XP i Vista na jednym dysku - wskazówki do instalacji

(Bartas 007) #1

Witam chce zainstalować win xp na dysku c a viste na d,wiem że podczas startu systemu wyświetli się lista wyboru systemu itd. ale chodzi mi o to czy sama instalacja tych dwóch systemów w odpowiedniej kolejności starczy do poprawnego działania czy trzeba jeszcze coś ustawiać? z góry dzięki za odpowiedz :smiley:

(adam9870) #2

Sprawdzałem, instalacja w odpowiedniej kolejności wystarczy.

Uważaj na oznaczenia dysków. Przykładowo:

• uruchamiasz Windows XP i wchodzisz do okna Mój komputer

• dysk lokalny C to jest partycja na której zainstalowany jest XP

• instalujesz Vistę na partycji D

• podczas uruchamiania komputera masz wybór systemów (tzw. dual-boot) http://imagecdn.maketecheasier.com/2008 ... screen.jpg

• uruchamiasz Vistę, wchodzisz do Komputer i widzisz partycję systemową, tą na której zainstalowana jest Vista jako C

• uruchamiam znowu XP i wszystko jest normalnie: dysk lokalny C to partycja dla XP, dysk lokalny D to partycja dla Visty

Gdy kiedyś zainstalowałem Vistę obok XP, to bardzo się zdziwiłem. Może w którymś Service Packu poprawiono to.

Pozdrawiam!

(Bartas 007) #3

znalazłem w necie artykuł "Oprócz zamiany narzędzi z Windows XP Ntldr na Windows Boot Manager [bootmgr] w Viście, również zmianie uległo miejsce, gdzie przechowywane są informacje konfiguracyjne sektora startowego. W Windows XP był to dobrze znany plik BOOT.ini, a w Viście jest to BCD (Boot Configuration Data). Aby modyfikować wpisy w Viście, należy użyć narzędzia BCDedit.exe, które działa z linii wiersza poleceń i jest trudne do użycia dla przeciętnego użytkownika."I teraz pytanie czy trzeba modyfikować te wpisy na Viście ,jeżeli tak to w jaki sposób?

(pawcio1212) #4

Jeśli najpierw zainstalujesz XP, a później Vistę to nie będzie żadnego problemu.

A jak chcesz modyfikować BCD do zmiany kolejności uruchamiania albo czasu wyboru systemu to polecam użyć programu EasyBCD.

(Bartas 007) #5

Dzięki za odpowiedz a jeszcze jedno pytanko jeżeli xp ma 32bit a vista 64bit czy jest to jakiś problem?

(adam9870) #6

Raczej nie powinno być problemów.

(Bartas 007) #7

fajnie a jeżeli chciałbym po pewnym czasie usunąć vista to czy będzie to możliwe poprzez płytkie instalacyjną systemu vista?

(adam9870) #8

Zobacz: http://www.vista.pl/porady/157_jak_bezb ... ista_.html

i start >>> uruchom >>> diskmgmt.msc

(Piotrkijak) #9

Po prostu formatujesz partycje z Vistą, potem restartujesz kompa, bootujesz płytę z XP, uruchamiasz konsolę odzyskiwania, wpisujesz fixmbr, naciskasz enter i już masz z powrotem samego XP. Jak chcesz już instalować nowszego Windowsa, proponuję 7 zamiast Visty, ponieważ jak wgrasz Vistę, to się rozczarujesz...

(Dimatheus) #10

Hej,

Tak, przy instalacji Visty z SP1 problem już nie występował. :slight_smile:

Ewentualnie można też posiłkować się programem EasyBCD, by przywrócić domyślnego bootloadera z Windows XP.

83285448363086561646_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Bartas 007) #11

tak tylko że na win 7 nie mogę znaleźć odpowiednich sterów pod mojego zintegrowanego soundmaxa i mam dźwięk w 2.1 tyle się naszukałem i na cudowałem ale nie przyniosło to żadnego efektu, natomiast pod vista nie ma z tym problemu także jestem zmuszony na vista niestety :?

(Piotrkijak) #12

Zainstaluj dla Visty - powinny działać... Ewentualnie poszukaj na Windows update - czasami windows update oferuje sterowniki do nieobsługiwanego sprzętu.

(adam9870) #13

http://www.fixitpc.pl/topic/48-konsola- ... e-windows/

Dokładnie

pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

nie-umiem-zainstalowac-internet-explorera-pod-windows-t476064.html#p3003364

Albo instalacja w trybie zgodności. Czyli prawy przycisk myszy na plik sterownika - karta Zgodność - zaznaczamy "Uruchom ten program w trybie zgodności z" i z listy wybieramy Windows Vista, opcjonalnie Vista z którymś Service Packiem.

Co do instalacji Windows 7, tutaj w pkt. 5 znajdziesz mój poradnik: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html#p3098089 Może przyda Ci się, oczywiście w Twojej sytuacji nie przywiązuj szczególnej uwagi do ekranu "gdzie chcesz zainstalować system Windows?", bo Ty na ekranie "gdzie chcesz zainstalować system Windows?" po prostu zaznaczasz partycję D (jako miejsce gdzie ma zostać zainstalowany system) i klikasz Dalej.

(Bartas 007) #14

jednak chyba zainstaluje 7 obok xp tylko boje się właśnie o ten dźwięk żeby był w 5.1 :? i też właśnie instalowałem stery na vista ale to nic nie pomogło :frowning:

(Dimatheus) #15

Hej,

Pytanie najważniejsze, czy instalując je wybierałeś tryb zgodności z Vistą. Instalując normalnie, faktycznie mogło z tego nic nie wyjść.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(pawcio1212) #16

Spróbuj co najwyżej, później usuniesz win7.

A jeśli będziesz miał problemy to napisz jeszcze tutaj(ale w innym dziale).

(adam9870) #17

Albo zainstaluj 7 na próbę na wirtualnym dysku VHD:

Instalacja Windows 7 na wirtualnym dysku VHD http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja- ... 11419.html

Pozdrawiam!

(Bartas 007) #18

hej zainstalowałem win 7 i nadal mam problem z dźwiękiem mp3 jest tylko w 2.1 :frowning: sterowniki dźwięku zainstalowałem w konfiguracji głośników w teście słychać wszystkie głośniki a mp3 w 2.1 nie wiem co jest grane(założyłem nowy temat w dziale System operacyjny Windows 7 pomocy ludzie :frowning: )

(Dimatheus) #19

Hej,

Szperałem trochę na forach i znalazłem te dwa tematy. Być może pomogą w rozwiązaniu problemu:

:arrow: klick,

:arrow: klick.

:arrow: Dodatkowo napisz, z jakiego programu do odtwarzania plików mp3 korzystasz. Z Winamp'a?

:arrow: Czy instalując sterowniki, robiłeś to w trybie zgodności z systemem Vista i z podniesionymi uprawnieniami, czyli uruchamiając poprzez menu kontekstowe i polecenie Uruchom jako administrator.

Jeśli powyższe zabiegi nic nie dadzą, możemy spróbować rozwiązań programowych opartych o kodeki AC3 bądź ffdshow.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(pawcio1212) #20

soundmax-brak-dzwieku-win7-t492852.html

tutaj jest rozwiązanie podane wcześniej