X1 Carbon 4th-gen, i5-6gen, 8 GB RAM - czy warto, opinie

Witam!
Ostatnio szukam dla siebie laptopa. Mój budżet to maks 2700 zł. Najwięcej grzebię w poleasingowych, klasa A na Allegro. Najbardziej zainteresował mnie X1 Carbon.
Za 2000 zł i więcej można zdobyć do 6 generacji tego modelu w klasie A z dobrą specyfikacją.
No i tu moje pytanie. Znalazłem X1 Carbon 4th-gen za 2000 zł. Klasa A, stan idealny, z zagranicznej dystrybucji.
https://allegro.pl/oferta/x1-carbon-g4-i5-6gen-8gb-fhd-256-ssd-lte-wpro-kl-a-11591370648

Specyfikacja:
Procesor: Intel Core i5-6300U
RAM: 8 GB DDR4
Dysk: 256 GB SSD - tu moje pytanie - jakiego standardu dysku używa Carbon X1? mSATA czy zwykłe, duże SATA?
Grafika: integra

Czy za cenę ~2100 zł opłaca się? Dużo dobrego czytałem o wykonaniu, zaletach, wydajności itp. - czy 4th gen tez posiada te zalety?

I jeszcze jedno. Na aukcji pisze:

Laptop posiada klawiaturę zagraniczną, w układzie liter QWERTY.

Co to znaczy? Czy układ jest jakiś nordycki czy co?

Najważniejsze pytania:

1. Czy za cenę 2100 zł warto kupić z tej oferty.
  2. Czy wydajność procka + RAM wystarczy do komfortowego przeglądania internetu, oglądania filmów, grania w gry nie nowsze niż z 2012?
  3. Dysk SSD - jaki standard ma Carbon X1
  4. Układ klawiszy.

Chyba tyle, liczę na pomoc, pozdrawiam :slight_smile:

Pewnie przywiezione z Niemiec albo skądś, układ klawiatury klasyczny tylko oryginalne klawisze nie nasze, pewnie jak w większości dają naklejki z polskimi znakami. Jeśli chodzi ogólnie o tego latopa to wg mnie się nie opłaca dać 2,1k za 5cio letniego laptopa do przeglądania internetu, jeśli w zasięgu jest sporo wydajniejszy nowy laptop z dobrą matrycą, aluminiową obudową i na pewno prędzej pozwoli zagrać w niektóre tytuły bo na tamtym to albo gry o zerowych wymaganiach albo takie co mają co najmniej 15 lat.

1 polubienie

Dzięki, może być. Te naklejki się szybko ścierają?

1. Laptop nie ma być do gier. Bardzo mało gram, a najstarsza gra w którą (w ogóle) gram to NFS HP z 2010. Na moim starszym z 2011 ThinkPad X220 - chodzi nawet płynnie, więc dlaczego nie miałaby pójść na nowszym X1 Carbon?
  1. Nie tylko. Generalnie laptopa mam do wszystkiego. A przy wyborze, kierowałem się także jakością wykonania i trwałością. Na recenzjach X1 Carbona zalewali wodą, wkładali do zamrażarki, zrzucali na kostkę, i przeżywał bez uszczerbku. Dlatego wybór padł na Carbona X1

A taka oferta tego „Swifta 3”: Nowy Acer Swift 3 / Ryzen 5 4500U / 8GB RAM / 512GB SSD / Gwarancja Wadowice • OLX.pl?

2100 za tego X1 to nieśmieszny żart. Cena chyba podyktowana logiką „panie, jażem tego laptonga za tyle tysienców kupił, tutej mosz ile kosztował”, olewając upływ czasu.
Z jakością wykonania nie przesadzaj aż tak, żeby płacić z tego tytułu podwójnie; chyba że serio używasz laptopa w takich warunkach jak opisane.

Ten Swift wydaje się dużo lepszą opcją.

