Wyszukiwarka w mysql

Witam mam mały problem kiedyś z wami udało mi się zrobić wyszukiwarkę danego rekordu z wybranej tabeli i po wierszu chcę ja przerobić tak aby wyszukiwała dane po 2 wartościach mam teraz tylko po jednej 

kod 

<?php

$con = mysql_connect("localhost","root","");
if (!$con)
{
  die('Could not connect: ' . mysql_error());
}

mysql_select_db("portal", $con);
$submit = $_POST['szukaj'];
$wartosc = $_POST['wartosc'];

if ( !empty($submit) and !empty($wartosc) ) {

   $sql=mysql_query("select www from adres WHERE www = '$wartosc'") or die(mysql_error());
   echo "<table><tr>";
   while($wiersz = mysql_fetch_assoc($sql))
   {
      echo "<td>" . $wiersz['www'] . "</td>";
   }
   echo "</tr></table>";   
}
?>

mam teraz wyszukanie z wiersza www a chcę z symbol i wartosc i żeby wyświetliły mi się 4 pola i2c nazwa, wartość, stan, jeszcze chciałbym zrucić brak wpisanego pola i jeśli nie mam wyszukiwanych wartości wyskoczy brak danych

Dodajesz w formularzu nowe pole, z tablicy $_POST[] wyciągasz dodatkową zmienną.

W zapytaniu wskazujesz dodatkowe kolumny, które mają być wyciągnięte z bazy i dopisujesz warunek  po AND.

gdybym umiał nie pisał bym posta a hasło nie ma bo to lokal, ja chcę wyszukać wartość zapisaną tak, tabela adres a w niej struktura imie nazwisko, po wpisany w jednym polu txt np: nazwiska wyswatali mi się imię , nazwisko i 2 dodatkowe pola, jak wpiszę imię to wyświetli mi się imię, nazwisko i 2 dodatkowe pola jak będzie brak np Jana Jana to wyświetli mi się brak danych jak ktoś kliknie na przycisk bez wpisana wartości wywali mu wprowadź dane

wiecie jak to zrobić ? bo mi zależy nad tym