Xbox Live i zmieniający się NAT w Windows 10

Problem dotyczy usługi Xbox Live pod systemem Windows 10. Raz jest zamknięty, innym razem otwarty. Nie wiem od czego to zależy. Prosta sieć router - komputer, ustawiony stały adres IP w domowej sieci, a zazwyczaj jest tak, że po włączeniu komputera w “Operacje sieciowe Xbox” za każdym razem jest - “Nie można zakwalifikować Teredo” - klikam na przycisk poniżej “Napraw” i po chwili “Typ konwertera NAT - Ścisłe i Łączność z serwerem - Połączono”. Próbowałem już włączać/wyłącząć w ustawieniach routera uPnp, DMZ i otwierałem ręcznie porty, ale to jest loteria. Czasem za którym razem załapie i NAT robi się otwarty i mogę grać online w Forzę lub Gearsy, ale zazwyczaj NAT ma opis Ścisłe i nic nie pomaga poza resetem kompa i czekam, aż załapie. Nie rozumiem tego, choć postępowałem zgodnie z tym co napisane jest na stronie MS odnośnie NAT tu:

https://support.xbox.com/pl-PL/xbox-on-windows/social/troubleshoot-party-chat

Router to TP-Link WR1043ND

PS. Wczoraj zaktualizowałme firmware routera do najnowszej wersji i teraz w ogóle nie pojawia się NAT Otwarty

Jaki dostawca internetu twojego? Masz od dostawcy IP publiczne zewnętrzne czy IP prywatne, wewnętrzne. Prosto sprawdzisz. Zobacz jakie WAN IP pokazuje router, a jakie pokaże ci IP w internecie ta stronka. Jak dwa rózne to jesteś za NAT-em operatora i to on decyduje co ci wolno w sieci (operator)

https://www.moje-ip.eu/

Nikt znany, mała lokalna firma od której mam łącze światłowodowe 50Mbit.
Co do Twojej porady to inny adres jest WAN, a inny “w moje IP”

Hej,

Skoro tak, to problem leży po winie operatora i to z nim koniecznie trzeba się kontaktować, bo to w jego NAT-owaniu trzeba dokonać ewentualnych zmian, albo zastanowić się nad usługą publicznego adresu IP u tego operatora bądź też jego całkowitą zmianą.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Obczaiłem że jak zostawię adres IP w strefie DMZ, a następnie kliknę “resetuj ustawienia sieci” to po restarcie systemu najpierw nadal jest “nie można zakwalifikować teredo”, ale jak nacisnę “napraw” to wtedy NAT jest otwarty. Póki co to działa. Fakt, że męczące, ale pozwala grać w Forzę 7 i inne gry od MS w trybie multiplayer.

Rozumiem, że jako adres w DMZ podajesz adres IP XBox-a?

Jakiego Xboxa?

Oki, faktycznie nie wiem, jak przeczytałem te posty, że wydawało mi się, że chodzi o konsolę do gier. Ale to pewnie dlatego, że w podobnym temacie też się udzielałem. A jak sytuacja wygląda, jak podłączysz się bezpośrednio kablowo z pominięciem routera?

Bezpośrednio to w ogóle nie ma połączenia. Router jest niezbędny bo jest w nim skonfigurowane połączenie od dostawcy.

Przecież to nie żaden problem, by w komputerze wpisać ustawienia połączenia i przydzielenia IP ręcznie, czyli wpisać tam to samo, co wpisanej jest w routerze.