Wysokie zużycie procesora,ramu (Acer Aspire 5750G)

Witam.

Laptop zakupiony w październiku, ale dopiero wczoraj zwróciło moją uwagę wysokie zużycie procesora. Na tyle wysokie, że próba zagrania w Crysisa 2 (wysokie detale, może tu wina?) skończyła się wyłączeniem komputera po jakiejś minucie renderowania gameplay’u.

Speed-fan pokazuje w ogóle kosmiczne wartości - wg. mnie, a w menedżerze nie ma żadnej dziwnej aplikacji która by żarła tyle procesora.

To w sumie jeszcze niskie wartości, wczoraj dobijały do 70* przy Skype, AQQ i firefoxie…

Komputer nie czyszczony od października, ale już od zakupu jest dosyć gorący - wysoka temp. powietrza przy wylocie.

Co więcej - komputer ma 4GB ramu, a w menedżerze dostępne jest tylko 2,4GB.

Malwarebytes Anti-Malware wykrył trzy robaki, ale ich wywalenie nie zmieniło tego dziwnego stanu rzeczy.

Jakieś rady, z wyjątkiem wysłania do serwisu? (ostateczność, bo studia i… wiadomo)

Tu kolejny zrzut z wykorzystania procesora z wczoraj.

Teraz na CPU mam 70 i 72 stopnie Celsjusza, a praktycznie nic nie robię na tym laptopie. Włączenie komputera w trybie awaryjnym sprawia, że procesor używany jest w przedziale 0-2%. Gdy normalnie, ruch myszki podbija ponad 50%.

Windows 7 32bit

Cześć

Na początek wyczyść dokładnie układ chłodzenia a temperatury powinny ulec obniżeniu.

Jeżeli wyczyszczenie wiązałoby się z rozebraniem całego laptopa to skorzystaj z usług serwisu.

Możesz również założyć osobny temat w dziale Bezpieczeństwo i wstawić logi OTL aby upewnić się czy nie masz juz infekcji.

Dzięki za szybką odpowiedź, ale mało prawdopodobne, by to była wina kurzu w chłodzeniu, bo ten komputer już od samego początku sprawiał takie problemy. Nawet jeśli jest zakurzony, to nie powinno to mieć wpływu na jego ciągłą pracę w stresie, prawda?

Cześć

Skoro laptop wyłączą się pod obciążeniem to twoim zdaniem nie jest to wina temperatury? Niech tak będzię.

Jeżeli jest tak od początku być może chłodzenie jest niepoprawnie zamontowane i stąd biorą się wysokie temperatury.

Albo po prostu ten model tak ma.

Źle mnie zrozumiałeś.

Oczywiście, że wysoka temperatura powoduje awaryjne wyłączenie się laptopa, i może się ona brać z dużej ilości kurzu w chłodzeniu, ale problemem jest to, że nawet jeżeli na komputerze nie pracują żadne programy poza tymi domyślnie się włączającymi, to coś zużywa prawie cały czas >30% procesora, co nie jest zbyt normalne, prawda?

W trybie awaryjnym wszystko jest ok, więc wnioskuję, że to nie wina hardware’u. tylko jakiś program się krzaczy ew. gdzieś głęboko zakorzeniony wirus którego nawet Comodo nie odnajduje.

Mam zamiar zrobić dziś format dysku, ale mam nadzieję, że będę mógł uniknąć tej opcji.

Cześć

Problem mogą powodować np. programy i dodatki instalowane przez producenta, można je spróbować wyłączyć w autostarcie.

Mam tego samego laptopa :wink:

Użycie CPU mam w tym momencie 5%-13% , 0%też się zdarza. Masz jakiegoś Antyvira, może masz jakiegoś kolegę w gościnie u siebie i nie wiesz o tym weź start/uruchom/ wpisz tam msconfig / zakładka uruchamianie, zobacz co tam masz?

Pomyślimy dalej :wink:

Wchodziłem wcześniej w msconfig ale jakoś umykał mi niejaki chew7male. I zdaję sobie sprawę, że to z powodu nielegalnego Windowsa, ale mam już dostęp do legalnego oprogramowanie od DreamSpark’a (student PW) więc czym prędzej wklepię legalny klucz :smiley:

Dziękuję wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam.

Cześć

Mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie przeinstalowanie systemu. Nigdy nie masz pewności co jeszcze siedzi w nielegalnym systemie.