Wyszukiwarka php przy użyciu MySql

(Krzys14) #1

Witam serdecznie i z góry przepraszam za błędy które mogę popełnić przypadkiem.

Sprawa jest następująca, posiadam wyszukiwarkę PHP która przeszukuje mi bazę danych MySql i chciał bym by po wpisaniu słowa którego nie ma w bazie dancych w danej tabeli wyskoczył napis "Nie znaleziono żadnych wyników dla $wyszukiwarka (zamiast $wyszukiwarka będzie słowo które wpisaliśmy)".

Jestem jeszcze zielony w tych sprawach więc zwracam się z zapytaniem do was drodzy użytkownicy.

kod PHP wygląda następująco.

<?php

$bl=false;

if(isset($_POST['wyszukiwarka']) && $_POST['wyszukiwarka']!='tabele'){

$wyszukiwarka = $_POST['wyszukiwarka'];

$tabele = $_POST['tabele'];

$location = "localhost"; // database host (localhost)

$username = "root"; // mysql username

$password = "haslo"; //mysql password

$database = "baza"; //mysql database name

$conn = mysql_connect("$location","$username","$password");

if (!$conn) die ("Could not connect MySQL");

mysql_select_db($database) or die ("Could not open database");

mysql_query("SET NAMES 'utf8'");

if ($tabele == 'gry'){

$query = "SELECT zdjecie, title, opis FROM gry WHERE opis like '%".$wyszukiwarka."%' OR title like '%".$wyszukiwarka."%' order by id ASC";

}

elseif ($tabele == 'trainery'){

$query = "SELECT zdjecie, title, opis FROM trainery WHERE opis like '%".$wyszukiwarka."%' OR title like '%".$wyszukiwarka."%' order by id ASC";

}

elseif ($tabele == 'kody'){

$query = "SELECT zdjecie, title, opis FROM kody WHERE opis like '%".$wyszukiwarka."%' OR title like '%".$wyszukiwarka."%' order by id ASC";

}

elseif ($tabele == 'patche'){

$query = "SELECT zdjecie, title, opis FROM patche WHERE opis like '%".$wyszukiwarka."%' OR title like '%".$wyszukiwarka."%' order by id ASC";

}

elseif ($tabele == 'tapety'){

$query = "SELECT zdjecie, title, opis FROM tapety WHERE opis like '%".$wyszukiwarka."%' OR title like '%".$wyszukiwarka."%' order by id ASC";

}

elseif ($tabele == 'wszystko'){

$query = "SELECT zdjecie, title, opis FROM gry, trainery, kody, patche, tapety WHERE opis like '%".$wyszukiwarka."%' OR title like '%".$wyszukiwarka."%' order by id ASC";

}

$wynik = mysql_query($query);

if ($wynik && mysql_num_rows($wynik)) {

$liczba_rekordow = mysql_num_rows($wynik);

$policz_rekordy = 1;{

while ($rekord = mysql_fetch_assoc($wynik)) {

echo '

'; foreach($rekord as $zmienna => $wartosc) { echo iconv('UTF-8', 'ISO-8859-2',$wartosc); } echo "
";} } } } ?>[/code]

czy może mi ktoś powiedzieć w którym miejscu mam to wpisać ?? i jak to wpisać by spełniło moje oczekiwania ?? Z góry dziękuję.

(CZiPEN) #2

Zamiast

$policz_rekordy = 1;{

while ($rekord = mysql_fetch_assoc($wynik)) {

echo '

'; foreach($rekord as $zmienna => $wartosc) { echo iconv('UTF-8', 'ISO-8859-2',$wartosc); } echo "
";} }[/code] możesz użyć czegoś takiego (przy założeniu, że to co podałeś w ogóle działa):
[code] if($liczba_rekordow == null) { echo 'Nie znaleziono żadnych wyników dla '.$wyszukiwarka; } else { $policz_rekordy = 1; while ($rekord = mysql_fetch_assoc($wynik)) { echo '
"; } }

Mam nadzieję, że nie pomyliłem się w klamerkach.

Dodatkowo zamiast if...elseif możesz użyć instrukcji switch i wystosować jedno zapytanie, zapewni to lepszą przejrzystość kodu

(Krzys14) #3

Moja wyszukiwarka działa w 99%. Dlaczego 99% ?? dlatego, że po wpisaniu słowa którego nie ma w bazie nie wyświetla się nic :frowning: a to jednak jest troszke denerwójące dla osób odwiedzających taką stronę ponieważ po wpisaniu słowa nie wiedzą czy tego nie ma czy poprostu nie działa wyszukiwarka :(.

Niestety ten kod który podałeś nie działa :frowning: klamry są dobrze nie pomyliłeś się bo nie wywala mi błędu żadnego no ale nic się nadal nie wyświetla :frowning: