XP 32bit na dobrym kompie - wady

Witam, mimo że siódemka to bardzo dobry system, w ogóle nie sprawia mi przyjemności pracy z nim i nie mogę się przyzwyczaić od paru miesięcy, chciałbym zainstalować starego poczciwego XP’ka, tylko czy nie będzie to dużym ‘złem’ i krokiem w tył ? mimo że jakieś 800mb pamięci RAM nie będzie wykorzystywane. Są jeszcze jakieś rażące wady oprócz tego i braku wsparcia dla directx 10? :wink:

sprzęt w podpisie.

Ogólny brak wsparcia przez MS dla systemu XP.

PS. 800 MB a nie mb, bo nie istnieje jednostka “mili bit”.

Akurat Phenomy mają sterowniki do XP (pozwala to wykorzystać normalnie moc 4 rdzeni, to co 7 ma już domyślnie). Wady? Brak bibliotek (mnie się bardzo spodobała ta funkcja), dodawania fontów z innych lokacji bez konieczności instalacji, brzydszy interface programów, directx 9 zamiast 11, brak wsparcia, brak wielu ciekawych funkcji i usprawnień…

Ale nie dziwię się 64bit wersja to porażka, 32bit+PAE i wszystko działa jak należy.

Dlaczego porażka ? :slight_smile:

@Cyba91 jeśli zmienisz na XP, teoretycznie wszystko będzie chodzić, ale tak jak wyżej było pisane XP przestaje być wspierane,do tego brak wsparcia DX11. Wydaje mi się, że po zmianie szybko wrócisz do siódemki, gdyż jest wygodniejsza i lepiej wykorzystuje możliwości Twojego komputera.

Pisałem już w innym wątku, problemy ze starszymi programami i grami, dociąganie zabezpieczeń do nowych gier itd. Aplikacji na 64bit jest na lekarstwo, te co są działają w trybie emulacji, więc po co komu 64bit? Do Cinemy, Photoshopa, AfterEffects tak. W przeciwnym wypadku nie ma to sensu.

XP z sp3 będzie wspierany do kwietnia 2014. Oczywiście nie jest już rozwijany tylko wypuszczane są łaty bezpieczeństwa.

Ale 32 bit i tak padnie,obsługa pamięci,PAE do końca tego nie załatwia,w czasach gdy pomału 4 GB ram w komputerze to normalka,32 bit nie obsługuje całej pamięci,to samo było z 16 bit,tych aplikacji już nie ma,wszystko jest 32 bit,po prostu 32 bit będzie przestarzałe,już można nawet sobie kupić 8 GB ram (2*4 GB) i przy tym 32 bit możesz do kosza wyrzucić,do tego XP nie obsługuje dysków powyżej 2 TB,nie załatwisz też tego,że w 32 bitowym systemie pojedynczy program nie dostanie dla siebie więcej jak 2 GB ram,choćbyś w kompie miał 8 GB,a jak będą robić gry powyżej DirectX 9 to już szybko zmienisz,XP jeszcze będzie z 3 lata wspierany.

Johny, pobudka. Mamy XXI wiek. PAE obsługuje do 128GB Ram, jest stosowany i w wydaniach serwerowych windowsa i w linuxach i nawet w MacOS. Nie wprowadzaj w błąd.

Wydania serwerowe,ale nie domowe Windows Home Edition :),Windowsy serwerowe są specjalnie pomyślane pod serwery i tam nie ma ograniczeń związanych z adresowaniem pamięci,mają też 64 bitowe wersje

To funkcja dostępna w każdym wydaniu 7, ograniczenia wynikają jedynie w maksymalnej ilości, Ultimate ma 128, Home Premium bodajże 48. Każda wersja obsługuje więcej niż 4GB ram.

Mechanizm PAE ze względu na spore skomplikowanie, nie przyjął się zbyt szeroko i zostanie szybko wyparty przez procesory 64-bitowe, będące w stanie bezpośrednio adresować znacznie większe obszary pamięci.

Powyższe, to przedruk. Dowodzi, że jednak system 64 bitowy to zdecydowanie lepsze i przyszłościowe rozwiązanie

Do którego liczba programów jest oszałamiająco mała :lol:

jesli chodzi o wady takiego rozwiazania - xp na dobrym sprzecie - to nie widze 8)

mam e8400, na p35 z 4GB ddr2 (756MB w ramdisku), hd4870+gf8800gt (obie po 512MB), kilka dyskow (Vertex 2 na systemie, jakis raid0 na Raptorach) i pare innych rzeczy - smiga rowno, wiec nie widze powodow przesiadki, choc… dzieciaki maja juz win7 i jak do tej pory (po pol roku) nic sie z nim nie dzieje, podczas gdy mojego xp ‘wysypaly’ dwa razy w tym czasie :roll: