Wyszukiwarka na vortalu a programy Microsoft

Witam. Chciałem pobrać testową wersję MS Office 2007 więc wpisałem w wyszukwiarce “Microsoft Office”. W programach znalazło programy mające w nazwie “office”, ale nie produkty Microsoftu. Żadna kombinacja nie daje wyniku pakietu office (Microsoft Office 2007, Office 2007 itp itd). Żeby dotrzeć do MS Office należy znaleźć produkt MS (np. NET. Framework) i w sekcji “Programy tego producenta” mamy Office’a. To po pierwsze.

Po drugie dotarłem tylko do Office 2007 dla użytkowników domowych. A dzisiaj w “Program dnia” pojawił mi się Office Enterprise… Nie rozumiem dlaczego wyszukiwarka tak dziwnie działa… Jasne, że można dotrzeć do pakietu przedzierając ręcznie przez kategorie… Ale nie zawsze wiadomo w jakiej kategorii będzie produkt.

Pozdrawiam

Dziwne, ja właśnie w wyszukiwarkę wpisałem samo Office i znalazła mi wszystkie wymienione przez Ciebie produkty. Swoją drogą, w ich nazwie nie ma ani MS , ani Microsoft , co jest trochę dziwne, bo przecież dopiero wtedy byłaby to pełna nazwa pakietu od MS. Wygląda to tak, jakby samo słowo Office miało być utożsamiane z pakietem firmy z Redmond.

Dziwne. U mnie nie ma po prostu kombinacja w wyszukiwarce dzięki której mógłbym odnaleźć Office’a Microsoftu. Znajduje jedynie artykuły i newsy.

areh u mnie po wpisaniu “Office” znajduje:

http://img261.imageshack.us/img261/4451/untitledfu8.jpg

officehj8.th.png

A u mnie tak.

A kliknąłeś może przycisk Więcej pod sekcją Programy? Albo podczas wyszukiwania zaznacz żeby szukał tylko w programach.

Movement na dole, pod wynikami masz link więcej…

Zresztą, jak szukasz programu, to wybierz sobie szukanie w programy

Bo tak naprawdę słowo to utożsamiane jest z pakietami MS. A że nie ma tam dodatkowych informacji jak MS czy Microsoft… no cóż, sama MS się zastanawia czy nie wywalić tych słów i nie skrócić, moim zdaniem, bezsensownego nazewnictwa.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=7037

Myślę, że to raczej wina konstrukcji wyszukiwarki, niż celowych działań…

Kurczę, rzeczywiście nawet nie zauważyłem tego przycisku, co za wstyd :oops:. Może skasujcie ten temat, żeby obciachu nie robić :oops:

Teraz to już będzie OT, ale to że potocznie jest utożsamiane nie znaczy że profesjonalny serwis także powinien w ten sposób pisać. Skoro do tej pory pełną nazwą pakietu jest Microsoft Office xxx, to chyba tak powinien być także tutaj nazwany. To że planują zmienić nazwę to kwestia przyszłości i jeżeli to się stanie to wtedy możnaby takie nazewnictwo stosować, ale na dzień dzisiejszy jest to po prostu podanie niepełnej nazwy programu.

To jest niestety niedoskonałość naszej vortalowej wyszukiwarki. Gdybyś wpisał samo “Microsoft” albo samo “Office” to bez problemu byś wszystko wyszukał. Na chwilę obecną mogę jedynie zapewnić, że w nowej wersji vortalu opartej na ASP.NET będzie to działać duuuużo lepiej…

Tworząc serwis postanowiliśmy, że będziemy podawać nazwy produktów bez określenia nazwy producenta. Stąd np. jest Photoshop , a nie Adobe Photoshop , Internet Explorer , a nie Windows Internet Explorer , Office 2007 dla Użytkowników Domowych , a nie Microsoft Office 2007 dla Użytkowników Domowych.

Głównym celem jaki nam przyświecał było dostosowanie do sortowania alfabetycznego aby wszystkie programy Adobe nie były pod “A”, Microsoft pod “M”, a Corela pod “C” itd. Wydawało nam się naturalne, że szukając Photoshopa użytkownik intuicyjnie szuka pod “P”, a nie pod “Adobe Photoshop”.

Niemniej, zastanowimy się czy można by to jakoś obejść aby nazwy w kategoriach tematycznych były pełne, a w alfabetycznych skrócone.

Daleko posunięta hipoteza. Utożsamiane? Przez nas czy przez Microsoft? Po pierwsze pod hasłem “office” wyszukują się wszystkie programy posiadające w nazwie “office” czyli także OpenOffice, StarOffice ale także ChemOffice czy FotoOffice. Po drugie w istocie ten pakiet tak się nazywa. Zwróć uwagę na pudełko. Wielka nazwa Office 2007 dla Użytkowników Domowych i mikroskopijny dopisek na górze “Microsoft”. Czepianie się, że Microsoft zawłaszcza określenie Office (jeżeli tak mam rozumieć to zdanie) - pomijając fakt, że kompletnie błędne bo produkt ten pojawił się na rynku na długo przed StarOffice i OpenOffice, więc to tamte produkty “żerują” na nazwie “Office” - byłoby równie zasadne jak ewentualne pretense się, że zawłaszcza sobie “Internet” nazywając swoją przeglądarkę “Internet Explorer”. Jeżeli miałeś na myśli z kolei, że to my chcielibyśmy aby tak utożsamiać :wink: to również byłbyś w błędzie bo jak pisałem inne “Office’y” też się wyszukują po takim haśle.