Xp i vista - ładuje tylko xp kiedy mam jeszcze vista

Cześć.

Zainstalowałem xp i viste, po czym xp się się rozsypał i zrobiłem naprawę tego xp. i po tym zniknął mi wybór systemu, a eczesniej miałem wybierz XP albo Viste przy włączaniu a teraz tylko XP mi wczytuje od razu.

co zrobić bym miał możliwość wyboru systemu przy uruchamianiu??

Możliwe, że poprzez naprawę Windowsa XP usunąłeś “przy okazji” system Windows Vista.

Sprawdź, czy na którymś z dysków nadal masz zainstalowaną Vistę.

ale jest vista bo wczesniej dałem aby viste uruchomic z płyty instalacyjnej, wydaje mi sie ze mam coś nie tak z bootloaderem czy jakos tak tylko nie wiem jak to zrobić by było jak nalezy.

PPM na Mój komputer -> Właściwości -> Zaawansowane -> Uruchamianie i odzyskiwanie - prz. Ustawienia -> Edytuj

Powinno być tak (tekst pochylony należy usunąć):

u mnie to tak wygląda:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

co tu zrobić??

nie znam sie na tym

dopisałem tą linijke i jest opcja wyboru, tyle ze po wyborze windows vista wyskakuje ze jest brak lub uszkodzony plik"ntoskrnl.exe albo go dograc pisze system albo wogule nową kopie zainstalowac visty, a wtedy nie bedzie mi xp czytał bo juz to przerabiałem ![-o<

Boot ini wygląda tak , C:Vista ,D:XP

;

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.

;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

;

[boot loader]

timeout=15

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

Na obu partycjach , start z XP