Wyższe natężenie prądu dla zewnętrznego dysku USB

(Pawel33303) #1

Witam!

Mam pytanie dotyczące zewnętrznego dysku USB ADATA CH11. Otóż jest on na USB 3.0, a w komputerze mam gniazdo USB 2.0. Oczywiście, jak wiadomo są one kompatybilne wstecz, jednakże ja mam taki problem, że mój dysk przestaje działać, lub resetuje się w trakcie pracy. Problem ten pojawia się w obu gniazdach z przodu komputera, natomiast z tyłu wszystko działa bez problemu. Myślę nad tym, żeby zastosować osobny zasilacz do dysku, jednakże nie posiadam odpowiedniego. Mam zasilacz 5V, ale o natężeniu 2A. Maksymalne natężenie dla USB 2.0 wynosi 500mA, a dla USB 3.0 900mA. W związku z tym zwracam się do Was z pytaniem, czy mogę taki zasilacz podłączyć i czy z dyskiem nic się nie stanie?

Dziękuję i pozdrawiam.

P.S. Zasilacz planuję podłączyć na przeciętym kablu USB, pomijając zasilanie z komputera.

(Cedar) #2

To jest zasilacz o takiej maksymalnej wydajności prądowej, urządzenie pobierze dla siebie tyle ile będzie potrzebowało.

Tak jak z siecią elektryczną w domu - możesz podłączyć żarówkę 5 W jak i grzejnik 2000 W, ważne jest, że te oba urządzenia są na takie napięcie jak napięcie w gniazdku, czyli 230V.

Możesz podłączyć, ale pod warunkiem, że jest to zasilacz prądu stałego do tego stabilizowany i z odpowiednio dobrym filtrowaniem napięcia wyjściowego.

Winne są za długie (przy danym przekroju) przewody od płyty głównej do gniazd USB i występuje na nich za duży spadek napięcia.

(Pawel33303) #3

Dzięki za szybką odpowiedź, jednakże nie znam się na tym zbytnio więc nie wiem, czy ten zasilacz będzie odpowiedni. Jest to zwykły zasilacz (model: WYT-00502000) dołączony do tabletu.

$%28KGrHqJ,!lQFGiIzl!wnBRw-h4RP6g~~60_35.JPG

Nadaje się?

(Cedar) #4

Jeśli od tableta to prawdopodobnie tak.

Wygląd obudowy nic mi nie mówi, pokaż zdjęcie tabliczki znamionowej.

Wiesz, że nie możesz pomylić polaryzacji przy podłączaniu zasilania bo się pożegnasz z dyskiem?

(Pawel33303) #5

Polaryzacji nie pomylę, a jeśli chodzi o tabliczkę znamionową to załączam zdjęcie:

(Cedar) #6

Wygląda dobrze, napięcie stałe, a że jego przeznaczenie to zasilanie tableta to prawdopodobnie jest i przyzwoicie filtrowane.

Pamiętaj abyś nie pomylił polaryzacji napięcia zasilania!

Masz miernik aby sprawdzić,w której żyle w kablu USB jest "+" a w której "-" zasilania?

Na obudowie wtyczki zasilacza masz "-", styk centralny z otworem to "+"

(Pawel33303) #7

Nie potrzebuję miernika, ponieważ kable są kolorystycznie oznaczone, więc nie ma szans, żebym coś pomylił. Dzięki za Twoją pomoc.

Pozdrawiam.

(Cedar) #8

Kolor to nie wszystko. Twój sprzęt, Twoja ewentualna strata :stuck_out_tongue:

Na przeszłość warto mieć miernik, w markecie można kupić za kilkanaście zł.