X265 hevc 4K problem z odtwarzaniem

(Przemo.Przemo) #1

Mam problem z odtwarzaniem materiałów video w formacie mkv z kodekiem x256 hevc w rozdzielczości 4K z HDR.
Odtwarzanie jest “szarpane” gubi klatki oraz dźwięk. Odtwarzam na laptopie Asus X73S iCore7 2670QM (@3GHZ)+ układ graficzny intel HD3000, 8 GB RAM, dedykowany układ Nvidia GT540M 1GB.
Odtwarzacze to najnowsze wersje VLC oraz MPC 64bit, zaktualizowane kodery K-Lite Codec Pack. System operacyjny Windows 7 Home Premium 64bit. Pisze ponieważ nie umiem rozwiązać tego problemu, dodam że materiał 4K w serwisie You Tube jest odtwarzany płynnie. Poczytałem już masę artykułów konfigurowałem kodeki itd. efekt wciąż ten sam brak płynności. Pozdrawiam.

(kameleon5) #2

Winę za to jeśli tak można powiedzieć ponosi sprzęt-mimo że to iCore7 to po prostu nie wyrabia z materiałem x265 i jeszcze z HDR.Nie napisałeś co to za video i jaki ma birate(chyba wysoki).Materiały na Youtube z reguły mają niższy birate i stąd nie masz tych zacieć.

(Bogdan_G) #3

U mnie na starym sprzęcie pobrane 4k idą płynnie w mpc-hc portable. Oczywiście, w prawie 30fps. Ale co chcieć od ponad 11 letniego pc?
Fakt - jest zainstalowany LAV Filters. Jest zainstalowany x264vfw.
Ten mpc-hc ma własne filtry, jest mały, lekki i płynnie odtwarza.
4K VIDEO ultrahd hdr sony 4K VIDEOS demo test nature relaxation movie for 4k oled tv.(videoo.info).mp4.MediaInfo.txt (5,4 KB)

(Przemo.Przemo) #4

Problem wynika z tego, że żadna z kart graficznych laptopa nie wspiera sprzętowo dekodowania x265, nvidia od serii 1000 wspiera ten kodek. Mam sporo czasu więc zajrzałem do kolegi u niego Intel Pentium G4560 + zintegrowana HD610 (robiłem testy ) radzi sobie z tym plikiem wyśmienicie po dołożeniu GF 1030 było jeszcze lepiej z x265-10 bit. Reasumując mój Icore7 dałby radę w tandemie z dobrym GPU (niestety ani HD 3000 oraz GF540m nie podołały) jak wspominałem jest to laptop - upgrade odpada .Temat do zamknięcia dzięki za odzew.
A plik przedstawia się tak:
Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main 10@L5.1@High
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration : 50 min 44 s
Bit rate : 22.7 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 50.000 FPS
Standard : Component
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 0)
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.055
Stream size : 8.05 GiB (97%)
Default : No
Forced : No
Color range : Limited
Color primaries : BT.2020
Transfer characteristics : HLG
Matrix coefficients : BT.2020 non-constant

(Przemo.Przemo) #5

mógłbym kolegę poprosić o poradę w kwestii konfiguracji kodeków z LAV Filters bawiłem sie sporo ale bez rezultatu zacięcia zawsze były mniejsze lub większe.

(Bogdan_G) #6

U mnie ciut starsza wersja. Rozumiem, że chodzi o konfigurację wideo:

(Przemo.Przemo) #7

U mnie przedstawia się to podobnie w panelu nvidia profil dla MPC najwyższa wydajność dla GF 540m.
Poprawa nieznaczna płynniej niż na intelu HD3000 ale wciąż daleko do komfortowego oglądania tak jak pisałem GPU nie wyrabia.

(Bogdan_G) #8

U mnie jest integra intel HD o pamięci 384MB i wyrabia.
U Ciebie jest intel HD o pamięci 512MB i jest to niezłe. Dużo starszych gier powinno pójść.
Z nvidią jest coś nie tak. Takie odtwarzanie 4k, to pikuś, nawet dla karty zintegrowanej HD3000.

