X265 hevc 4K problem z odtwarzaniem

Mam problem z odtwarzaniem materiałów video w formacie mkv z kodekiem x256 hevc w rozdzielczości 4K z HDR.
Odtwarzanie jest “szarpane” gubi klatki oraz dźwięk. Odtwarzam na laptopie Asus X73S iCore7 2670QM (@3GHZ)+ układ graficzny intel HD3000, 8 GB RAM, dedykowany układ Nvidia GT540M 1GB.
Odtwarzacze to najnowsze wersje VLC oraz MPC 64bit, zaktualizowane kodery K-Lite Codec Pack. System operacyjny Windows 7 Home Premium 64bit. Pisze ponieważ nie umiem rozwiązać tego problemu, dodam że materiał 4K w serwisie You Tube jest odtwarzany płynnie. Poczytałem już masę artykułów konfigurowałem kodeki itd. efekt wciąż ten sam brak płynności. Pozdrawiam.

Winę za to jeśli tak można powiedzieć ponosi sprzęt-mimo że to iCore7 to po prostu nie wyrabia z materiałem x265 i jeszcze z HDR.Nie napisałeś co to za video i jaki ma birate(chyba wysoki).Materiały na Youtube z reguły mają niższy birate i stąd nie masz tych zacieć.

U mnie na starym sprzęcie pobrane 4k idą płynnie w mpc-hc portable. Oczywiście, w prawie 30fps. Ale co chcieć od ponad 11 letniego pc?
Fakt - jest zainstalowany LAV Filters. Jest zainstalowany x264vfw.
Ten mpc-hc ma własne filtry, jest mały, lekki i płynnie odtwarza.
4K VIDEO ultrahd hdr sony 4K VIDEOS demo test nature relaxation movie for 4k oled tv.(videoo.info).mp4.MediaInfo.txt (5,4 KB)

Problem wynika z tego, że żadna z kart graficznych laptopa nie wspiera sprzętowo dekodowania x265, nvidia od serii 1000 wspiera ten kodek. Mam sporo czasu więc zajrzałem do kolegi u niego Intel Pentium G4560 + zintegrowana HD610 (robiłem testy ) radzi sobie z tym plikiem wyśmienicie po dołożeniu GF 1030 było jeszcze lepiej z x265-10 bit. Reasumując mój Icore7 dałby radę w tandemie z dobrym GPU (niestety ani HD 3000 oraz GF540m nie podołały) jak wspominałem jest to laptop - upgrade odpada .Temat do zamknięcia dzięki za odzew.
A plik przedstawia się tak:
Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main 10@L5.1@High
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration : 50 min 44 s
Bit rate : 22.7 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 50.000 FPS
Standard : Component
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 0)
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.055
Stream size : 8.05 GiB (97%)
Default : No
Forced : No
Color range : Limited
Color primaries : BT.2020
Transfer characteristics : HLG
Matrix coefficients : BT.2020 non-constant

mógłbym kolegę poprosić o poradę w kwestii konfiguracji kodeków z LAV Filters bawiłem sie sporo ale bez rezultatu zacięcia zawsze były mniejsze lub większe.

U mnie ciut starsza wersja. Rozumiem, że chodzi o konfigurację wideo:


U mnie przedstawia się to podobnie w panelu nvidia profil dla MPC najwyższa wydajność dla GF 540m.
Poprawa nieznaczna płynniej niż na intelu HD3000 ale wciąż daleko do komfortowego oglądania tak jak pisałem GPU nie wyrabia.

U mnie jest integra intel HD o pamięci 384MB i wyrabia.
U Ciebie jest intel HD o pamięci 512MB i jest to niezłe. Dużo starszych gier powinno pójść.
Z nvidią jest coś nie tak. Takie odtwarzanie 4k, to pikuś, nawet dla karty zintegrowanej HD3000.