1 polubienie

W Swifcie 3 brakuje mi:

• wejścia na SD
  • klawiatura jest gorsza na pewno
  • touchpad pewnie gorszy

Nie wiem jak klawiatura, ale czytnik możesz na USB kupić.

1 polubienie

Nie kupuj Acer’a. Jeżeli parametry Carbona zaspokoją Twoje potrzeby na moc obliczeniową, to się nie zastanawiaj. Są to bardzo dobre komputery i nie bez powodu trzymają swoją cenę. Mało kto, prywatnie, decyduje się na odsprzedanie tego sprzętu. Jest po prostu świetny. Ważne, aby zamontowana klawiatura było oryginalna, bo zamienniki, choć często podświetlane i z polskim układem klawiszy, mają beznadziejny skok i nieprzyjemnie gumowatą fakturę.

1 polubienie

Jestem w dużej rozterce teraz :joy:
Jedni mówią, że absolutnie, że się nie opłaca, że wydajność porażka bla bla bla.
A Ty z kolei, że wykonanie świetne, klawiatura też, że warto.

:hot_face:

Carbon X1 w najmocniejszej wersji kosztował nie 2000 zł, tylko do 11k

Kosztował nowy i sto lat temu.

1 polubienie

Problem polega na tym, że kiedyś używki były:
a) tańsze
b) Intel dał ciała i nie było aż takich różnic wydajnościowych.

Teraz ta i5-ka 6-gen jest duuuuuuużo słabsza od najnowszej i3-ki. Takie AMD R3 4300U jest porównywalne wydajnościowo do i7-6700HQ. To się przekłada na komfort pracy.
Więcej, RAMu do tego nie dokupisz, bo wszystko wlutowane. 8GB to dziś nie jest tak dużo. Ekran też jakiś powalający nie jest (ale jest ok).

W takim budżecie prędzej wolałbym
https://allegro.pl/oferta/lenovo-thinkpad-e14-2-gen-i3-1115g4-8gb-256-gwara-11619675825

Dwa problemy z tym laptopem:

1. beznadziejny ekran (da się zmienić, jak ktoś się lubi tak bawić)
  2. 4GB RAMu jest wlutowane (da się wymienić tylko jedną kość)
1 polubienie

Kup, masz prawo zwrotu do 14 dni. Uruchom, wypróbuj. Jak Ci nie będzie odpowiadał, to zwrócisz i po problemie.

1 polubienie

No i to jest rozwiązanie. Poza tym mam SMART!-a, więc mam jeszcze łatwiej ze zwrotem :slight_smile:

Jeżeli chodzi o jakość wykonania to na pewno Carbon jest lepszy. Jeżeli chodzi o wydajności to acer.

Wiem ze w poprzedniej generacji lenovo zmieniło touchpady na większe, wiec ten będzie miał mniejszy niż aktualne.

Trudno powiedzieć, zwłaszcza jeżeli nie zależy ci na wydajności.

Ma dysk na nvme i możliwość rozszerzenia do 16gb ramu. Minusem pewnym jest klawiatura + lenovo robi wersje z różnymi wyświetlaczami nie wiem jak carbony

1 polubienie

Ok, dzięki za wszystkie odpowiedzi.
A teraz jeszcze jedno. Czy wydajność byłaby dobra w przypadku takowej wersji:

Intel i7-7500U 4x 4.50GHz 4MB Cache
16 GB RAM
500 GB SSD NVMe

Wygląda na o wiele lepszą… co o tym sądzicie?

Niezły sprzęcik by był. Jaki to lapek i jaka cena?

Cały czas X1 Carbon. Gen 5.
Jak sobie odliczyłem VAT (biorę na fakture) to wychodzi ~2600 zł

To wygląda lepiej, ale tak jak wspomniałem odnośnie rozwoju technologii CPU, ta i7-ka ma wydajność w okolicach 3/4~2/3 i3-ki 11gen.

I tak się chyba zdecyduję. Jakoś siedziałem dotychczas na i5 2-gen…
I mi nic nie przeszkadzało :stuck_out_tongue: