Wyświetlanie obrazka w background na szerokość 100%

Witam,

Uczę się kodować layouty i zacząłem kodować pewien lay, który przez środek ma taki pasek który nie może się kopiować w prawą stronę (chodzi mi o repeat-x;) więc jedyne wyjście jakie widzę to skalowanie tego obrazka według rozdzielczosci ekranu jako styl css {background …}. Ale mam pytanie jak…? Czy jest w ogóle taka możliwość?

Zrobiłem tez tak, że obrazek jest dodany jako background i szerokość ma 100% i myślałem ze będzie ok, ale okazuje się że w rodzielczościach mniejszych niż ten obrazek ucina go z prawej strony.

Widzicie jakies rozwiązanie tego proglemu?

Dopiero CSS3 daje takie możliwości http://internetmaker.pl/artykul/7073,1, … ony_w_css3

Owszem dopiero CSS3… ale…

…można to obejść, niestety nie można tego zrobić w 100% w CSSie.

Ma to swoje wady i zalety - no ale można to mniej więcej zrobić tak:

Wpierw tworzymy blok na samym początku dokumentu.

obrazek.jpg[/code] A następnie w css robimy taka miła podmiankę.

[code] #bgx{ position:fixed; width:100%; height:100%; overflow:hidden; z-index:-100; } #bgx img{ width:100%; z-index:-100; }
Z tego co zauważyłem działa w 99% przeglądarek - i jakby to porządnie dotweakować działało by nawet w ie6… Gdybyś chciał zobaczyć jak to działa - i mam nadzieje, że żaden moderator nie uzna tego za autopromocje - bo to akurat jest autopromocja, ale co tam ;p - zajrzyj na http://www.cytatyfilmowe.com.pl - tło skaluje się zawsze do szerokości strony i to w locie ;D Minusy: - klikniecie prawym w puste pole spowoduje wywołanie menu kontekstowego dla obrazka. - na dużo starszych przeglądarkach może nie zadziałać, ale na ie8,ie7 działa. * Oczywiście teraz pytanie - czy faktycznie tego potrzebujesz. Bo z samego wstępu można by dojść do troszkę innego wniosku - najwyraźniej potrzebujesz paska na pewnej wysokości przebiegającego od lewej krawędzi okna do prawej, zgadza się? Pasek jest wielokolorowy, czy jednego kolor? pytanie bierze się stąd iż można wtedy wykonać kilka innych ruchów i osiągnąć to bez kombinowania, tylko za pomocą rozsądnie napisanego htmla (z odpowiednim css). np.

tresc

tresc

tresc
(napisane na szybko z głowy) [/code]

Gdzie każdy element z klasą .w900 będzie np szerokości 900px, a pasek będzie szerokości 100% i np będzie miał “background-color:red” i wtedy, będzie sobie rozjeżdżał na dowolną szerokość.

*

Sumum sumarum, ja tak będę kombinował, ale może pokaż co chcesz osiągnąć w formie obrazkowej… ;p