X58 + x5650 + ECC RAM

Witam

Rozważam kolejny “upgrade” mojego zabytku Rampage 2 gene.
Planuję podmianę i7-920 na xeona x5650, ponoć działa bez problemu z tą płytą.
Zakładając posiadanie serwerowego procesora z obsługą pamięci ECC zastanawiam się czy taka pamięć będzie działać na mojej płycie? Jestem ciekaw czy ktoś miał do czynienia z taką konfiguracją?

Obsługa pamięci ECC (i CPU Xeona troszkę też), zależy od płyty głównej. Jedyna płyta na X58 o której wiem na pewno, że obsługuje pamięci z korekcją błędów - to Intel DX58SO. Druga sprawa - to musisz pamiętać, że pamięci ECC dzielą się na rejestrowane i nierejestrowane. Te pierwsze prawie na pewno nie będą działały.

Veers
po części się z tobą zgadzam jednak z tymi pamięciami ECC są takie jaja że działają na MSI h110 PRO-VH a nie działają na ASROCK Extreme3 (BSOD-Y) więc jest losowanie
sprawa jest taka że pamięć Samsung 8gb ddr3 ECC działała mi na msi 760 gm-p23 z athlona x3 450
więc naprawdę jest losowanie ale przeważnie działają ale oczywiście bez ECC

Buforowane i niebuforowane.
W instrukcji płyty jest wyszczególnione jakie pamięci wspiera.
Wystarczy zajrzeć i poczytać.

Kontroler pamięci jest w procesorze. Desktopowe nie obsługują ECC, Xeony wiadomo.
Pamięć teoretycznie nie będzie działać, tak samo jak procesor serwerowy. Pomimo tego że w instrukcji brak wsparcia dla xeonów działają one bez modyfikacji biosu.

Chcę wypróbować RAM ECC nie z względu na korekcję błędów, ale na połowę niższą cenę. Poza tym obecnie mam 6x2GB które grzeją się bardziej niż procesor.

Kolejny problem to wielkość kości. Teoretycznie płyta (albo procesor) obsługuje tylko 4GB. Procesor dla ludu ma limit do 24GB a na płycie jest 6 slotów. Znalazłem artykuł w którym opisano test w konfiguracji 3x8. Wszytko działo przez kilka miesięcy do czasu zgonu jednej kości.

Jeśli zaś chodzi o procesory serwerowe to limit pamięci wynosi 288GB i nie mam pojęcia jak duże modułu mają szansę działać.
Znalazłem informację że kości ECC działa na tego typu płycie przy 1333 natomiast przy 1600 nie były wykrywane.

Obecnie ceny tych podzespołów są atrakcyjne więc miałem nadzieję że ktoś już robił takie eksperymenty.

W czasach taniejących DDR4 warto sobie tym głowę męczyć?
Co kolega zyska mając 6 x 2GB DDR3 1333 ECC w stosunku do np. 2 x 8GB DDR4 2400 bez ECC?
Taki Samsung 2GB-1333-ECC w granicach 35zł.
6 x 35zł = 210zł.

Jedna kostka DDR4 2400 4GB bez ECC = 140zł nowa. 2 x = 280zł.
Niby drożej o “jedyne” 70zł.

Jak będzie się sprawować 12GB 1333 ECC w stosunku do 16GB 2400 bez ECC?

Myślałem raczej o 3x8. Inna zmiana nie jest opłacalna. Co wiąże się z wydaniem min ~650PLN. Nie wiem czy wydanie tych pieniędzy na taki antyk w tym momencie ma sens.
Taką ilość RAMu ECC można nabyć już za niecałe 300PLN.

Raczej nie.
http://allegro.pl/ddr4-corsair-16gb-2x8-3000mhz-cl15-vengeance-lpx-i6645214928.html

Mnie najbardziej wnerwia to że ludzie w tym kraju chorzy są na głowy i tyle.
Używane często droższe od nowego!!!
Za cenę używanego 4 rdzeniowego AMD Phenoma + 8GB używanej DDR 1333 mogę mieć nową platformę! Fakt że będzie to tani Intel ale zyskam SATA3, USB3.1 i tańsze pamięci a raczej szybsze i więcej!
http://allegro.pl/samsung-sodimm-ddr4-2133-4gb-cl15-i6741825137.html

Nowa kostka DDR4 4GB w cenie używki DDR3 1333. Zwariować idzie!
Czy wszyscy Polacy handlujący na Allegro zostali niedawno wypuszczeni z oddziałów zamkniętych?
Nie kapuję tego! Skąd kur***dę te ceny!

