X11-xserver-xgl Akceleracja 3D działa ale gry już nie

Witam, gdy chcę uruchomić grę Tibie to niestety nie udaje się… gdy uruchamiam mam taki błąd:

[maciek#localhost Tibia]$ '/home/maciek/Tibia/Tibia'

Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":93.0".

Masz w ogóle sterowniki do karty graficznej? Tzn 3d działa?

Pokaż:

glxinfo | grep direct

Witam, po instalacji systemu i sterowników do karty graficznej prawie wszystko jest OK, Bus Driver działa, OpenArea działa, Tibia działa i ogólnie wszystkie gry działają

Lecz gdy włączam efekty pulpitu 3D a dokładniej Compiz Fusion potrzebuje on doinstalowania pakietu x11-server-xgl no ale po instalacji tego pakietu, restarcie kompa efekty pulpitu 3D działają ALE Bus Driver się nie włącza, OpenArea w ogóle nie działa i Tibia także nie działa… ani żadna gra…

Tak samo jest na Ubuntu no i teraz jak testuje Mandrive to też tak jest, możecie mi powiedzieć co mam zrobić aby grać i mieć efekty pulpitu 3D?

Pozdrawiam.

no bo na xgl nie działa akceleracja (czy jakoś tak : ) )

No to co ja mam zrobić aby mieć Compiza?

Mieć sterowniki obsługujące aiglx.

Sorry, ale ja się nie znam na Linuksie ani to co w nim jest i nie mam o niczym pojęcia… mógłbyś powiedzieć skąd wziąć takie sterowniki czy coś?

Nie mam karty radeon ale czytałem, że wprowadzili już to aiglx to sterowników.

http://linuxnews.pl/amd-poprawia-sterow … ala-aiglx/

Mayron , to dalej nie jest konkretny tytuł. Nie ma sensu wpisywać do tytułu informacji o błędzie, które podajesz także w poście. Zapoznaj się z podanymi przeze mnie linkami, a następnie popraw tytuł na mówiący konkretnie o problemie.

Wracając do samego problemu…

Czyżbyś używał zamkniętych sterowników ATI? Jeżeli tak, to pokaż /etc/X11/xorg.conf.

Oj działa - gdyby nie działała, także i Compiz by nie ruszył :wink:

Ale zabiera wszystko dla siebie.

Akurat w tej kwestii mogą rodzić się spory - “jeden wie lepiej od drugiego”… Swoją drogą, parę miesięcy temu widziałem artykuł (po polsku) na temat XGl. Znajdował się on bodajże na stronie opensuse (ale głowy nie dam) i w bardzo fajny sposób opisywał wady i zalety XGL oraz AIGLX, wymieniając przy tym ich sposoby działania.

Teraz mam x11-xserver-xgl

# File generated by XFdrake (rev 230776)


Section "Extensions"

    Option "Composite"

EndSection

# File generated by XFdrake (rev 230776)


# **********************************************************************

# Refer to the xorg.conf man page for details about the format of

# this file.

# **********************************************************************


Section "ServerFlags"

    #DontZap # disable (server abort)

    #DontZoom # disable / (resolution switching)

    AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse does not work

EndSection


Section "Module"

    Load "dbe" # Double-Buffering Extension

    Load "v4l" # Video for Linux

    Load "extmod"

    Load "type1"

    Load "freetype"

    Load "glx" # 3D layer

    Load "dri" # direct rendering

EndSection


Section "InputDevice"

    Identifier "Keyboard1"

    Driver "kbd"

    Option "XkbModel" "pc105"

    Option "XkbLayout" "pl"

    Option "XkbOptions" "compose:rwin"

EndSection


Section "InputDevice"

    Identifier "Mouse1"

    Driver "mouse"

    Option "Protocol" "ExplorerPS/2"

    Option "Device" "/dev/mouse"

EndSection


Section "Monitor"

    Identifier "monitor1"

