X i Y w kompilatorze - proszę o wytłumaczenie :)

W okienku kompilatora na dole wyświetlają się współrzędne:

kompilatortn5.png

Cyfra 1 rośnie gdy kursor przesuwa się w dół, a liczba 20 zwiększa się im bardziej kursor przesuwa się w prawo…

Napisałem taki kod:

kompilatorov3.png

GotoXY(20,9); odpowiada za umieszczenie napisu Komputer Świat Ekspert w danym miejscu. Gdy uruchomię już tą aplikację, pojawi się następujące okno:

kompilatorxt3.png

A więc jasno widać, że dzięki GotoXY(20,9);, napis przenosi się do 9 linijki i o 20 spacji w prawo.

Więc tu jest moje pytanie: w oknie kompilatora jest odwrotnie niż w oknie powstałego już programu? Wszystko na to wskazuje bo w kompilatorze pierwsza cyfra rośnie gdy kursor przesuwa się na dół, a w oknie aplikacji rośnie druga. Nie wiem czy mnie za bardzo rozumiecie :stuck_out_tongue: Ale jeśli, jednak tak to czym to jest spowodowane, że wyświetla się to jakby na odwrót :confused:

Pamiętasz z matematyki ?

Os X jest osią poziomą - stąd przesunięcie poziome o 20 spasji

Oś Y - to oś pionowa - stąd przesunięcie pionowe na 9 linię

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny, używając

funkcji icon_edit.gif

Postaram się znaleźć jakąś analogię do życia codziennego.

Wszedłem do sklepu a pani za ladą jadła kruche ciasteczka. Ciasteczka, jak to mają w zwyczaju, były okrągłe i miały lekko żółtawy kolor. Kupiłem w sklepie to co miałem kupić i po wyjściu zauważyłem, że kupiłem mięso. Dziwi mnie to, bo choć faktycznie byłem w sklepie mięsnym, to przecież widziałem kruche ciasteczka. A co mam w siatce? Czerwone mięso. Ani nie jest okrągłe, ani żółtawe. Co jest? Kochane Bravo, pomóż mi.

Piszesz jakąś aplikację w środowisku uruchomieniowym, które pomaga Ci w napisaniu tejże aplikacji. Jaki dobry by nie był programista, program będzie miał błędy. Być może nawet błędy kompilacji. Co się stanie jeśli program nie będzie się mógł skompilować? Pojawi się komunikat błędu informujący w której linii ten błąd wystąpił. Dlatego w edytorze kodu większe znaczenie ma rząd (linia kodu) niż kolumna.

Tymczasem napisałeś sobie jakiś programik, który przenosi kursor na pozycję o pewnych współrzędnych. Przeciętny człowiek doceniłby to, że procedura nazywa się GotoXY a jej parametry to X oraz Y. W dokładnie takiej kolejności. I co ona robi? Przenosi.

Goto

X

Y

Podobnie procedura pozwalająca na wyświetlenie (napisanie tekstu) nazywa się Write. A jeśli ma napisać tekst i zakończyć linię: WriteLn.

Write

Line

Jakież to intuicyjne! Zakrzyknął ktoś. Wszystko działą tak, żeby ułatwić życie programiście! Szkoda tylko, że nie zakrzyknęli tak wszyscy, chóralnie. Bo znalazł się ktoś, kto chciałby powiązać rzeczy ze sobą nie związane, jak preferencje żywieniowe pani z mięsnego z jej pracą.

Kilka luźnych uwag.

Kompilator nie ma okna.

W kompilatorze może i jakaś cyfra rośnie, ale Ty tego nie widzisz.

Używasz czegoś i nawet niespecjalnie wiesz co to. To okno to nie okno kompilatora tylko okno edytora lub środowiska uruchomieniowego.