Wysokie zużycie i7 7700k w grach

Witam,
zakładam ten temat bo nie wiem co jest przyczyną wysokiego zużycia procesora w niektórych grach.
Problem jest taki że przesiadłem się na i7 7700k z i7 4770k 3,5 i zużycie cpu w grach typu assassin creed unity czy syndicate czy też dying light jest identyczne na obu procesorach, nie wiem czy to jest normalne przecież i7 7700k wyszedł w tym roku a i7 4770k w 2013, jakim cudem oba procki mają takie samo zużycie cpu,
może to wina temperatur (w stresie cpu ma 63oc), albo niskiego napięcia procka (w stresie wynosi 1,184 V)
na youtube widziałem ludzi co w tych grach na procku i7 6700k mieli niższe zużycie cpu rzędu 50%, ja mam je rzędu 70-80-90%.Nie wiem czy to normalne kupując nowy procek liczyłem na mniejsze zużycie procka niż to było w przypadku i7 4770k a tu jest identycznie. moje parametry kompa to msi gtx 1080, ddr4 16 gbram 2400, 630w zasilacz,płyta msi z170a gaming m5.System to win 10 64bit stawiany tydzień temu, stery najnowsze
Proszę o pomoc może ktoś wie co jest przyczyną takiego samego zużycia cpu. moim zdaniem nowszy model powinien zużywać mniej ale mogę sie mylić.

Grasz na tych samych ustawieniach jak na poprzednim cpu?

tak jest na identycznych

Przecież to normalne, masz lepszy procesor masz więcej klatek w grze, to nie działa tak że im lepszy tym mniejsze użycie.

1 polubienie

To chyba dobrze, że masz wysokie zużycie. Znaczy się nie marnuje.
Spójrz raczej na zegary, to jest istotny parametr.

1 polubienie

Dziękuję wszystkim za odpowiedź
A może jeszcze z innej beczki
czy wzrost temperatury procesora ma wpływ na zwiększenie jego zużycia(czyli im wyższa temperatura to wieksze zużycie)?
i czy napięcie na procesorze ma wpływ na jego zużycie w sensie im niższe napięcie wieksze zużycie cpu a im wyższe rzędu 1,3 V to niższe zużycie cpu
bo jeśli ma to jakiś wpływ to trzeba zastanowić się nad kupnem nowego chłodzenia i zwiększeniem napiecia
Ostatnie pytanie czy wysokie zużycie cpu rzędu 80-90% nie ma negatywnego wpływu na procek i jego żywotność?

co do zegarów wszystko jest ok

Teoretycznie tak, zamiast pracować np; 10 lat, będzie może 9 - tego nie można obliczyć.

I reszta j/w.

Uszkodzenie CPU Intela, to rzadkość, a coś takiego jak zużycie eksploatacyjne praktycznie nie istnieje.

Pilnuj temperatur i ostrożnie z napięciem Vcore - napięcie jest najbardziej szkodliwe dla CPU i używaj. Zdecydowanie szybciej go wyrzucisz, niż padnie.