze do 100% i konieczny jest restart.

Wykonałem analizy w programie HD Tune, oto rezultaty

Nie będę ukrywał, jestem raczej laikiem, i nie wiem czy te uszkodzone sektory, to tylko problem systemowy, czy juz fizyczny i dysk jest do wymiany (chcialem naprawic je sugerowanym tu programem Victoria, niestety nie działa mi on na Win8). Bardzo proszę o jakieś mądre słowo, nie ukrywam ze bylbym bardzo wdzieczny, gdyby udało się komus znaleźć rozwiązanie inne niż format, lub co gorsza oddanie laptopa na gwarancję (potrzebny jest mi cholernie na poniedziałek)


#2

Na moje laickie oko (ale sprytne) uciekaj z danymi jak najszybciej i kupuj dysk inny.


(Kplodygowice1) #3

spróbój MHDD

jak działa i czym się szukaj w wujku google.


(Domagalski Piotr) #4

dzięki za wskazówki, zabrałem się do roboty z tym MHDD, niestety, nie wykrywa on mojego dysku ;/ w FAQ na stronie programu widzialem coś o uzyciu podanej komendy (nie działało), oraz o pogrzebaniu w plik mhdd.cfg (nie ogarniam). Wiecie jak temu zaradzić…?


(marcin82) #5

Sprawdź taki poradnik:

http://www.instalki.pl/demonstracje/sys … -mhdd.html .


(Domagalski Piotr) #6

dzięki za porady, udało mi się odpalić MHDD. zrobiłem remap, następnie erase delay, potem odpaliłem hd tune, error scan już tym razem cały na zielono, za to zamiast błędu w C5, jest teraz C4 ; )

http://i41.tinypic.com/2yyzj7p.png

potraficie coś doradzić? z formatem się już w sumie pogodziłem, po prostu średnio mi się widzi oddawać laptopa na miesiąc do serwisu na gwarancję…


#7

W takim wypadku dysk zrelokował ten brzydki sektor i nie będzie on używany przy czym ja nadal mówię jak mówiłem : Uciekaj z danymi i zmieniaj dysk!

Jeśli trzeba to daj na tą gwarancję - możesz ostro pożałować jak za kilka dni/tygodni/miesięcy dysk nagle umrze a ty zostaniesz z niczym.

Z dyskami nie ma żartów


(mrFreeze) #8

Jak masz laptop na gwarancji to nie masz nad czym się zastanawiać. Dysk jest uszkodzony i prawdopodobnie będą pojawiać się nowe bad sectory. Nie wiem jak będzie u Ciebie ale wiem, że można oddać sam dysk twardy na gwarancji. Zadzwoń do sklepu/serwisu i zapytaj jak jest z wymianą gwarancyjną dysku twardego.