Xp i win 7 na 1 komputerze

Witam!

Po ostatnich “przygodach” (wysypał się xp i mimo prób naprawienia - nie udało się :frowning: ) postanowiłem od nowa postawić oba systemy, coby mieć mozliwość wyboru (jak przed awarią) systemu.

Przystąpiłem do dzieła w następujący sposób: odpaliłem z cd płytę z xp i gdy instalacja doszła do momentu wskazania partycji zrobiłem tak: na c (tam był win 7) dałem “usuń partycję”, po czym utworzyłem w tym miejscu nową (surową), następnie na - d (tam był xp) powtórzyłem operację. Pozostawiłem partycję f w spokoju (filmy, muzyka) po czym wybrałem na instalację xp dysk c - wszystko ładnie się zainstalowało, po czym wrzuciłem płytę win 7 gdzie na instalację wybrałem dysk d - również wszystko poszło gładko i bez problemu, do momentu kiedy chciałem włączyć laptopa i zobaczyc, czy będzie tak jak dawniej - czyli wybór systemu a tu :shock: nie dość, że włącza się tylko win 7 to jeszcze system pozmieniał mi partycje: na c - muzyka i filmy, na d - win xp (niedzialający) na f - win 7 :frowning: Co zrobiłem nie tak?, Czy jest jakaś mozliwość, aby wszystko działalo jak dawniej? (wybór wersji win podczas startu systemu) bo do tych zamienionych partycji może się przyzwyczaję z czasem… :roll:

Spróbuj tak: menu start -> PPM na “Komputer” -> Właściwości -> po lewej “Ustawienia zdalne” -> zakładka “Zaawansowane” -> “Uruchamianie i odzyskiwanie”: Ustawienia -> zaznacz “Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych”.

Hey! Napisz, czy nie zmieniałeś rozmiarów partycji po ich usunięciu? Zresztą po co ty usuwałeś te partycje? Wystarczyło po uruchomieniu instalatora xp wybrać partycję, /C/na której chciałbyś zainstalować system i instalator sam by ją sobie sformatował i przygotował pod system. Po zainstalowaniu xp na partycji C należało sformatować z poziomu xp partycję D i zainstalować na niej win 7. Jeśli zmieniałeś rozmiar partycji, nic dziwnego, że ci się oznaczenia pomieszały. Ratunkiem na to jest wykonanie kopii partycji E, z filmami, muzyką. usunięcie wszystkich partycji i ich utworzenie na nowo, wtedy kolejność oznaczeń uporządkuje ci się. Być może informatycy znają lepszą /sprawniejszą/ metodę naprawienia tego, ale ja nie znam takiej.

nivrim - w notatniku mam wpisany tylko win xp, a czas wyświetlania to 30sec

darmik24 - jeżeli dysk e ma pojemnosć 250GB ( w tym zajętych 106GB) jeżeli wykonam kopie zapasową i gdzie ona ma się znaleźć? to jaką będę miał pewnośc, że dane umieszczone na kopii podczas formatowania całości nie znikną? - Nigdy tego nie robiłem, wiec pytam :slight_smile:

Kopię zapasową wykonujesz nie w komputerze, tylko na zewnętrznym nośniku. Płyty odpadają, bo masz dużo danych, nie zmieści się. Pozostaje np zewnętrzny dysk twardy, musisz go kupić i na nim wykonac kopię. Będziesz miał spokoj, nic ci nie zniknie i będziesz mógł spokojnie pracowac na partycjach. Nie napisałeś, czy zmieniałeś rozmiary partycji. Jeśli zmieniałes rozmiary dwóch partycji, a trzeciej w ogóle nie ruszałeś to dlatego ci się pomieszały oznaczenia. Jeśli chcesz zmieniać rozmiary partycji, to musisz wszystkie usunąć i na nowo utworzyć, wtedy oznaczenia dysków będą prawidłowe. Ale wtedy musisz miec ko[pioę zapasową danych

Tego się właśnie najbardziej obawiałem, że bedę musiał kupić zewnętrzny dysk. Ale… wczoraj przystąpiłem do kolejnej próby i…udało się - komputer co prawda “widzi” 2 systemy, więc mam możliwość wyboru, ale kiedy jestem na win 7 to nie “widzi” właśnie tego nieszczęsnego dysku z filmami/muzyką. :frowning: Nie wiem, co może być tego powodem? Oczywiście znowu pozmieniało mi oznaczenia partycji i teraz wygląda to tak: c - 25GB win 7 , d - 10GB XP, e - 15GB, i… tyle :twisted: nie “widzi” dysku 248GB, tego gdzie mam filmy i muzykę. Oczywiście jeżeli przełączę na xp to wszystko jest ok - czyli c - win 7, d - xp, e - czysty, f - 248GB filmy muzyka.

P.s. Oczywiście zmieniałem partycje oprócz tej z danymi. Czy jest mozliwość, aby win 7 "widział’ dysk z mediami?