Wzmacniacz antenowy TV naziemnej :)

Witam!

Jak to jest z tymi wzmacniaczami… Najzwyklejszy wzmacniacz to taki za 5-10zł. - http://www.allegro.pl/item539101869_wzm … range.html

Zastanawiam się czy np przy takim wzmacniaczu http://www.allegro.pl/item540258374_wzm … racja.html jest jakaś poprawa jakości obrazu. Miał ktoś z takim czymś do czynienia? Czy jest warto wydać parę zł więcej czy po prostu jest to to samo tylko że zamknięte w metalową puszkę?

pozdrawiam

zasada działania jest taka sama różnica jest w wykonaniu i zastosowanych podzespołach ten drugi jest dodatkowo ekranowany co ma wpływ na zakłócanie sygnału ale nie spodziewaj się raczej zadowalających efektów

Właśnie co do tego zakłócania sygnału może taki wzmacniacz pomoże gdy na zwykłym jeden obraz nakłada się minimalnie na drugi?

tak myślę że pomoże ja raczej na twoim miejscu poszedłbym raczej do sklepu z elektroniką i poradził bym się sprzedawcy koszt zakupu takiego wzmacniacza w sklepie będzie raczej taki sam jaz na allegro z kosztami przesyłki pozdrawiam :idea:

jaka masz teraz antenę ?

O ile pierwszy z tych wzmacniaczy w dużej odległości od nadajnika jeszcze do czegoś się nadaje, to ten drugi (o wzmocnieniu 75 dB) pewnie przesteruje ci sygnał (za mocny sygnał też może być przyczyną złego odbioru).

Nie ma też czegoś takiego, jak wzmacniacz DVB-T. Do telewizji cyfrowej stosuje się taki sam sprzęt antenowy, jak do analogowej.

Jeśli nie ma takiej potrzeby, najlepiej w ogóle nie stosować wzmacniaczy, tylko symetryzator (płytka podobna do wzmacniacza, ale nie wzmacniająca sygnału). Zamiast tego zastosować lepszą antenę.

Oj nie wiem :wink: już ją mam kilka lat. Z tego co pamiętam była to jakaś najzwyklejsza za 50zł.

No tak, zbyt mocny sygnał też niedobrze, ale zbytnio nie sugerowałbym się tymi 75dB, pewnie to taki chwyt na aukcji, żeby bardziej rzucało się w oczy.

Hmm no ale może inaczej wyjaśnię. Mieszkam w woj wlkp (okolice Gostynia) i o ile TVP1 ściąga bez zarzutu (TVP1 nawet łatwo odbierać na byle jakiej antenie więc przez to jest OK) o tyle z TVP2, TV4, Polsat są czasem problemy. Przechodzi taki jakby “krzywy pasek”. Nie wiem czym to jest spowodowane, czy jakieś zakłócenia czy słaby sygnał przez to zaciekawiły mnie te względnie “lepsze” wzmacniacze.

Nie mógłbyś strzelić fotki tego “krzywego paska” ??

Taka (na 99,9999% będzie to ta, bo na innej nie złapałbyś TV4 oraz innych stacji jednocześnie):

2465863_1_b.jpg

czy któraś z tych:

220.jpg

a może pokojowa?

Dziwne, że na TVP1 masz lepszy odbiór niż na TVP2. Dwójka nadaje z mocą 300 kW, Polsat i TVP Info 200 kW, a TVP1 100 kW. Zły odbiór na TV4 jest zrozumiały, bo TV4 z Leszna masz pod kątem 90 stopni w stosunku do innych kanałów ze Śremu, i to z mocą tylko 1 kW.

W pierwszej kolejności pokręć anteną. W kierunku północnym powinien polepszyć się odbiór TVP1,2,Info, Polsatu, a w zachodnim TV4. Jeśli będziesz mieć czysty sygnał samego TV4 lub samych pozostałych stacji, wystarczy dokupić drugą antenę i sumator (rodzaj rozgałęźnika). Obecnie antena pewnie ustawiona jest na północny zachód.

Jeśli masz antenę siatkową, kanały ze Śremu: TVP1,TVP2, Polsat, TVP Info powinieneś mieć czyste, natomiast na TV4 z Leszna może być śnieg i spore “cienie”. Spróbuj zmienić wzmacniacz w antenie na nowy, o mocy ok. 20-30 dB, a jeśli to nie pomoże wymień kabel antenowy, sprawdź też zasilacz przy wtyku antenowym do telewizora (wcześniej dokładnie opisz lub sfotografuj ten pasek).