    VendorName "Plug'n Play"

    ModelName "FPD1830"

    HorizSync 30-83

    VertRefresh 56-75


    # TV fullscreen mode or DVD fullscreen output.

    # 768x576 @ 79 Hz, 50 kHz hsync

    ModeLine "768x576" 50.00 768 832 846 1000 576 590 595 630


    # 768x576 @ 100 Hz, 61.6 kHz hsync

    ModeLine "768x576" 63.07 768 800 960 1024 576 578 590 616

EndSection


Section "Device"

    Identifier "device1"

    BoardName "ATI Radeon X1300 - X1950 (working with avivo driver)"

    Driver "fglrx"

    Option "DPMS"

EndSection


Section "Screen"

    Identifier "screen1"

    Device "device1"

    Monitor "monitor1"

    DefaultColorDepth 24


    Subsection "Display"

        Depth 8

        Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"

    EndSubsection


    Subsection "Display"

        Depth 15

        Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"

    EndSubsection


    Subsection "Display"

        Depth 16

        Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"

    EndSubsection


    Subsection "Display"

        Depth 24

        Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"

    EndSubsection

EndSection


Section "ServerLayout"

    Identifier "layout1"

    InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"

    InputDevice "Mouse1" "CorePointer"

    Screen "screen1"

EndSection

[maciek@localhost ~]$ glxinfo | grep direct

Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":93.0".

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)

Compiz działa…

Mayron , przychodzą mi do głowy tylko trzy rozwiązania…

  1. Możesz sprawdzić czy Twoją kartę obsługują otwarte sterowniki, które co prawda będą pewnie mniej wydajne, ale na nich odpaliłbyś AIGLX. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda gra/program będzie miał swobodny dostęp do zasobów karty (czytaj: 3D).

  2. Sprawdzić czy najnowsze sterowniki od ATI wspierające AIGLX obsługują Twoją kartę. Jeśli obsługują, zainstaluj je.

  3. Korzystać tylko z jednej gry/programu wymagającego 3D. Np. kiedy chcesz pograć, wyłączasz Compiza, kiedy przestajesz grać, włączasz go sobie. Także i w tym przypadku dostęp do karty powinien być swobodny.

Moja karta to Ati Radeon X1600 i z otwartymi sterownikami nie mam akceleracji 3D… Na Ubuntu nie działało, na Mandrivie 2007 też nie, na 2008 tez nie to w końcu kupiłem sobie Xtreme2 i nadal nie działa… tyle, że na forum Mandrivy zapewniali mnie, że w Xtreme2 nie będę miał problemów…

Zapewne źle zrozumiałeś ich słowa.

A co wpisałeś zamiast “fglrx” w xorg.conf? Na ogół ludzie wpisują “ati” co niekoniecznie musi przynieść pożądany skutek - znam przypadki kiedy należało wpisać “radeon”.

To napisał koleś z Mandriva Poland Team…

No i ma po części rację (nie zgadzam się tylko ze stwierdzeniem, że to zasługa Xtreme2). Jak sam widzisz, CF działa u Ciebie. Problem w tym, że używasz XGL, którego wszystkie zasoby są zapewne wykorzystywane przez compiza. Podałem Ci parę postów wcześniej trzy propozycje - nic innego do tej pory mi nie przyszło do głowy.

Chyba o to chodzi: http://portal.suse.pl/wiki/index.php/AIGLX_vs_XGL

Natomiast jak wygląda obsługa AIGLX na tej karcie można się dowiedzieć z tutaj: http://forum.suse.pl/index.php/topic,17221.0.html

Jeżeli zrobię to co jest tutaj napisane: http://portal.suse.pl/wiki/index.php/Konfiguracja_AIGLX

To może mi się nie uruchomić kde?

omg… a jest jakaś karta graficzna którą linux obsługuje bez problemu i są sterowniki oraz wszystko na niej działa…?

Praktycznie wszystkie karty NVIDIA