XBOX, a granie multiplayer - nie działa

Cześć,

Mam pewien problem i nie wiem czy dobrze go rozumiem. Otóż chciałbym pograć w multi w Forze Horizon 4 - obojętnie czy konsola XBOX czy Windows 10. Po kolei - problem zauważyłem na PC, a wygląda on tak, że gra wyszukuje bardzo długo sesję Horizon Life, po czym oczywiści jest błąd. Kombinowałem z Firewallem itd., ale postanowiłem zobaczyć jak sytuacja wygląda na Xboxie i tu jest to samo, więc uznałem, że to nie jets problem zapory w systemie Windows.

Więc grzebałem temat dalej. Puściłem w konsoli test połączenia do grania multi i dostałem komunikat o podwójnym NAT. W oknie “Bieżący stan sieci” jako Rodzaj NAT: Zamknięty, Wykryto podójmy NAT.(konsola podłączona po Wi-Fi oraz kablem) Nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale to chyba wygląda tak, że nie ja jeden mam jakby zewnętrzne IP od dostawcy, tylko kilka osób i on sobie to rozdziela na kilka osób “wewnątrz” swojej sieci + do tego mój router też robi swoje.

Postanowiłem zrobić mały test i podłączyć konsolę bezpośrednio od razu z modemu z pominięciem routera i wtedy w “Bieżący stan sieci” dostałem info: Rodzaj NAT: Zamknięty. Nie udało się uruchomić UPnP. A w teście połączenia: “Twoja sieć działa poprawnie, ale mogą występować problemy”. Teraz jednak online działa. Sprawdzałem to w ten sposób, że wracałem do Horizon Solo i ponownie wybierałem grę online z menu i po chwili wyszukiwania miałem komunikat, że znaleziono sesję, chwilę pokręciło i już widziałem listę graczy w oknie menu (kafelek pod włączaniem Horizon Life). Zrobiłem tak kilka razy, więc mogę wywnioskować, że jak połączenie jets po kablu bez udziału routera problemu nie ma (przynajmniej na konsoli).

Tera pytanie co mogę w tej sytuacji zrobić - jakieś ustawienia router w sensie dodanie do DMZ adresu konsoli, otwarcie jakiegoś portu? Czy to już kwestia odezwania się do operatora (Multimedia Polska). Może ktoś miał podobne problemy u tego operatora i może coś poradzić. Wnioskuję po tym, ze to może być kwestia ustawienia routera po tym, że bez jego udziału i podpięciu bezpośrednio pod modem online na konsoli działa.

Będę wdzięczny za wyjaśnienie jak to powinno działać, bo zakładam, ze działa odmiennie niż multi na Steamie, znalazłem (dla PC) info o jakimś Toredo, ale nie bardzo to rozumiem jak to ma działać.

Od jakiego dostawcy masz internet?

Sprawdź IP WAN na routerze i na tej stronie czy jest taki sam: https://www.moje-ip.eu/

ISP to Multimedia Polska.

Nie IP nie jest w routerze identyczne. Jets z innej “podsieci”, stąd podejrzewam, że jestem za NATem, jeśli dobrze to rozumiem. Zarówno podłączenie powiedzmy konsoli pod modem czy odczyt WAN na routerze daje to samo IP. Nie wiem, czy nie będzie potrzebna usługa z cennika o nazwie: " Usługa przydzielenia dynamicznego adresu IP z puli publicznej", jednak ciekawi mnie, że ogólnie to działa - bez routera :wink: lecz ustawienia routera chyba nic nie dadzą.

Dzwoń do Multimedi i pytaj o wykupienie Publicznego, zewnetrznego IP. Przydzielany dynamicznie (zmienny) będzie taniej, statyczny (stały) droższy. Wtedy będziesz za NATem tylko swojego routera i na nim włączyć Universal Plug & Play.