Wysoko tamperatura płyty głównej Asus B85-Plus

Witam

Ostatnio zauważyłem że komputer zaczął głośniej chodzić dlatego też użyłem programu CPUID HWMonitor. Wszystkie temperatury wydają sie być w normie oprócz temperatury płyty głównej. Program pokazuje że płyta główna osiąga 107 stopni. Poniżej umieściłem SS z temperaturami

https://zapodaj.net/f55e6edf50e53.png.html

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Sprawdź innym programem czy faktycznie wskaże te same temperatury. Wydaje mi się to bardzo dziwne, ponieważ inne podzespoły zamykają się w ~40 stopniach. Polecam AIDA64 :slight_smile:

To przekłamanie odczytu, najprawdopodobniej program pokazuje losową wartość z nieistniejącego czujnika.
Taką temperaturę na płycie głównej jest w stanie osiągnąć jedynie sekcja VRM, ale nie zdążyłbyś zrobić screena zanim zabezpieczenie wyłączyłoby komputer.
Zresztą, osiągnięcie takiej temperatury VRM na tej platformie i tak jest niemożliwe.

Najprawdopodobniej błąd programu, ale możesz mieć także zepsutą płytę. Najlepszy sposób to kupić nową płytę z innego komputera albo po prostu kupić nową

Po co?
Przecież wszystko jest w porządku.

Ostatnio zauważyłem że czasem bardzo rzadko po włączeniu komputera wentylatory się włączają reszta podzespolłów też się uruchamia ( słychać dysk talerzowy , cd - room) a ekran przechodzi w stan uśpienia tak jak przy wyłączeniu komputera i nie wyłączeniu monitora. Czy może być to też spowodowane płytą główną. Podobnie jest również gdy użyje opcji uruchom ponownie lub restart. Komputer się uruchamia po czym na kilka sekund zawiesza się na logo biosu i później uruchamia system. Sytuacja wraca do normy dopiero gdy wyłączę na kilka minut zasilacz. Wykluczam zepsuty zasilacz, ponieważ gdy podmieniłem zasilacz na inny 100% sprawny sytuacja nie uległa zmianie.

To są objawy bootloopa, przyczyn może być naprawdę wiele.

Po pierwsze, wejdź do BIOSu i załaduj domyślne ustawienia (load optimized defaults).
Aktualizowałeś BIOS na swojej płycie? Ta płyta dostała 25 aktualizacji BIOSu, większość związana ze stabilnością pracy.
Wersję BIOS możesz sprawdzić w programie CPU-Z, zakłada mainboard.

Tutaj możesz pobrać BIOS, najnowszy to 2305:

Bios aktualizowałem , ale nic nie pomogło. Ustawienia domyślnie takze zostały załadowane. Jedyną zmianą jaką dokonałem była zmiana kolejność bootowania dysków. Posiadam dwa jedden na system ( SSD) drugi na dane ( talerzowy) . Podczas włączania komputera i przed pokazaniem napisu " Trwa ładowanie systemu Windows" widzę taki mrugający myślnik jakby komputer szukał dysku bootującego. Dzieje się to około 5 sekund

Czyli dysk nie jest pierwszy - wcześniej w priorytetach bootowania masz albo napęd albo urządzenie USB.

Załadowałeś profil XMP pamięci?
Pokaż zakładki memory oraz SPD z programu CPU-Z.

Nie za bardzo rozumiem co tojest profil XMP pamięci.

Zakładki z programu CPUI-Z

Memory

https://zapodaj.net/10011e5542ba9.png.html

SPD slot 1

https://zapodaj.net/e290986b82124.png.html

SPD slot 3

https://zapodaj.net/09f130a0b33a3.png.html

Płyta załadowała profil JEDEC, czyli wszystko jest zostawione na auto. Zazwyczaj powinno być ok, ale czasem powoduje to problemy (załadowana zostaje nieprawidłowa wartość) i komputer nie wstaje - stąd potrzeba twardego restartu BIOSu.

Po starcie komputera musisz wejść do UEFI
Później przechodzisz do advanced mode
Wybierasz Ai Tweaker i później Ai Overclock Tuner zmieniasz z Auto na XMP. Powinno automatycznie wrzucić profil na 1600MHz 9-9-9-27-36 1,65V

A czy w razie niepowodzenia nic nie stanie mi się z płytą główną ?

W razie czego wystarczy wyczyścić CMOS.

Jeśli wszystko działa prawidłowo to nie kombinuj, jeśli dalej masz problemy ze stabilnością, to wypadałoby wrzucić profil XMP, on ustawi wszystkie niezbędne wartości.

Wszystko działa dopóki nie uruchomie komputera ponownie poprzez restart lub opcje uruchom ponownie

Wygląda jakby płyta przy restarcie wrzucała nieprawidłowe parametry, stąd też brak POSTowania PCta.
Spróbowałbym załadować profil XMP.

Tu masz w razie czego instrukcję jak wyczyścić CMOS:

Pamiętaj, że po tym zabiegu będziesz musiał ustawić datę, godzinę i priorytet bootowania od nowa.
Używasz zintegrowanej w procesor karty graficznej? Jeśli nie, to można spróbować ją wyłączyć, historia zna przypadki przejęcia przez nią głównego źródła obrazu.
Advanced mode -> System Agent Configuration -> Graphic Configuration -> Primary Display z AUTO na PCIE

Jeśli nie czujesz się na siłach, zanieś PCta do serwisu. To raczej kwestia ładowania nieprawidłowych parametrów aniżeli fizyczne uszkodzenie.

Wchodze w Ai Tweeker i mam takie opcjje

CPU Configuration
PCH Configuration
SATA Configuration
AMT Configuration
USB Configuration
Platform Misc Configuration
Onboard Devices Configuration
APM
Network Stack Configuration

Które wybrać

Skoro w tym BIOSie nie ma System Agent Configuration, to te opcje są albo w PCH albo w Onboard Devices.

Ok znalazłem tą opcje o której pisałeś. Przestawiłem na profil XAMP po czym komputer wgl nie chciał sie uruchomić . Wentylatory chodziły , ale nic nie pokazywało się na ekranie. Na uruchomienie się komputera pomogło dopiero chwilowe odłączenie zasilacza. Niestety komputer nadal łapie bootlopa gdy użyje opcji uruchom ponownie lub przycisku restart na obudowie

To nie mam pomysłu. Ciężko stwierdzić na odległość, polecam serwis.
Pamięć masz zainstalowaną w żółtych slotach?

Tak slot 1 i 3 . Zastanawiam się czy nie przetestować pamięci, być może to ona jest winowajcą