X86/x64 - wydajność na tym samym sprzęcie

(Rsspoland) #1

Mam takie pytanie: posiadam zainstalowany Windows 7 pro w wersji 32-bitowej. Posiadam 2gB ramu oraz procesor z obsługą 64 bitów. Jeśli zmienię system na 64-bitowy, to czy wpłynie to na wydajność gier i bardziej wymagających programów z racji 64-bitowej obsługi procesora? Oczywiście oprócz zmiany systemu nie będzie żadnych innych zmian, np. sprzętowych.

(Xeon Bloomfield) #2

W aplikacjach obsługujących funkcje platformy 64-bitowej różnica wydajności będzie widoczna...

Z osobistej styczności instalując tego samego Linuksa w wersji 32 i 64-bitowej na tym samym sprzęcie różnica była bardzo widoczna, można by powiedzieć, że nawet ogromna...

(Db2524) #3

W Windowsie jednak różnica nie jest widoczna, a za to jest widocznie większe zużycie RAM'u w przypadku 64-bitowego systemu, więc przy 2GB radziłbym zostać na 32-bitach.

(Jerzy23k) #4

Jednak ja mam wrażenie, że to na Windows nie w ten sposób działa. Windows x64 i x32 różnią się tym, że jeden obsługuje więcej RAM, a drugi mniej. Ten, co ma mniej, to będzie widział max 3GB i będzie tracił czas na zapisywanie plików na dysku (jak mu się w RAM skończy miejsce), a x64 będzie mógł dalej ładować w pamięć. Oczywiście jak bart25 zauważył, x64 przyda się tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli będziesz miał więcej, niż 3,5 GB RAMu. Inaczej nie ma sensu.

(Db2524) #5

Pewne aplikacje do obróbki zdjęć, filmów itp, ogólnie wymagające dużej ilości RAM'u będą lepiej działały na systemach x64, bo dana aplikacja może sobie wziąć ile chce pamięci, a nie jak w przypadku systemów x86 - 2GB maksymalnie.

Rzadko jednak można zaobserwować jakiś przyrost mocy obliczeniowej procesora ze względu na użycie instrukcji 64-bitowych.

(Rsspoland) #6

Panowie (i/lub panie?), ja mówię tutaj tylko i wyłącznie o procesorze (czy system oparty o architekturę x64 spowoduje, że procesor będzie wydajniejszy w grach), a nie o pamięci operacyjnej, tak więc prosiłbym raczej o odpowiedzi na temat.

Czyli w praktyce po zmianie systemu wydajność nie wzrośnie?