Wydaje mi się, że ten pasek może być spowodowany właśnie przez zbyt mocny wzmacniacz, bo występuje on na mocniejszych kanałach (nie licząc TV4).

Co do TV4 to prawdopodobnie będziesz potrzebować drugiej anteny, którą ustawisz na Leszno. Wcześniej przekręć obecną antenę na Leszno i powiedz, jaki będzie odbiór TV4.

Możesz także zakupić tuner DVB-T MPEG-4 (koszt ok. 400 zł), dzięki któremu odbierzesz wszystkie kanały ze Śremu + TV4 TVN, TVP Sport i TVP HD w cyfrowej jakości.

Tak, antena to ta: http://zdjecia.swistak.pl/02/465/2465863_1_b.jpg

Co do kierunku anteny to kiedyś ustawiałem ją według TV4 bo nigdy nie mogłem złapać. Antena jest ustawiona na południowy-wschód (chyba Kalisz, nie orientuję się za bardzo). A co do samego odbioru to trochę źle się wyraziłem mówiąc o problemach z odbiorem. Chodziło mi o widoczność tego paska bo sam odbiór TV4 jest dość czysty, Polsat gorszy, czasem śnieży mocniej.

Wzmacniacz to SWA-9 czyli taki najzwyklejszy. Dzisiaj wymieniałem na nowy ale okazał się felerny - prawie nic nie odbierało.

Fotki robiłem telefonem ale widać dość dobrze. Zaznaczyłem w którym miejscu są te paski i jak zniekształcają obraz. Te paski sobie “jeżdżą” z góry na dół lub odwrotnie. Już dawno były widoczne ale teraz w ostatnim czasie się nasiliły.

Daję bezpośrednie linki do obrazków bo w tagach “Img” coś nie działają, w Twoim poście również…

TV4 - pierwsze zdjęcie

http://img407.imageshack.us/my.php?image=tv41ih6.jpg

TV4 - drugie

http://img407.imageshack.us/my.php?image=tv42qu2.jpg

Polsat

http://img17.imageshack.us/my.php?image=polsatix7.jpg

TVP info

http://img165.imageshack.us/my.php?image=tvpinfoyw1.jpg

edit: Rozeznałem się bardziej co do tych nadajników. A więc ja mam ustawioną antenę na Kalisz czyli TVP1, TVP2 i TV4 powinienem mieć ok i tak też jest tylko ten przechodzący pasek… Zauważyłem, że teraz wieczorem pasek również zaczął być widoczny na TVP1. Co do polsatu to mam w TV dostrojone dwa: jeden z Wrocławia (czasem śnieży, czasem w miarę ok), drugi ściągam ze Śremu, gorszy obraz niż ten z Wrocławia ale za to lepszy dźwięk (ściąga jakby tyłem anteny). Jutro (a właściwie to już dzisiaj) jeszcze ustawie antenę na Śrem i zobaczę czy będzie widoczny ten pasek. Jeśli go nie będzie to znaczy, że są jakieś zakłócenia, a jeśli będzie to coś z anteną, kablem, zasilaczem… To tyle co dzisiaj wymyśliłem.

Jeśli masz kilka telewizorów to zobacz na innym bo nie jestem pewien, czy to nie usterka telewizora.

Wyłącz zasilacz antenowy z gniazdka elektrycznego (obraz powinien wtedy się pogorszyć, bo program będziesz odbierać na samym kablu) i zobacz, czy dalej będą te pasy. Jeśli nie - musisz wymienić wzmacniacz w antenie na słabszy.

Antenę ustaw na Śrem, bo masz tam mocniejszy nadajnik i mniejszą odległość, tylko wtedy prawdopodobnie będziesz musiał koniecznie wymienić wzmacniacz na słabszy lub na symetryzator.

To na pewno nie usterka telewizora. Obraz z cyfrowego dekodera satelitarnego jest OK.

Antenę mam teraz pól-na-pół między Śremem a Wrocławiem. Odbieram teraz dość czysto i Polsat(wrocław) i TV4(śrem). Oczywiście pasy są…

hmm a co do tego słabszego wzmacniacza to jeśli taki kupię to mi się znowu obraz pogorszy bo teraz idealny nie jest…

Po odłączeniu zasilacza nie ma obrazu w ogóle. Jedynie TVP1 i Info coś tam prześwituje czyli wzmacniacz musi być u mnie dostatecznie mocny.

Niekoniecznie. Odłączenie zasilacza nie powoduje tylko wyłączenia wzmacniacza, ale też odłączenie anteny (odbiór jest na samym kablu). Jeśli masz taką możliwość to pożycz od kogoś inny wzmacniacz (najlepiej o mocy ok. 30 dB) oraz symetryzator.