(Przemo.Przemo) #9

Intel HD 3000 nie ma dedykowanej pamięci to układ zintegrowany w procesorze korzysta dynamicznie z pamięci RAM a ja mam jej 8GB, Nvidia GF540m posiada 1GB pamięci (system Optimus). Sterowniki zaktualizowane. Z układami wszystko ok spokojnie mogę zagrać np. w Battlefield 4 itd. Dekodowanie video w 4K to inna sprawa. Na Integrze HD3000 mam pokaz slajdów na Nvidia jest lepiej aczkolwiek nie odtwarza płynnie (tak radzi sobie i tylko tyle). Układy te nie dekodują sprzętowo x265 czy VP9, jak już pisałem wyżej. Pierwszy z brzegu Pentium na Kaby Lake z “integrą” radzą sobie z tym w 100%. Zanim 4K x256 hevc stanie się standardem rozpowszechni się…sporo czasu minie i zdążę wymienić sprzęt…pozostaje tymczasem Full HD :smiley:

(FXJ) #10

Odinstaluj wszystkie kodeki, zainstaluj k-lite mega codec pack i zresetuj “ustawienia”.

(Przemo.Przemo) #11

Dzięki za Twą “mondrość” , atencję oraz support lecz już to przerabiałem.

(Bogdan_G) #12

Na nvidia miałem kiedyś problem. Właśnie gry klatkowała na komputerze z windows 7 x64 i tam miałem różne artefakty. Dawałem kodeki, przeinstalowywałem stery i kupa.
Miałem sunrise seven i tam wyłączyłem UAC. Od razu granie miałem płynne w komputerku acer aspire revo z grafiką ION.

Nvidia daje tyle spamu, że być może UAC robi problemy u Ciebie - czyli blokuje coś tam.

(Przemo.Przemo) #13

Ja nie miałem żadnych problemów z tym laptopem tym bardziej z podzespołami zakupiłem go ok 2011r był topowy teraz jest już b.leciwy. Analogiczna sytuacja z poprzednim kom. Stacjonarnym z Athlonem XP ktory nie radził sobie z materiałami HD na x264. Sprzęt ma swoje ograniczenia i to wszystko. Co do UAC nie ma to w/g mnie nic do rzeczy…czasy Visty i problemów już mineły. To nic ze “jakoś” odtwarzam na moim iC7 + GF540M te 4K skoro płyności brak proc. obciążony równomiernie 4 rdzenie w granicach 75~90% także sprzętowo jest dość słabo. Dodam że do 2K wszystko płynie byle nie na x265. Proponuje do testów plik wideo z 4K x265 Hevc HDR 10bit wysoki bitrate - dla mojego sprzętu killer. Filmy na You tube z 60 fps 4K też łapią ścinki tu się kłania brak wsparcia VP9. Softwarowo można coś jeszcze nadciągnąc ale nie oto chodzi.

(Bogdan_G) #14

Fakt. leciwy sprzęt. Na vp9 YT idzie, ale trochę zacina.

Już na 30fps jest ulga, ale stream live, czy filmy, to zwykle korzystam z HD 780p.

(Przemo.Przemo) #15

Jakie kolega ma podzespoły-komputer? Jak już pisałem u mnie wszystko w HD w jakimkolwiek formacie bez-problemowo włącznie z grami z tamtego okresu nadmienie że legendarny Crysis :grin:od 1 do 3 pograłem przy pewnym kompromisie względem ustawień graficznych. Moja natywna rozdzielczość matrycy lcd to 1600x900. Jutro zabieram sie za budowe cichego htc pod tv bedzie to iCore3(Coffe Lake) + integra ewentualnie dołoże pasywny GF1030. Także 4K przestanie przestanie byc dylematem a i 8K nie bedzie wyzwaniem. Nastepnie zmiana tv na 4K z obecnego HD i już marketingowcy mogą być zadowoleni … bo w sumie o to tu chodzi. A lapka nie zmieniam wykorzystuje go do pracy spisuje sie swietnie.

(Bogdan_G) #16

A tam, staroć.
Przymierzam się do tego:
Za jakie 600 zł można złożyć komputerek na tej płytce

CPU posiada również zintegrowany układ graficzny Ultra HD Graphics 600

(Przemo.Przemo) #17

Osobiście odradzam tą konfigurację niskonapieciowy Celeron “zapasu mocy” to na długo mu nie starczy. Nie mówiąc o lutowanym CPU. Wygrzeje się złapie zimne luty i po imprezie. Taki SoC to platforma do zabawy lepiej już Rabespiery Pi :blush:

(Bogdan_G) #18

Cóż - emeryt szuka tanio.

(Przemo.Przemo) #19

Bardziej polecam Pentium z seri Gxxx (Kaby Lake) + integra z ser HD 6xx koszt bedzie porównywalny wydajność o wiele wyższa z możliwością rozbudowy platformy.