Wzmacniacz sygnału antenowego


(p19koz) #1

Nie wiem czy dobry dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie do stosownego.

Mam takie nietypowe pytanie potrzebuję sprawić, by telewizor podłączony do anteny pokojowej dobrze odbierał naziemną telewizję cyfrową (TVP1, TVP2, Polsat, TVN… i tak dalej). Niestety z pociągnięciem przewodu do anteny zewnętrznej za dużo zachodu, więc nie wchodzi w grę.
Istnieje może urządzenie, w formie nadajnika i odbiornika bezprzewodowego? Nadajnik podpięty do kabla anteny zewnętrznej a odbiornik w gnieździe antenowym felernego telewizora.
Może jakieś inne pomysły…


(zbigg47) #2

Wejdź na specjalistyczne forum Emitelu, który zajmuje min. się telewizja naziemną.
Poszukaj odpowiedni Dział i specjaliści tamtejsi udzielą Ci porad…
Ja korzystałem z ich porad i były skuteczne.

https://forum.emitel.pl/


(DrakePL) #3

Mam w mieszkaniu dwa telewizory z dwoma antenami pokojowymi, które odbierają do 60-70km. (Mieszkam w Toruniu, a odbieram z Trzeciewca (43 km))
Wszystkie kanały mam siłę: 100% i jakość 100%.

  1. Vivanco TVA 402 (29947)
    https://www.euro.com.pl/anteny/vivanco-tva402.bhtml
  2. Thomson ANT1425
    https://www.euro.com.pl/anteny/thomson-ant1425-50db.bhtml

(KAZDAN63) #4

Z “niczego” nie można zrobić coś to podstawowa zasada obowiązująca w przyrodzie . Można oczywiście wierzyć w cuda , a nie prawa fizyki i brnąć wydając bezsensownie pieniądze . Antena pokojowa DVBT owszem , ale jak nadajnik jest w zasięgu wzroku . Wzmacnianie sygnału ma sens jeżeli ma on odpowiednią minimalną moc i wzmacniamy go jak najbliżej źródła tj. wzmacniacz umieszczony w puszcze dipola , a nie np. na końcu 15m przewodu koncentrycznego .


(DrakePL) #5

Serio, to jakim cudem z zwykłej anteny pokojowej (dokładnie te dwa modele co mam) i to z 5 piętra odbiera w takiej jakości. W okolicy same wieżowce, bloki i inne budynki i do tego las…


(KAZDAN63) #6

Skąd mi wiedzieć jakie u Ciebie jest moc sygnału i na dodatek 5 piętro . Ważne też jest położenie nadajnika względem twojego budynku i ewentualne przeszkody na trasie antena-nadajnik . Wierz mi , albo i nie ja tu nie odkrywam “ameryki” , to wszystko jest wiadome tym którzy się takimi sprawami zajmują . Moc sygnału spada do kwadratu odległości jaka dzieli nadajnik i odbiornik .


(zbigg47) #7

Anteny pokojowe rzadko dobrze odbierają. Widocznie masz b.dobre warunki związane z ukształtowaniem terenu, położeniem obiektów na kierunku nadajnika.

Ja we Wrocławiu na III piętrze we wnętrzu międzyblokowym z budynków o różnej wysokości w odległości 33 km do nadajnika na Ślęży nie mam odbioru na antenie wewnętrznej.
Nawet zwykła zewnętrzna antena kierunkowa - zamontowana za oknem na III p. - radzi sobie z trudem. Taka specyfika odbioru.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_dvb-t_uhf_A1112.htm

Dobry odbiór uzyskałem stosując antenę logarytmiczn-periodyczną:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_logarytmiczno_-periodyczna_log_5-12-_21-60_dvb-t_vhf-uhf_polaryzacja_h-v_A4015.htm
wspomaganą wzmacniaczem wewnętrznym antenowym:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-10af_B1066.htm

Szukanie przez p19koz rozwiązania na forum DP mija się z celem. Najlepiej uzyskać informację - jak pisałem - na forum Emitelu u specjalistów ze stosowną wiedzą.
Albo mając kasę zamówić firmę specjalistyczną…

I to by było na tyle w tym temacie.

Ps. KAZDAN63 ma rację pisząc to co napisał.


(p19koz) #8

Dzięki wielkie za sugestie, byłem w sklepie i zakupiłem antenę z najmocniejszym jaki mieli w ofercie wzmacniaczem sygnału.
Antena już podłączona i wszystko działa świetnie - także mój problem rozwiązany.

Mieszkam w Jaworznie - więc w moim przypadku sygnał z nadajnika jest dość silny, trzeba było go jedynie wzmocnić (dwie ściany nośne jako przeszkoda)

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za zainteresowanie, a DrakePL za cenną radę.