Xp i Vista na jednym hdd

witam,

od prawie pół roku na dysku 120 gb, na 30 gigowej partycji mam xp home 32 bit. pozostała, 90 gigiwa partycja jest zapchana waznymi dla mnie danymi(mam wolne 50gb).

chciałbym wydzielić z tej dużej partycji mniejszą, 30 gigową na Viste Business 32 bit, nie tracąc danych z dużego dysku. innymi słowy, chcę go “pomniejszyć”.

jak to zrobić i czy po zainstalowaniu systemy nie beda się gryzły, ponadto czy jest możliwość łatwego wyboru przy odpalaniu kompa który system ma sie łądować?

dzieki

tak

pomniejsz programem GParted. Znajdziesz go w vortalu dobreprogramy.pl

Możesz wydzielić nową partycje przy pomocy programó GParted lub Partition Magic, ale pamiętaj że zanim zaczniesz to robić zrób defragmentacje tej partycji, żeby się nie okazało że utnie Ci jakieś pliki.

właśnie defragmentuje, potem utne 30 giga. a jak z tą instalacją?

Instaluj na partycji z Xp. Vista przeniesie XP do folderu windows.old i będą oba na Dysku C.

A drugiej partycji nie będziesz musiał ruszać.

już zrobiłem partycje 30 giga dla visty. teraz instalowac ją normalnie - przez odpalenie z cd w biosie czy z poziomu xp?

aha i czy domyslnie ustawi mi sie vista czy bedemial możliwość wyboru systemu przy starcie?

Podczas startu komputera będziesz musiał wybrać system który chcesz uruchomić. Viste możesz zainstalowaĆ tylko podczas uruchamiania komputera (BOOT z DVD).

Ja bym radził zainstalować z poziomu XP, najlepiej na innej partycji niż XP. Systemy wówczas nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Będziesz miał również możliwość wyboru systemu przy starcie.

Ja swojej Visty Ultimate x64 nie mogłem zainstalować/uruchomić z poziomu Windowsa XP.

Jeżeli to jest Vista 64bit to możliwe że nie da jej się zainstalować spod XP 32bit. Ale jeżeli to jest Vista 32bit to żadnych problemów z instalacją z poziomu XP nie ma. Przynajmniej ja ich nie miałem instalując Vistę Buisness.

ok, wszystko działa, jest super. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc. niestety mam klawiature na usb i musze podłaczac inna klawiature na ps2. czy przejściówka ps2-usb to załatwi?

A dlaczego musisz podłączyć klawiature na PS/2 ?

no bo jak podłącze tą na usb to nie da się zmienic systemu w boot loaderze

czy ta przejściówka załatwi problem?

Przejściówka załatwi problem, ale gdybyś odpowiednio ustawił BIOS nie trzebaby było nic kombinować.

hmm a wiesz jak?

jaki masz BIOS (Phoenix czy Award)?

Jaka płyta główna?

Szukaj opcji USB Keyboard Support.

ok, ustawiłem. dzięki