Wysokie zużycie zasobów przez świeżo postawiony system

Witam. Jaki może być powód wysokiego zużycia CPU i RAMu przez nowo postawiony OS? System to Vista 32 bitowa, procesor Intel Core 2 Duo E7600, RAM - 2GB

http://imgur.com/a/6PLw7

65 procesów to co najmniej o 25 za dużo .

Sensowne ustawienie Menedżera zadań Windows :

https://picasaweb.google.com/115751777304781445158/WINDOWS702#6129414300880752610

KAZDAN63 - ile według ciebie powinno być procesów ?? Skąd ty bierzesz takie “mądrości” ??

Baleburg - “pokaż procesy wszystkich użytkowników” - i podaj screena. Osobiście obstawiam kombinację Flash - FF - Avast i ostre wykorzystanie pliku wymiany.

Proszę bardzo: http://imgur.com/a/MHE6k

65-25=40 zawsze , ciągle i wciąż !

Z “życia” ! Już nie jednego takiego “dwurdzeniowego demona wydajności” przywróciłem do stanu używalności . To nie jest tak , że zainstalujemy Windows i przy instalacji programów będziemy naciskać bezmyślnie Next , Next … to otrzymamy w miarę wydajny i responsywny system . Ten komputer po prostu zajmuje się sam sobą . Trzeba mu ograniczyć liczbę procesów do niezbędnego minimum i wyłączyć zbędne usługi . Ja takimi sprawami nie zajmuję się od “święta” tylko na co dzień . Gdybym miał komuś odstawić fuszerkę to wolałbym się tej pracy nie podejmować wcale . Jak widzę niestaranność w ustawieniach komputera co tutaj jest codziennością to mi się robi niedobrze .

To , że ktoś kto napisał program i postanowił iż będzie on startował razem z systemem to wcale a wcale nie znaczy , że jest to “prawda objawiona” . Należy być właścicielem komputera , a nie biernym “kibicem” i bezwolnie przyglądać się temu co “wyprawiają” aplikacje i usługi systemowe . W Podglądzie Zdarzeń nie może być żadnych komunikatów o problemach “dręczących” komputer . To moja dewiza . 

Na mój gust główni podejrzani to trustedinstaller i svchost. Masz zainstalowane wszystkie poprawki systemowe ? Jeśli tak - to spróbuj ubić proces trustedinstallera i obserwuj obciążenie CPU i zachowanie systemu. Jeśli masz jakieś poprawki do zainstalowania - to wiadomo - trzeba to zrobić i zobaczyć czy po restarcie trustedinstaller powróci. Jeśli tak będzie - to możliwe że masz jakąś infekcję lub po prostu jedna z aplikacji którą instalowałeś jest walnięta.

Trusted Installer już zniknął, svchost zużywa (teoretycznie) 0% CPU i 80% RAMu. Takie rzeczy działy się już na poprzedniej instalacji, dlatego zrobiłem format. Ku mojemu zdziwieniu, już po pierwszych chwilach, zużycie CPU zamiast 0-2% wynosiło 7-9%. Czy to możliwe, aby jakaś infekcja przetrwała format? Czy też może wiek sprzętu daje swe znaki?

SVCHOST.exe to proces y systemowe !

WIN+R

SERVICES.msc

Trustedinstaller - Instalator modułów Windows - ustawić na Ręczny , Odzyskiwanie - Nie podejmuj żadnej akcji x3

Indeksowanie - Windows Search - wyłączyć

Trusted Installer jest ustawiony na ręczny, Windows Search indeksuje zaś tylko 1 018 elementów.

Tylko ?

Jest jeszcze mnóstwo procesów do wyłączenia ! Najpierw to trzeba by je ustawić w porządku alfabetycznym . Ale skoro wiesz lepiej ?

Przyczyn może być wiele. Ciężko powiedzieć coś jednoznacznie, bez porównania z rzeczywiście czysto postawionym systemem (bez aktualizacji i poinstalowanych aplikacji). Vista miała kilka problemów z tzw. wyciekami pamięci, ale łatki ostatecznie zdaje się je skutecznie dość wyeliminowały. Jeśli chodzi o infekcję - to zalecałbym zastosowanie się do rad w dziale “bezpieczeństwo” https://forum.dobreprogramy.pl/farbar-recovery-scan-tool-raport-obowiazkowy-478727t.html

Niech tam chłopaki przeanalizują skan obowiązkowy (ja się tego nie podejmę bo trzeba być na czasie z wszelkimi nowymi sposobami przemycania infekcji, a ja leniwy jestem :wink: ).

Osobiście obstawiam problemy z jakąś konkretną aplikacją którą instalowałeś. Osobna sprawa to to, o czym wspomniał KAZDAN63 - optymalizacja systemu, powyłączanie zbędnych usług itp. Zasobów systemowych masz tyle ile masz, i nie są one z gumy. Niemniej system powinien sobie radzić z tym co ma. Polecałbym jeszcze żebyś zainteresował się narzędziem “Monitor wydajności” (Start-> Uruchom -> perfmon) , ale to dość mozolne i wymaga wiedzy czego szukać … Prościej jest sprawdzić podstawowe podzespoły żeby upewnić się czy np. nie ma problemów z pamięcią masową, pamięcią RAM, czy procesorem (z naciskiem na dysk systemowy).

PS. Miałem nie reagować już - ale po prostu MUSZĘ zapytać: KAZDAN63 masz jakąś sprawną szklaną kulę na USB / WiFi że tak - ot sobie rzucasz bez zbadania systemu “wyłącz to albo tamto i to też - przecież tego nie potrzeba” …?

Bo ja w przeciwieństwie do Ciebie wiem o czym pisze . Procesy SVCHOST.exe to procesy systemowe i nie wolno ot tak sobie ich zamykać . To jest sprawdzone i przetestowane na dziesiątkach komputerów .

KAZDAN63 - przeczytaj to co napisałem, powoli, ze zrozumieniem. Albo pokaż w którym miejscu napisałem COKOLWIEK o zamykaniu SVCHOST (możesz mnie nawet zacytować). A potem może przyjść mod i wypieprzyć wszystko co uzna za offtopic.

Po instalacji systemu na czysto, powinno się zostawić włączony komputer z dostępem do internetu aby pobrał wszystkie piprawki! Szczególnie taki stary  system.  Oczywiście przed podłączeniem do internetu musi już działać antywirus!

 

Z kąt masz tylko 29 procesów, jak ja to widzę to jest W7. A u mnie W7 ma (około) 70

Who cares! To przecież indywidualna sprawa.

Czysty system + sterowniki z drobnymi optymalizacjami to zwykle 45-55 procesów.\

 

  1. Podobnego problemu doświadczyłem na komputerkach biurowych della zaraz po reinstalacji systemu, po prostu windows update musi trochę pomielić (i potrafi zjeść prawie 4GB RAM), po dograniu aktualizacji wszystko wraca do normy.

  2. Masz bardzo mało pamięci, a wista jest dość pamięciożerna.

Uruchom- -Process Explorer- -umieść kursor myszy na obciążający svchost   a otrzymasz okienko pokazując, które usługi są uruchomione w tym procesie. Zrób screena z programu i pokaż na forum