XP czarny ekran po biosie

Witam.

Mam problem, to znaczy w sumie to nie ja, tylko znajoma. Posiada Windows XP i po wczorajszym odcięciu zasilania “na szybko” windows się nie odpala, mianowicie wygląda to tak, że po przejściu biosu wyświetla się ekran, że komputer został ostatnio źle wyłączony blablabla, i zaznaczam tam Uruchom Windows Normalnie i robi się czarny ekran z migającą kładką w lewym górnym rogu. Tak samo jest, jeżeli próbuje uruchomić windows w trybie awaryjnym. Domyślam się, że potrzebna będzie mi płytka XP? Co dalej? Da się to obejść jakoś bez formatu? bo posiada ona ważne pliki na komputerze, zresztą ten komputer jest tak wolny, że format będzie trwał wieki.

proszę o pomoc,

pozdrawiam

Zapewne na dysku pojawiły się niestabilne sektory.

Potrzeba płyty CD

Pobierz Hirens Boot CD, wypakuj, włóż czystą płytę do napędu, w wypakowanym folderze uruchom BurnToCD , w Device powinna być twoja nagrywarka, kliknij Start.

Uruchom komputer z nagranej płyty, wybierz Mini Windows XP (nieraz trzeba trochę poczekać na załadowanie ikon na pulpicie), uruchom Command prompt (czarna ikona) i wpisz chkdsk c: /f (gdzie c to partycja systemowa), wykonaj to kilka razy, aż nie znajdzie żadnych problemów.

Wejdź w My Computer i sprawdź czy możesz przeglądać pliki na partycji C, jeśli tak to uruchom normalnie komputer (bez płyty CD).

Jeśli nie masz płyty, a masz pendrive to napisz.

Instalacja nakładkowa z płyty XP.W momencie wyboru co robić z plikami…opcja bez formatowania.Najpierw można sprawdzić czy BIOS wykrywa dysk twardy./Zakładka Main /

No właśnie mam pendrive :stuck_out_tongue: czyli to samo zrobić tylko wrzucić na pena?

Czy na twojej płycie można uruchomić komputer z pendriva.

Hirens z USB (usunie wszystko z pendriva)

Pobierz Universal USB Installer i uruchom

Step 1. Hiren’s Boot CD (pod koniec listy)

Step 2. Wskaż pobrany i wypakowany obraz z Hiren’s

Step 3. Wybierz swój pendrive (tylko się nie pomyl)

Uruchom ponownie komputer, wejdź do biosu (zazwyczaj klawisz Delete lub F2)/boot menu (przeważnie F12), wybierz swój pendrive.

Ok, tak też zrobiłem. Próbowałem odpalić mini windowsa jednak po kliknięciu wyświetla się czarny ekran z paskiem u dołu i napisem, żeby czekać. Czekałem pół godziny i nic. Tak ma być czy coś nie tak ?:stuck_out_tongue: teraz już wziąłem komputer do siebie.

Hej, jeżeli masz płytę instalacyjną z XP, to gdzieś podczas instalacji powinno wyświetlić aby nacisnąć jakiś klawisz aby wejść w konsolę (czy tam wiersz polecenia), wpisz to co wyżej kolega zaproponował, czyli chkdsk c: /f .

Nie jestem pewien czy jest ta komenda dostępna podczas konsoli odzyskiwania.

Zawsze możesz też spróbować użyć naprawy systemu z płyty instalacyjnej XP (z której o dziwo nikt nie używa), należy kliknąć chyba klawisz R na klawiaturze. Naprawa spróbuje naprawić system operacyjny, nie ruszając kont użytkowników, ich plików, oraz programów (Ja jak korzystałem z tego narzędzia to nie wszystkie programy działały jak należy).

Jednak mimo wszystko najlepszym chyba rozwiązaniem jest zrobić kopię zapasową ważnych plików, dokumentów, i ustawień z dysku naprzykład na Pendrive, i zainstalować ponownie XP