Wzmacniacz dopuszkowy UKF-FM zamiast symentyzatora


(Kubs94) #1

Zakupiłem antenę jaką mi poleciliście a mianowicie chodzi o Dipol 1/RZB http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm

 

Problem jest w tym,że nie za dobrze odbiera stację od 88-100 MHz, dlatego postanowiłem zakupić wzmacniacz AP-FM 18db. Wzmacniacz w zakresie od 88-100Mhz coś wzmocnił, ale to nie jest to czego oczekiwałem. Najbardziej wzmocnił te radia, które mają mocny sygnał chodzi o stacje RMF, Radio Zet, Katowice. Nie wiem czy można by zrobić tak, że zakupiłbym przedwzmacniacz Badmor/Zefir 16db (http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/18/1825.dat / http://ovh.nowyelektronik.pl/product.php?id_product=16831) i do tego podłączyłbym jeszcze wzmacniacz AP-FM 18db (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_ap-fm_18_db_ekranowany_B9013.htm) i do tego użyłbym jeszcze zasilacza. 


(scripter1) #2

Nie wiem czego dokładnie dotyczył wątek w którym doradzono ci tą antenę ani co dokładnie ci tam napisano więc będę trochę zgadywał, warto by było abyś dał linka do tamtego wątka i skrótowo przypomniał o co tam chodziło.

Zacznę od tego że wzmacniacz to nie wszystko, najważniejsze jest to aby antena była tak ustawiona względem nadajnika by sama z siebie odbierała możliwie najmocniejszy sygnał bo jeśli sygnał będzie za słaby lub będzie za dużo zakłóceń na częstotliwościach na których jest nadawany sygnał to również zakłócenia zostaną wzmocnione i efekt może być odwrotny od pożądanego.

Z drugiej z kolei strony jeśli sygnał z samej anteny jest mocny i dodasz jeszcze wzmacniacz to może dojść do przesterowania tak że sygnał będzie za mocny i efekt będzie podobny jak przy zbyt słabym sygnale (może też dojść do uszkodzenia głowicy).

Zakładam że jak u większości antena ta służy ci zarówno do odbioru sygnału TV jak i radia FM.

Może być tak że sygnał TV odbierasz z innego kierunku (z innego nadajnika) niż sygnał radia, w takim przypadku mając jedną antenę trzeba kombinować z jej ustawieniem tak by z obu nadajników mieć możliwie najmocniejszy sygnał.

Ale czasem nie da się anteny tak ustawić aby odbiór z obu nadajników jednocześnie był wystarczający, w takiej sytuacji najlepiej zakupić dodatkową antenę i nakierować jedną na jeden nadajnik aby mieć z niego max moc sygnału a drugą na drugi.

Kable z obu anten można połączyć łącznikiem, w zależności od potrzeb można dodać wzmacniacz przed łącznikiem na kablu z którejś anteny lub za łącznikiem aby wzmacniał sygnały z obu anten.


(Kubs94) #3

Ja uźywam tylko tej anteny do radia. Innych anten nie używam.

http://forum.dobreprogramy.pl/wybór-anteny-radiowej-zewnętrznej-t482974/

Anteny inaczej nie mogę ustawić więc pozostało coś wykombinować z wzmacniaczem tylko nie wiem co i jak


(Kpc21) #4

Możliwe że te słabsze stacje nadają sygnał w polaryzacji pionowej. Ustaw na próbę antenę pionowo. Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, nie na samym maszcie, a w pewnej odległości od niego.


(Kubs94) #5

Od początku jest ustawiona w pozycjii pionowej. Przez chwile tez miałem ustawioną w pozycji poziomej, ale to nic nie dało.

jeszcze znalazłem taki wzmacniacz http://allegro.pl/radiowy-wzmacniacz-antenowy-ukf-03-ceramic-anprel-i4630392506.html