XEON 2,83 e5440 i co dalej

Witam, dostałem w prezencie procesorek. Nie wiedzialem co to jest za procek bo wczesniej gdzies o nim czytalem ale szybko zapomnialem bo byl poza zasiegiem. Teraz gdy juz zdalem sobie sprawe ze wlaśnie ten procesor mam, nie wiem co z nim zrobić. Mogłbym złożyć server lub sprzedać, co byście wybrali?? Wsumie serverek by sie fajny przydał, tylko jakoś nie mogę zebrać do końca informacji, jaką płyte kupić, RAM ( co to jest ECC REGISTERED itd) Bo nie problem znaleźć cokolwiek. Chdzi o to żeby nie topić siana bez sensu. Chciałbym coś co bedzie sensowne do firmy jako serwer plików, a poza godzinami pracy jako maszyna wielozadaniowa. JAkis RAID na tym postawie itp. No i co sadzicie o dyskach WD Raptor, 740ADFD, czy 2 takie w RAID 0 przyspiesza system mocno?? No i jaki system byście wrzucili na takiego kompa. Bo wiem że ten procesor jest typowo serwerowy, Czyli jakis linux (jakie distro) czy windows server czy moze vista??? Czy 4 GB jest wystarczajace?? jaki zasilacz i obudowe bo wiem ze jest zaleznosc czasem miedzy plytami serwerowymi iobudowami. No i czy wogole nie ma innych plyt glownych niz tylko drogie serwerowe intela?? Wiem ze generalnie glupio to zaczalem - od procesora… ale czasem tak poprostu bywa…

Pozdrowionka

Co do RAID’u to tak :

Jeśli to bedzie serwer firmowy więc bezpieczeństwo danych jest ważne to RAID 0+1 ale potrzebujesz minimum 4 dysków wtedy zyskujesz takie coś wydajność RAID’u 0 ale i jednocześnie kopia zapasowa tych danych. Co do reszty to neich sięwypowiedzą eksperci bo ja pewności nie mam :slight_smile: Nigdy nie budowałem serwerów