XP na wirtualnej maszynie w ubuntu - współdzielone katalogi

(MeonXT) #1

Witam,

chciałem sobie przetestować działanie Windowsa XP na wirtualnej maszynie, zainstalowałem na Ubuntu 9.10 VirtualBoxa, na nim WindowsXP. Wszystko działa ładnie, jednak chcę sobie pliki przesyłać z linuksa na Windowsa i odwrotnie. Znalazłem rozwiązanie - wspólny katalog. Dodałem w ustawieniach na linuksie Współdzielone katalogi. Jest to: /home/meon/katalog_xp/.

Teraz mam pytanie: Jak zainstalowac/skonfigurowac jakiś Guest Additions - gdzie go znaleźć?(instalkę pod XP). Gdzie znajduje sie w Windowsie ten katalog: /katalog_xp/ ?

Pozdrawiam :slight_smile:

(system) #2

W oknie maszyny wirtualnej klikasz Urządzenia ->"Zainstaluj Dodatki ...", zamontuje ci to w windowsie wirtualną płytę cd ze sterownikami. Po instalacji w windowsie mapujesz dysk sieciowy (o ile pamięć mnie nie zawodzi).

(MeonXT) #3

Dzeki :slight_smile: I kazał się kolejny problem z montowaniem. Noby wszystko ok, windows widzi ten katalog, jednak nie można go zamontować. Po prostu nie dzieje się nic. Może trzeba mu nadać jakieś dodatkowe uprawnienia?

(ra-v) #4

Bardzo możliwe. Nadaj prawa 777 (rwxrwxrwx, odczyt+zapis+wykonanie) dla wszystkich plików i katalogów. Ewentualnie uspróbuj przenieść współdzielony katalog poza /home np. do /usr/local/share/.

Chyba nie trzeba mapować dysków sieciowych ręcznie, tylko dodać katalog współdzielony w VirtualBox-ie. W Windowsie powinno wszystko samo się zrobić.