Wyświetlacz WLED a wzrok?


(przemekKK) #1

Czy matryce LCD z podświetleniem LED powodują mniejszą wadę wzroku od matryc z podświetleniem tradycyjnym (za pomocą świetlówki)?


(MaRa) #2

I to światło i to światło.

W przypadku monitorów kinekopowych dochodzi kwestia migotania obrazu (jest tworzony linia po linii) i słabego promieniowania rentenowskiego, LCD tego nie mają.


(Kabuto1378) #3

Bla, bla, bla

Monitory LCD i tu nie ma znaczenia czy z podświetlaniem LED czy innym nie psują (praktycznie) wcale wzroku ze względu na bardzo słabą emisję promieniowania brak problemu częstotliwości odświeżania. W monitorach kineskopowych jest gorzej, ale problem odświeżania obrazu praktycznie nie psuje oczu jeżeli jest ustawione na 85Hz i więcej (najlepiej 100Mhz), bajki o dużym promieniowaniu były faktem 10 i więcej lat temu, monitory późniejsze zwłaszcza spełniające normy TCO miały dużo mniejsze promieniowanie i na tyle małe że nie wpływające w sposób istotny na zdrowie.


(przemekKK) #4

Ale monitory LCD w porównaniu do kineskopowych mają wyższą jasność. Więc na najwyższym podświetleniu (przy standardowym ustawieniu) wzrok szybko się męczy. Jak ustawiłem jasność na 90% bardziej komfortowo się pracuje.


(Ad) #5

Wszystkim z nas wiadomo, że dotychczasowym podświetleniem w monitorach LCD jest świetlówka. Z istoty funkcjonowania jej wiemy, że promieniuje przede wszystkim szkodliwe dla nas promieniowanie UV, które w znaczącej części jednak jest tłumione przez konstrukcję lampy i właściwy dobór szkła (w każdym razie tak zapewniają co niektórzy producenci- czy tak jest naprawdę możemy ocenić sami pracując wiele godzin to przy jednym to przy drugim monitorze i odczujemy iż przy jednym z nich pracuje się bardziej komfortowo - z mniejszym bólem oczu).

Więcej informacji można zasięgnąć w internecie a przykładowo pod adresem: http://ekoblogia.pl/2008/10/17/eko-swie ... dliwym-uv/

Niestety my jako użytkownicy nie jesteśmy w stanie ocenić stopnia tłumienia promieniowania UV. Z biegiem czasu świetlówka podlega różnym zmianom w trakcie których napięcie zapłonu wzrasta. Wraz z tym zjawiskiem szkodliwość powstałych promieniowań również. W skrajnych przypadkach lampa wyładowcza ( bo przecież taką jest również świetlówka) może promieniować również promieniowanie X (promieniowanie Rentgena) i inne. Teoretycy obliczyli w przypadku osiągnięcia napięcia przyspieszenia ponad 24 000V. Czy w naszej instalacji zachodzi takie zjawisko?

Na ogół nie. Ale nie jest to niemożliwe w chwili startu mocno zużytych lamp. może wystąpić chwilowy bardzo wysoki skok napięcia.

Tak więc warto o tym wiedzieć.

Diody LED jakimi zaczyna się podświetlać ekrany monitorów emitują światło zbliżone do białego. Niestety obecne diody LED nie wytwarzają wprost światła białego lecz niebieskie czy nadfiolet lub UV, które to padając z kolej na coś w rodzaju luminoforu wytwarzają oczekiwane światło białe tak więc to rozwiązanie całkowicie nie eliminuje promieniowania UV jednak w większym stopniu (jak wynika z różnych informacji) tłumi. .


(hindus) #6

Jakikolwiek nie byłby monitor najważniejsze to oświetlenie tła - nic gorszego niż siedzenie po ciemku przed ekranem - chociaż muszę przyznać, że granie w różne klimatyczne gierki ma wówczas niesamowity efekt :stuck_out_tongue: