Xp nie wykrywa dysku

WD 1tb green coś, jest to dysk wyjęty z z obudowy gdyż dysk zewnętrzny mi się zepsuł(prawdopodobnie coś z napięciem ) dlatego go rozkręciłem by odzyskać dane i podłączyć do kompa (przez rozgałęziacz moolex, może nie wykrywa bo nie jest do końca dociśnięte[po prostu nie do się 2-3-4 mm jest nie dociśnięte, te wtyki nie wchodzą na max]nie wiem. dysk jest serial SATA.czytałem na tym forum ze trzeba zamienić SATA na ide ata ale jak wchodzę do biosu i tam jest takie z tymi cd- room i hardrive i coś tam to tam jest widoczny mój dysk( z systemem)no a w biosie nie widać żadnego WD, MY Book Essential … nie mam pojęcia co dalej , nie znam się na tych sprawach jestem typem ,zielony’’ - o co chodzi?w menadżerze(narzędzia administracyjne) coś tam zarządzanie dyskami również nie ma widocznego tego dysku(WD). nie chcę szperać w tym biosie bo kompletnie się na tym nie znam może ktoś pomoc , nakierować…krok po kroku

mcheck , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

Hmmm a streść to, bo trochę kaman, ale pogubiłem się w tym twoim piśmie.