Wyszukiwanie nagrywarki DVD

Właśnie kupiłem nagrywarkę dvd i mam taki problem: wczoraj po podłączeniu do taśmy gdzie mam podłączony cd-rom podłączyłem tą nagrywarkę dvd i wszystko było by ok gdyby nie to, że komputer widział tylko dvd. Dzisiaj włączam pc i widzi tylko cd. Czy oba napędy można podpiąć pod tą samą taśmę? Jak zrobić aby można było korzystać z obu napędów jednocześnie? Dodam tyle, że oba napędy są sprawne i z każdego już zdążyłem skorzystać. Wgrałem też najnowsze firmware do nagrywarki dvd. W biosie mam ustawione na auto-detekcję jednak przy uruchamianiu pc wyświetla mi tylko, że jest podłączony dysk i cd-rom, a nie ma dvd:/

Musisz ustawić odpowiednio zworki w napędach,na jednym ustaw na master na drugim slave.

Podaj więcej szczegółów m.in. model nagrywarki, płyty głównej.

Jeśli to napęd na IDE (ATA) to musisz odpowiednio ustawić zworki (Master i Slave).

sprawdzi tez tasme laczaca morze trzeba wymienic mialem ten sam problem ale wymiana tasmy pomogla

No to model nagrywarki to Samsung SH-S202N na złącze IDE. Jak i gdzie ustawić zworki na tryb master i slave bo szukałem w biosie i mam autodetecta i mi nie wyszukuje:/

Zworki są z tyłu napędu, tam ich szukaj. Obok gniazda, gdzie podłączasz kabel do przesyłania danych.

Tyle, że na napędzie na ostatnim złączu taśmy ustaw Master a na tym “środkowym” Slave…

Proponuję podłączyć DVD jako odzielne urządzenie - oczywiście ustawić zworki na master.

Dysk twardy i CD razem na odzielnym złączu - ustawiamy CD jako slave.

A możecie to narysować np w paincie? xD nigdy nie bawiłem się ‘zworkami’ i nie chcę niczego sknocić sobie:/ Jak się ustawia na tych zworkach master i slave?

FAQ_rysunek.JPG

najlepiej zobacz na opis zworek na swoich napędach