Xp nie wykrywa dysku a Vista tak

Witam,

moj problem jest nastepujacy otoz mam dwa dyski fizyczne na pierwszym z nich na jednej z 3 partycji jest zainstalowany win xp he a na drogim dysku gdzie sa dwie partycje zainstalowana jest vista. Gdy uruchamiam win xp system niewykrywa mi zadnej partycji z drugiego dysku a vista pokazuje wszystkie, zeby bylo ciekawiej po uruchomieniu visty i powruceniu na xp dysk jest widoczny az do ponownego uruchomienia komputera. Problem ten mogl sie wziac z tego ze niedawno xp-ek zostal zawirusaowany trojanem co moze ale nie musi byc przyczyna mojego problemu. Czy zna ktos jakis sposob aby wszysko bylo jak nalezy czy czeka mnie przymusowa reinstalacja xp-eka?

z gory dziekuje wszystkim za ewentualna pomoc

zapewne dysk na którym masz vistę jest pod infrejsem sata. Windows Xp nie widzi dysków sata. Musisz w biosie zmienić aby dysk nie był wykrywany jako sata.

Ze względu na to, że nie wszystkie biosy mają taką opcję podam jeszcze drugi sposób. Mianowicie sprawdź jaki płyta główna ma chipset, pobierz do niego sterowniki i zintegruj z instalką xpeka programem nlite :slight_smile:

Dzieki sprawdze obie mozliwosci tylko ze ten dysk jescze kilka dni temu dzialal poprawnie

prawdopodobnie zmieniłeś system plików na 1 z dysków. Ten system plików jest obsługiwany przez windows Vista ale nie jest obsługiwany przez XP. zobacz czy masz na każdym dysku format plików NTFS jeżeli nie potrzebne narzędzia żeby zmienić system plików znajdziesz na vortalu. Pozdro

wszystkie partycje maja sys plikow NTFS tak przynajmniej twierdzie vista a ja jej wierze bo ostatnio nierobilem nic co moglo zmienic sys plikow po za tym takich rzeczy nieda sie zrobic przypadkiem

witam musisz wyłączyć w biosie system AHCi wszystko będzie chodziło ja miałem ten sam problem ale poczytałem kilka stron na forum i xp u mnie chodzi bez zarzutu !!

niestety w biosie mam ustawione na IDE i nadal dysk niejest odczytywany

Dodane 06.03.2009 (Pt) 11:29

OK juz wszystko gra sciagnełem odpowiedni sterownik ze strony producenta plyty glownej

dzieki za pomoc