X-Fi Fatal1ty vs SB X-Fi Titanium

Witam. Chcę zakupić w niedługim czasie nowszą kartę dźwiękową, i zastanawiają mnie te dwa modele. Ogólnie do ~350zł. Interesują mnie wszystkie EAX’y, OpenAL’e i różnego rodzaju “bajery” przeznaczone do gier, ale też Line-In, do którego spokojnie podłączę gitarę i nie będzie dużych szumów i opóźnień. Aktualnie mam Audigy 2 ZS i spisuje się znakomicie (ASIO przy opóźnieniu ~7ms to granie na gitarce z efektami bardzo przyjemne) ale niestety już odpada przy W7 x64, więc po prostu chcę coś bardziej dzisiejszego, i wspieranego ze strony producenta, z nowszymi bajerami (np. EAX 5, a nie 4 jak dotychczas). Audigy bym sprzedał albo wrzucił do drugiego PC :slight_smile:

Jak już mówiłem interesują mnie Creative Sound Blaster X-Fi Fatal1ty (z 2004/5r.) i Creative Sound Blaster X-Fi Titanium (z 2008r). Oba są w bardzo podobnej cenie ~300zł, tylko, że ten pierwszy zazwyczaj dostępny jest z pilotem i funkcjonalnym panelem przednim, co mnie bardzo kusi, lecz ten drugi jest po porstu nowszy. Pierwszy ma 64MB X-RAM’u, a drugi 16MB, ale za to jest na nowszym chipie …x2). Chciałbym się od Was dowiedzieć ogólnie czym obie karty się różnią, czym jest ten “X-RAM” i jak wpływa ona na grę/użytkowanie, i po prostu która karta jest lepsza? Gdzieś doczytałem, że ta Fatal1ty wymaga dokupienia zewnętrznych enkoderów DD Live i DTS (jak moja Audigy z resztą, ale nigdy tego nie kupiłem/nie używałem), a Titanium ma je odrazu działające “w zestawie”. Często widuje gry, które “wspierają” tego rodzaju bajery, i jestem ciekaw jak się wtedy różni ogólny odsłuch/jakość/przestrzenność?

Załóżmy, że ceny są identyczne. To którą wybrać? Starszą z panelem i pilotem, czy tę nowszą - Titanium? Ktoś jest w użytkowaniu którejś z nich? Jak wrażenia odsłuchowe? Jak sterowniki? Ja w swojej Audigy 2 ZS używam modyfikowanych (PAX), co daje sporą różnicę. Ale te PAX’y przedewszystkim kierowane są właśnie pod X-Fi więc jestem ciekaw ogólnego efektu. I przy okazji - czy ktoś używał tych enkoderów całych? Jak się je w takim razie uruchamia? I jeszcze coś - jakbym wybrał tę drugą, to są jakieś piloty do pc? Do sterowania muzyką/programami/głośnością/filmami?

Głośniki mam świetne - Geniusy 5050V2 5.1.

od 2008 posiadam kartę “Creative X-Fi Platinum Fatal1ty Champion Seriess” X-RAM jest a przynajmniej miał być wykorzystywany w niektórych grach nowych :wink: jako pamieć do przechowywania potrzebnych danych z gry dzięki czemu miał być wzrost FPS kilka w praktyce to jest zbędna rzecz. Tak to prawda fatality by korzystać z DD live czy DTS należy na allegro zakupić klucz odblokowujący je w tej karcie na szczęście to groszowe sprawy ale DD live czy DTS działają do puszczenia dzwięku po optyku dźwięku do amplitunera. ( w komputerze nie mają żadnego innego zastosowania by je wykorzystać do słuchania Muzyki czy oglądania filmów) Ja na twoim miejscu właśnie tą bym wybrał kilka lat miałem ją pod XP teraz od września służy mi pod Win 7 64 Bit. a sterowniki z jakich korzystam to Daniel_K poprawione grają jak trzeba (porównywałem ich jakość jak grają pod Mircolab solo 7 c oraz dzięk z Dac style audio ruby II i wypadają naprawdę bardzo dobrze ! używałem też Pax/y również dobrze się spisują ale jak dla mnie za dużo dużych tonów było. a pilotem tak możesz sobie odpalać programy dołączone do karty czy playery jak również może działać pod windows media center itd. a co do tego X-FI Titanum to nie wiem czy on ma procesor X-FI czy tylko fidelity i jest to nie pełny X-FI.

Okej, rozumiem, ktoś coś jeszcze może doradzić? Ładnie proszę :wink:

A nie lepiej jakiegoś Xonara?

z Xonarami też nie jest różowo :wink: mają dobre podzespoły ale od strony softu nie za ciekawie i drożej kosztuje karta xonara która jakością dźwięku była by zbliżona do “Sound Blaster X-Fi Fatal1ty champion series” a jeśli chodzi o EAX to chyba tylko 2.0 w “Creative X-Fi Platinum Fatal1ty Champion Series” dostaje się za tą cenę jeszcze panel dla jednych zbędna rzecz dla innych jak dla mnie bardzo przydatna wykorzystuje wejście na słuchawki podczas audycji radiowych jak również jest wejście na dodatkowy mikrofon dynamiczny a także wyjście optyczne do amplitunera po optyku. a także inne wejścia i wyjścia panel ogólnie najlepiej przemyślany jaki został zrobiony przez Creative i szkoda że teraz do nowych robią inne już nie tak rozbudowane i praktyczne.

Jeśli częściej słuchasz muzyki, niż np. grasz w gry, to bierz Asus Xonar DX. Creative nie mają “podbitki” do Xonarów pod względem muzyki.

Tak jak napisał poszukuje karty do gier jeśli to muzyki to tylko Audiotrack Prodigy HD 2 :slight_smile: za tą kwotę.