XP Home: OEM, ten sam komputer, ale brak płyty - pytanie

Witam! Mam pytanie odnośnie do instalacji systemu. Kilka lat temu dostałem komputer, jednak byłem użytkownikiem o zerowym poziomie wiedzy, więc konfiguracji sprzętu oraz instalacji systemu dokonała obeznana w temacie osoba z rodziny. Mimo że - jak napisałem - osoba ta dokonała instalacji systemu, nie został on zainstalowany w serwisie - podejrzewam, że była to wersja OEM. “Podejrzewam”, bo w tej chwili nie mam płyty instalacyjnej, jednak na obudowie komputera mam klucz produktu. I teraz moje pytanie: czy wtakiej sytuacji mogę użyć do instalacji płyty kogoś innego i wpisać mój własny klucz, czy będzie to legalne? Bo przecież nośnik nie jest ważny, ważne, żebym wpisał prawdziwy klucz. I teraz drugie pytanie: czy jeżeli teraz nie mam osoby, od której mogę pożyczyć płytę instalacyjną, to czy mogę ściągnąć ją z internetu (czy będzie to nielegalne, nawet jeśli wpiszę prawdziwy klucz produktu)? A może jest jakiś inny sposób - czy nie można pobrać wersji trial z witryny Microsoftu, a potem wpisać klucz, czy takie coś zadziała? I wreszcie ostatnie pytanie: jeśli nie wiem jaką wersję service packa miałem na płycie instalacyjnej (czy był to system bez SP czy z SP 1 - był kupiony w roku 2003) to czy stanowi to jakiś problem? Słyszałem, że niezgodność service packa albo “wersji numerkowej” systemu sprawi, że aktywacja się nie powiedzie. Czy to prawda?

Proszę o szybką odpowiedź.

Możesz użyć innego nośnika z systemem windows,lecz licencja musi się zgadzać z wersją windowsa.Z internetu nie polecam pobierać bo to nielegalne i może cię kosztować o wiele więcej niż nowy system,gdyż wersje internetowe są jeszcze bardziej dziurawe i często zawirusowane,na stronie Microsoftu niema wersji trialowej,a jeśli chodzi o niezgodność kluczy licenyncyjnych z service packami innymi niż ten do której jest przypisany to prawda,lecz działa to w taki sposób:jak masz licencję na xp sp2 to możesz sobie legalnie zintegrowac zawartość tej płytki z sp3 i klucz będzie działać i da się aktywować bo będzie nadal bazować na sp2,lecz jeśli użyjesz orginalnego nośnika z sp3 to z kluczem do xp sp2 da się zainstalować ale nie da się aktywować lub w ogóle nie da się zainstalować.Dlatego iż każdy nowy service pack to także nowy zestaw kluczy.

Najczesciej jest tak, ze nie powiedzie sie aktywacja przez Internet - ale przez telefon przejdzie bez najmniejszych problemow.

Trudno mi powiedziec czemu tak jest, ale sam tez mam takie doswiadczenia.