X570 Aorus Ultra - problem po aktualizacji BIOSu

Witam,
Od ponad miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem ryża 3700x na płycie x570 Aorus Ultra. I mam pewien problem. Otóż, zaktualizowałem ostatnio BIOS z fabrycznego F3 do ostatniego F10. Aktualizacja pomyślna. Po aktualizacji reboot. I tutaj dwie opcje się zdarzyły. Logo Aorus i loading (czekałem około godziny dla pewności) lub przechodzi dalej ale wysypuje się na teście karty graficznej (diody na płycie). Pojawia się czarny ekran i nic więcej się nie dzieje. W chwili gdy przywróciłem BIOS do fabrycznej wersji wszystko wraca do normy.
Testowałem na trzech różnych kartach graficznych, w dwóch slotach, RTX2060 super, gt420 i RX580. Efekt jak wyżej.
Wyciągałem kości RAMu, bez różnicy.
To samo przy wszystkich wersjach BIOSu poza F3.
Aktualizowałem na trzy różne sposoby. Z apki, Q-flash i Q-flash+ i nic.
Może ktoś z Was miał i rozwiązał ten problem?

Pisałem do supportu Gigabyte. Nic nowego mi nie powiedzieli poza tym, że jak nie hula tak jak powinien to na reklamację oddać.

Ewentualnie jaką płytę wybrać do R7 żeby nie było takich problemów?

Specka:
R7 3700X
X570 Aorus Ultra
Rtx 2060 Super
4x8GB Patriot Viper 4 3200MHz
VS650 W
Systemowy, Samsung 970Evo

Taka mała rada: aktualizuj wszystkie wersje po kolei.

Zrób tak jak radzi kolega @Veers lub zaktualizuj BIOS do wersji F9. F10 to nowy kod AGESA oraz wg. opisu poprawa szybkości bootowania. Być może nowy BIOS ma wadę i trzeba czekać na poprawę tego. Aktualizacja jak widzę wyszła 21.11.2019. Możliwe, że coś z tym zrobią.

Internet podpowiada by po włączeniu przytrzymać przycisk POWER do ponownego uruchomienia i komputer powinien bootować.

Tak też robilem. Bez efektu.

Pytanie. Po co ci najnowszy BIOS skoro na starym wszystko dobrze działa. Nie upgrejduje się BIOSU dla samego dobrego samopoczucia. To się robi wtedy kiedy coś w systemie nie działa. Być może najnowsza wersja BIOSu ma jakieś bugi które dopiero zostaną poprawione w kolejnym wydaniu.

Na platformie X570 się to robi, ponieważ są problemy z działaniem procesorów. Nowy bios z AGESA 1.0.0.4 ma rozwiązać wiele bolączek + przyspieszyć rozruch. To nie czasy Biosu AMI i innych gdzie można było sobie olać te tematy. Nowe BIOSy nie wychodzą dla sportu tylko poprawiają często stabilność działania.

Bzdura.

@Thaard
Co prawda posiadam Aorusa Master, ale mój kolega, który nabył też płytę Master - miał ten sam problem co ty, kiedy przeskoczył w aktualizacji dwie wersje AGESA.

A chociażby dlatego, że dodali mikrokod dzięki któremu temperatury są niższe, szybsze bootowanie komputera. Etc

Tylko, że kolega nie napisał że ma jakikolwiek problem ze sprzętem tylko że upgrejdował BIOS bo nowa wersja się pojawiła. Tego się nie robi skoro wszystko dobrze działa.

Ale bzdury piszesz. To, że komputer nie sypie BSODami na lewo i prawo, nie oznacza, że dobrze działa. Ryzeny 3000 miały problem z trzymaniem zegarów boost i stabilną pracą. Nie powodowało to wysypywania się systemu, ale powodowało nierówną czy zaniżoną wydajność. Poza tym UEFI to bardzo skomplikowany twór, który też trzeba łatać tak jak Windowsa jak tylko jest możliwość - dziury są wszędzie.

Sam piszesz bzdury. BIOS upgrejduje się w momencie kiedy kupimy nowy sprzęt, wymienimy procesor, kartę graficzną i są problemy z działaniem lub nie działają dobrze urządzenia pod USB. Wtedy jest podstawa do zaktualizowania BIOS. W innym przypadku tego się nie robi. Jak widać na zamieszczonym przykładzie kolega zrobił aktualizację bo chciał mieć najnowszą wersję i teraz ma problemy. Dlatego tego się nie robi. Zwykle nie ma sensu stawiać najnowszy BIOS bo nei wiadomo tak naprawdę do końca czy nie zawiera w sobie bugów. Zwłaszcza ze BIOS nie pisze producent płyty głównej tylko zwykle zewnętrzna firma.

A co ja przed momentem napisałem?

Oraz kolega:

No i dobrze. Przeczytaliśmy twoją opinię która absolutnie nic nie wnosi do tematu. Możesz odejść.

Wracając do tematu. Problem z aktualizacją jako taki nie jest. Problemem jest wykrzaczanie się przy teście karty graficznej pod jakimkolwiek innym BIOSem poza F3. Tak jak wspomniałem, sprawdzałem na innych kartach również było wykrzaczanie się.

Bierzesz wersję F4, aktualizujesz z poziomu QFlash. Cierpliwie czekasz po restarcie - może to potrwać nawet z 5 minut. I tak po kolei: F5, F6b, F10

Obaj macie sporo racji: Sidkwa, ze Biosu nie aktualizuje się jak sterowników do GPU, Lordek, ze były problemy i… ja dodając, ze ta płyta ma dual-bios, czyli akurat w niej można sobie trochę więcej poeksperymentować. :wink:

1 polubienie