Najprawdopodobniej jest to wina wzmacniacza. Jeśli nie masz możliwości pożyczenia wzmacniacza w celu sprawdzenia, trzeba zaopatrzyć się w nowy, najlepiej z markowego sklepu:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante … _B4009.htm

Czy wiesz może jakiej mocy masz teraz wzmacniacz ?

TV4 nie nadaje ze Śremu tylko z Leszna i Kalisza. Czy na pewno Polsat odbierasz teraz z Wrocławia? Jeśli łapiesz z Wrocławia TVP2 (a łapiesz na pewno bo ja mieszkam na północ od Łodzi i zdarzyło mi się złapać dźwięk z Wrocławia, prześwity obrazu widzę cały czas) zobacz jakie są programy lokalne, czy to na pewno Wrocław. Nie możesz mieć ustawionej anteny pół na pół między Śremem, a Wrocławiem bo to przeciwny kierunek.

Obraz idealny nie jest, co to znaczy? Czy jeśli ustawisz antenę bezpośrednio na Śrem lub na Leszno to obraz kanałów nadawany z danych masztów robi się idealny?

Dostroiłeś w telewizorze częstotliwości ze Śremu?

Jeśli telewizor podaje numer kanału lub częstotliwość przeleć skalę i pozapisuj co ci odbiera i na jakim kanale/częstotliwości. Jeśli masz tylko skalę z kreskami spróbuj ustalić z których nadajników co odbierasz za pomocą wykazu nadajników. Zwracaj uwagę na kolejność kanałów (kanały 7-12 to pasmo VHF natomiast 21 wzwyż to UHF), moce nadajników i odległości od lokalizacji anteny. Najlepiej rób to po godz. 18:00, wtedy będziesz wiedzieć z jakiego województwa łapiesz sygnał po programie lokalnym, tylko później sprawdź, co jest TVP Info, a co TVP2.

Spróbuj dostroić jakiś słabszy odległy kanał (spróbuj złapać TVP1 z Zygier koło Sieradza na kanale 7) i zobacz czy będą te pasy. Jeśli będą, napisz na jakich kanałach ich nie ma.

Śrem masz na północ, Leszno na zachód, Kalisz (a właściwie Mikstat) na południowy wschód (bardziej na wschód), Wrocław na południe.

Skąd masz lepszy sygnał TV4? Z Leszna czy Kalisza?

“TV4 nie nadaje ze Śremu tylko z Leszna i Kalisza”

“Nie możesz mieć ustawionej anteny pół na pół między Śremem, a Wrocławiem bo to przeciwny kierunek.”

Właśnie teraz wszedłem po to, żeby to poprawić :wink: Źle napisałem. Miało być między Kaliszem a Wrocławiem.

Kanały sprawdzałem przez wideo bo tam mi pokazuje numery. TV4 - Kalisz; Polsat, TVP2, INFO - Wrocław

Co do przestawienia anteny na Śrem to mam mały problem bo kabel do anteny mam “na styk” i nie mogę jej zbytnio okręcać (jest za krótki).

“Skąd masz lepszy sygnał TV4? Z Leszna czy Kalisza?”

Wydaje mi się, że z Leszna w ogóle nie złapie TV4, ewentualnie jakiś bardzo śnieżący obraz. Do Leszna jadąc drogą mam ok 50km, a tam TV4 jest nadawana z małą mocą.

Nie wiem jakiej mocy mam teraz wzmacniacz ale prawdopodobnie go wymienię na jakiś “lepszy”.

…a obraz idealny - taki, który nie śnieży.

Mówiąc, że obraz nie jest idealny miałem na myśli, że widać minimalne śnieżenie ale nie przeszkadza ono w oglądaniu.

Jeśli kiedyś miałeś dobry sygnał, najprawdopodobniej trzeba wymienić wzmacniacz na nowy.

Problem rozwiązany. Winowajcą był zasilacz. Dałem jakiś 9V i jest OK.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Wydaje mi się, że kiedy dałeś mniejszy zasilacz, automatycznie zmniejszyło się wzmocnienie wzmacniacza (który dostaje mniej prądu).

Ale nie jest to na 100% pewne - choć widziałem zasilacze antenowe z regulacją napięcia.

Też tak pomyślałem na początku ale jeszcze zanim zmieniłem zasilacz to wypróbowałem inny wzmacniacz. Efekt był taki, że sygnał być troszeczkę gorszy ale paski zostały. Wina leżała raczej po stronie starego zasilacza.