Intel HD 3000 nie ma dedykowanej pamięci to układ zintegrowany w procesorze korzysta dynamicznie z pamięci RAM a ja mam jej 8GB, Nvidia GF540m posiada 1GB pamięci (system Optimus). Sterowniki zaktualizowane. Z układami wszystko ok spokojnie mogę zagrać np. w Battlefield 4 itd. Dekodowanie video w 4K to inna sprawa. Na Integrze HD3000 mam pokaz slajdów na Nvidia jest lepiej aczkolwiek nie odtwarza płynnie (tak radzi sobie i tylko tyle). Układy te nie dekodują sprzętowo x265 czy VP9, jak już pisałem wyżej. Pierwszy z brzegu Pentium na Kaby Lake z “integrą” radzą sobie z tym w 100%. Zanim 4K x256 hevc stanie się standardem rozpowszechni się…sporo czasu minie i zdążę wymienić sprzęt…pozostaje tymczasem Full HD :smiley:

Odinstaluj wszystkie kodeki, zainstaluj k-lite mega codec pack i zresetuj “ustawienia”.

Dzięki za Twą “mondrość” , atencję oraz support lecz już to przerabiałem.

Na nvidia miałem kiedyś problem. Właśnie gry klatkowała na komputerze z windows 7 x64 i tam miałem różne artefakty. Dawałem kodeki, przeinstalowywałem stery i kupa.
Miałem sunrise seven i tam wyłączyłem UAC. Od razu granie miałem płynne w komputerku acer aspire revo z grafiką ION.

Nvidia daje tyle spamu, że być może UAC robi problemy u Ciebie - czyli blokuje coś tam.

Ja nie miałem żadnych problemów z tym laptopem tym bardziej z podzespołami zakupiłem go ok 2011r był topowy teraz jest już b.leciwy. Analogiczna sytuacja z poprzednim kom. Stacjonarnym z Athlonem XP ktory nie radził sobie z materiałami HD na x264. Sprzęt ma swoje ograniczenia i to wszystko. Co do UAC nie ma to w/g mnie nic do rzeczy…czasy Visty i problemów już mineły. To nic ze “jakoś” odtwarzam na moim iC7 + GF540M te 4K skoro płyności brak proc. obciążony równomiernie 4 rdzenie w granicach 75~90% także sprzętowo jest dość słabo. Dodam że do 2K wszystko płynie byle nie na x265. Proponuje do testów plik wideo z 4K x265 Hevc HDR 10bit wysoki bitrate - dla mojego sprzętu killer. Filmy na You tube z 60 fps 4K też łapią ścinki tu się kłania brak wsparcia VP9. Softwarowo można coś jeszcze nadciągnąc ale nie oto chodzi.

Fakt. leciwy sprzęt. Na vp9 YT idzie, ale trochę zacina.


Już na 30fps jest ulga, ale stream live, czy filmy, to zwykle korzystam z HD 780p.

Jakie kolega ma podzespoły-komputer? Jak już pisałem u mnie wszystko w HD w jakimkolwiek formacie bez-problemowo włącznie z grami z tamtego okresu nadmienie że legendarny Crysis :grin:od 1 do 3 pograłem przy pewnym kompromisie względem ustawień graficznych. Moja natywna rozdzielczość matrycy lcd to 1600x900. Jutro zabieram sie za budowe cichego htc pod tv bedzie to iCore3(Coffe Lake) + integra ewentualnie dołoże pasywny GF1030. Także 4K przestanie przestanie byc dylematem a i 8K nie bedzie wyzwaniem. Nastepnie zmiana tv na 4K z obecnego HD i już marketingowcy mogą być zadowoleni … bo w sumie o to tu chodzi. A lapka nie zmieniam wykorzystuje go do pracy spisuje sie swietnie.

A tam, staroć.
Przymierzam się do tego:
Za jakie 600 zł można złożyć komputerek na tej płytce


CPU posiada również zintegrowany układ graficzny Ultra HD Graphics 600

Osobiście odradzam tą konfigurację niskonapieciowy Celeron “zapasu mocy” to na długo mu nie starczy. Nie mówiąc o lutowanym CPU. Wygrzeje się złapie zimne luty i po imprezie. Taki SoC to platforma do zabawy lepiej już Rabespiery Pi :blush:

1 polubienie

Cóż - emeryt szuka tanio.

Bardziej polecam Pentium z seri Gxxx (Kaby Lake) + integra z ser HD 6xx koszt bedzie porównywalny wydajność o wiele wyższa z możliwością rozbudowy platformy.