XP nie uruchamia się po instalacji sterownika

Witam. Na początku chciałbym przedstawić mój problem: mój komputer jest dość stary, planuję go wymienić ale potrzebuję sprawnej maszynki (aktualny PC pozwala mi zarobić na nowego PC więc to dosyć ważne). Na płycie głównej mam uszkodzone wejścia SATA (stary zasilacz je uszkodził) więc dysk podpięty jest przez konwerter IDE/SATA. Nigdy nie było z tym problemów aż do dzisiaj - po restarcie komputera, ukazał mi się normalny ekran startowy (tj. Logo Windowsa z tym przesuwającym się paskiem), charakterystyczne “mignięcie” tj. przejście z różnych stanów szarości, normalka jak zwykle. Po chwili oczekiwania na ukazanie się pulpitu ogarnąłem, że coś jest nie tak. Klawiatura nie odpowiadała, a ekran dalej pozostawał czarny. Niewiele myśląc wbiłem w tryb awaryjny (ten uruchomił się bez problemów) i rozpocząłem przywracanie systemu do dnia wczorajszego, gdy wszystko działało. Niewiele to pomogło, a że komputera potrzebowałem “na gwałt” zrobiłem szybki reinstall windy (po 2óch latach). Wszystko ładnie, zainstalowałem stery do chipsetu i karty, po czym, jak to zwykle bywa, musiałem zrestartować komputer. I teraz najlepsze: zrobiło się to samo (tj. mogę wejść w tryb awaryjny bez problemu ale normalnie nie ma bata, żeby dostać się w trybie normalnym). Ma ktoś może sugestie czego to może być wina ? Sam już nie wiem, próbowałem wszystkiego: przepinania normalnie na SATA (Wejścia te działają ale generują błędy więc staram się ich unikać), zmieniania wejścia IDE (mam dwa - na obu dzieje się to samo), jak wyżej - formatu. Każda pomoc zostanie doceniona, komputera naprawdę potrzebuję choćby na tydzień-dwa, inaczej nie będę w stanie zmienić podzespołów.

Pozdrawiam

//EDIT

Zauważyłem, że coś ma się na rzeczy faktycznie z kartą a raczej jej sterownikiem. Jak odinstaluję sterownik to system uruchamia się bez problemu. Teraz jest inna zagwozdka - karta zmieniła nazwę na “display” i nijak nie idzie zainstalować do niej starszych sterów (tych, których do tej pory używałem) gdyż wywala komunikat “odmowa dostępu”. Jakieś sugestie ?