Próbuję wytargować się na Allegro z kilkoma i patrz - ani centa w dół tak jak by Phenom II N930 był w 100% z platyny i złota! No szlak! Jak tu dać za procesor z 2009r 200-250zł???
To samo z resztą czyli dyski i pamięci!

I wiesz co jest najbardziej zryte w tym wszystkim?
A no to że proponujesz 80-100zł to nie, będzie kisił proca jeszcze rok czy dwa a potem wystawi za 29,90 kup teraz w chwili w której tylko na odzysk będzie się to nadawało!
To jest dopiero kretyństwo!

Identycznie jak ze złomiarzami na autoszrotach. Chcesz kupić silnik - dajesz łosiowi 300zł to nie bo wszyscy mają po 800 a za 2,3 lata pośle to na kilogramy i dostanie 80zł. Debi***landia normalnie!

Za xeona dałem $40 na aliexpress, na allegro cena 260+. Żart jakiś.

Myślałem też nas kupnem nowych gratów na X99, ale wydać 4kPLN dla XVMe i trochę lepszej wydajności nie ma sensu.

Typowa polska cebula, no to nie ma rady.

Gdyby świat nie zwariował na punkcie gierek to kupowali byśmy dzisiaj najnowsze i7-mki po 100usd za sztukę. To samo z kartami graficznymi.

Miałem 8x2GB DDR2 w stacji roboczej, Podejrzewam że gdyby nie oddzielny wentylator tylko dla pamięci zamontowany fabrycznie stacja poszła by z dymem.
Chile po wyłączeniu komputera można się było sparzyć o radiatory kości.

Nie wszystkie płyty.
Kiedyś zainteresował mnie taki mod bo Xeon o wiele tańszy jest od np Core 2 Quada ale jest też lista płyt wspierających taką modyfikację, nie wszystkie płyty się łapią.

Tak, cena jest niższa, podobnie jak procesorów Xeon dlatego że mało która płyta je wspiera.

Nigdy nie spotkałem się z takim “ogrzewaniem”, naprawdę a siedzę w PC od samego ich początku w PL.
U mnie kości zawsze były delikatnie ciepłe. Mało kiedy używałem kości z radiatorami.
Nawet ostatnio jak miałem Asusa H81MK i w nim kostki po 4GB DDR3 1600 to też nigdy nie były gorące.
Nie wiem od czego to zależy. Zbyt wysokie OC?

Może to kwestia wentylacji. Ludzie też narzekają że ta płyta ma tendencję do przegrzewania się, chipset ma zawsze ponad 60°C. Kiedyś z tym walczyłem. Obecnie w gorące dni stawiam wentylator dmuchający bezpośrednio na płytę.
Przy dotknięciu wierzchem dłoni może nie parzą, ale są gorące. OC na rozsądnym poziomie bez podniesienia napięcia.

Żadnego OC, używałeś kiedyś stacji roboczej z dwoma Xeonami i ośmioma kościami pamięci FB ECC?

Tak se pacze…
Podobny wynik benchmarku mam na słabowitym APU AMD…
Wlepiłem link do wyniku ale gówno pokazuje…
Z turbo odblokowanym miałem o ile dobrze pamiętam coś koło 4200-4300, jakbym jeszcze podkręcił to i7 pęka.

W tej akurat stacji wentylacja była wzorcowa.

Przybył proc i tak się obecnie sprawy mają:


W cinebench 769.
Zawczasu na wszelki wypadek dodałem stosowny patch do biosu.
Z ciekawości kupię jeszcze 1GB ramu ECC.

tak za ciekawości masz ten sprzęt od nowości ? ile na niego wydałeś wtedy ? 3000zł płyta+proc + ram
ja za 500zł mam x3450 2+4gb ddr3 1333mhz cl9 i p7p55d-e taktowania standardowe
https://zapodaj.net/a1e849f47f034.png.html
mam takie coś? słaba ta i7-mka tym bardziej z takim TDP

W 2008 mogłem kupić to albo socket-t. Proc i płyta to było coś koło 1600.