XAMPP i MySQL z wiersza poleceń

Witam. Zakładam że wiadomo, czym jest XAMPP. Otóż po zainstalowaniu go i uruchomieniu MySQL’a nie mogę z niego skorzystać wpisując w CMD “mysql”. Nie wiem czy jest taka możliwośc, ale bardzo bym chciał korzystać z MySQL’a w XAMPPie. Oczywiście można zainstalować oddzielnie samego MySQL’a i tak go używać, ale po co dwa…

Byćmoże trzeba dodać jakieś ściezki czy coś, nie mam pojęcia. Dlatego piszę :wink: Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Spróbuj polecenia:

mysql -u root -p

Powinien się pojawić monit o hasło do MySQL - przynajmniej tak jest przy tradycyjnej instalacji MySQL.

“nazwa mysql nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy”

No a przeszedłeś w cmd do katalogu, w którym są pliki wykonywalne mysql, tj gdzieś w katalogu xampa/mysql/bin i tam jest plik mysql.exe.

uruchom cmd i wpisz (chyba): cd /d C:\xampp\mysql\bin

hehe, ok. Działa.

Zdaje się, że można gdzieś dodać ścieżkę, tak żeby polecenie mysql działało z dowolnego miejsca. W bashu wiem gdzie, a jak jest z win cmd?

Prawy klik na Mój Komputer -> Zaawansowane -> Zmienne środowiskowe (przycisk) i ustawiasz sobie :slight_smile:

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc :slight_smile: