Wyszukiwanie w BCB


(Chok) #1

Witam

Czy wie ktoś jak można w Builderze zrealizować wyszukiwanie danego słowa w plikach doc lub pdf?

Czyli np mam słowo "forum" i jakąś lokalizację na dysku np "C:/dokumenty" gdzie znajdują się dokumenty doc i chcę zwrócić nazwy tylko tych plików w których znajduje się słowo "forum"

Za pomocą jakich mechanizmów/funkcji/komponentów można to zrealizować?

Z góry dzięki za każdą odpowiedz


(Ryan) #2

Jeśli plik PDF ma nieskompresowane strumienie to możesz potraktować go jako plik tekstowy. W przeciwnym wypadku musisz plik odpowiednio zinterpretować i rozkompresować strumienie danych, co jest stosunkowo trudne. Możesz na sf.net poszukać odpowiedniej biblioteki (najlepiej jeśli uda Ci się znaleźć jakąś prymitywną bibliotekę konwertującą PDF do tekstu lub HTMLa).

Jeśli chodzi o DOCa to w większości wypadków tekst jest w nim zapisany w sposób otwarty w UNICODE. Rozwiązanie jak powyżej: albo traktujesz jak plik tekstowy w UNICODE albo szukasz biblioteki.

Traktowanie w/w jako plików tekstowych ma jedną wadę. Przykładowo w jeśli autorem pliku doc będzie Maria Krotochwila a szukasz słowa chwila, to zostanie ono odnalezione w DOCu. Podobne problemy istnieją w przypadku PDFa. Dodatkowo w PDFie będziesz miał problem z polskimi literami jeśli liczysz na to, że stumień nie jest skompresowany i akurat Ci się poszczęści.


(Chok) #3

A wiesz może czy jest jakaś możliwość odwołania się do Windowsowej wyszukiwarki plików? Tam jest taka możliwość wyszukiwania o jaką mi chodzi tylko nie wiem jak się do tego odwołać.

Przy zwykłym odczycie (przez stream) niezakodowanego pliku PDF nie pojawia się tekst tylko jakieś "krzaczki"


(Ryan) #4

Przypuszczalnie możesz użyć Windows Desktop Search 2 API ( http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa965362.aspx) lub Windows Search 3 API ( http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa965362.aspx). Umiejętność programowania aplikacji COM niezbędna (jak w przypadku każdego API windowsowego innego niż WinApi).


(Chok) #5

Hmmm to trochę niewiele mi daje. Może jakieś inne pomysły?


(Ryan) #6

Jest jeszcze trzecia opcja: inżynieria odwrotna formatu i pisanie własnego kodu do interpretacji DOCów i PDFów. Użyj sugestii pierwszej - pogrzeb na SF. Prościej się nie da.