XP i Ubuntu na jednym kompie - brak internetu

Witam. Aż do wczoraj korzystałam z samego Ubuntu, jednak stwierdziłam, że, przede wszystkim dla Photoshopa (pod wine’m chodzi koszmarnie…) muszę uzbroić się w windowsa. Zainstalowałam XP Pro, a obok niego Ubuntu. I teraz na żadnym z systemów nie działa mi internet. Korzystam z sieci osiedlowej (Hyperion), mam router. Na innych komputerach do niego podłączonych wszystko jest okej. Grzebałam w ustawieniach - IP, maska, brama i dns - wszystko jest ustawione dobrze… Windows w ogóle nie wykrywa sieci, kreator połączenia sieciowego nie dał rady, próbowałam wszystko zrobić ręcznie… nic. Proszę o pomoc.

Sieć osiedlowa, może zabezpieczona jest hasłem.

Nie jest…

Router przewodowy, bezprzewodowy?

Właściwie najpierw wykonaj:

Połączenia sieciowe>Właściwości>Uzyskaj adres IP automatycznie.

W routerze masz przypisywanie adresów poprzez DHCP?

U mnie na łączu Hyperionu jest tak:

W routerze na WAN ustawione jest dynamiczne przypisywanie adresu DHCP;

na LAN sprawdź czy jest ustawione DHCP;

Jeśli to nie będzie działać sprawdź czy w systemach jest ustawione automatyczne przydzialnie adresów; chyba że masz router bezprzewodowy to musisz najpierw połaczyć z siecią bezprzewodową.

Jak żadna metoda nie będzie działać to jeszcze zapisz sobie adres MAC routera ustawiony na WAN i pójdź z nim do BOA żeby sprawdzili czy się zgadza. A najprościej to do nich zadzwoń lub pójdź i powiedz o co chodzi, i po tym powinni skierować do ciebie speca od neta.

Router przewodowy. Chciałam dodać, że przekręciłam jedną cyferkę w ustawieniach połączenia sieciowego w ubuntu… teraz już wszystko działa. Został już tylko Windows :stuck_out_tongue:

Windows w ogóle nie wykrywa karty sieciowej, więc w połączeniach sieciowych nie ma żadnej pozycji. Utworzenie jakiejkolwiek kończy się zawsze niepowodzeniem.

Co do DHCP nie jestem pewna, ale raczej nie.

Podaj model płyty głównej. Karta sieciowa jest zintegrowana czy wpięta pod PCI? Jeśli “osobno” podaj model karty sieciowej.

Jak nie wiesz jaka jest karta sieciowa to w terminalu Ubuntu wpisz:

lspci |grep -i ethernet

ewentualnie

lspci |grep -i network

Temat do zamknięcia, kwestia była w złych sterownikach :slight_smile: (które btw. były dołożone do komputera, ale cóż…)