Wzmacniacze GSM wolno używać?

Witam!
Mam pytanie: jak to jest z tymi repeaterami GSM? Mogę sobie to ot tak kupić i używać, czy musi być n a to jakieś pozwolenie?
Liczę na odpowiedzi.
Z góry dzięki :slight_smile:

Nie, nie jest to legalne. W teorii jak sobie kupisz taki, co nie będzie siał np. poza dom, to nikt Ci nie wychwyci. Jak jednak będzie zbyt mocny i Ci wykryją, to masz przez to spore kłopoty.
Zapytaj operatora, w innym kraju w biurze mieliśmy problem z zasięgiem telefonów, ale za to dobrze działał internet. Operator dał nam femtokomórkę (femtocell) - podpina się do do internetu, działa bardzo fajnie.

Ja mam internet stacjoinarny (radiowy) od lokalnego ISP. Co to takiego ta femtokomórka? Pierwszy raz o czymś takim słyszę. To działa też z internetem stacjonarnym np. radiowym?

To coś w rodzaju VOIPu, tylko na internetowym łączu operatora i z nadajnikiem GSM wewnątrz budynku.

Popytaj operatora, nie wiem czy w Polsce takie coś się oferuje. Jak wspomniał @hindus Ty łączysz się do swego rodzaju ‘wzmacniacza’ w Twoim mieszkaniu a same dane lecą już przez internet.

Tzn. “wzmacniacz” to niefortunne słowo, bo to jest traktowane jak każdy inny, niezależny maszt GSM (a nie wzmacniacz istniejącego nadajnika). Czyli telefony będą go wykrywały i będą próbowały się do niego podłączyć jeśli będzie miał najlepszy zasięg - i mam tu na myśli każdy telefon czy inne urządzenie GSM. Jeśli urządzenie będzie miało whitelistę np. tylko dla urządzeń mieszkańców, to nie powinno być problemu, ale w przeciwnym wypadku cały ruch każdej osoby która połączy się z tą stacją będzie leciał Twoim internetem do operatora. Oczywiście moc takiego urządzenia ma za zadanie utrzymanie zasięgu GSM na ograniczonym terenie, np. piętro biura czy sklepu wielkopowierzchniowego, podziemny garaż itd. Ale jak mieszkasz w gęstej zabudowie to ruch może być spory :wink:

Jeśli jesteś korporacją to tak się to załatwia. W tym wątku jednak chodzi zapewne o chatkę pod laskiem :wink:

Patrzyłem na ceny Orange - 350zł + abonament. Ja to miałem na kilka osób :wink:

W Orange to się nazywa Ekstra Sygnał ale mają to w ofercie dla małych firm:

ps. w Regulaminie jest “Abonent – podmiot (konsument lub przedsiebiorca)…”

Konsument to nie osoba fizyczna?

„za konsumenta uważa się osobę, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio nie związanym z działalnością gospodarczą” (źródło)