[XP]nv4_disp, GF 8600GT,błędy grafiki w grach, zasilacz 400W

Witam,

Mam od roku kartę graficzną GeForce 8600 GT i nie miałem żadnych problemów, aż kilka tygodni temu coś niedobrego zaczęło się dziać.

Najpierw zaznaczę, że grałem w CoD 4 czy Far Cry 2 na dość wysokich detalach i nie miałem żadnych problemów. Ostatnio jednak odpaliłem CoD 5, przeszedłem ze dwie rundy i w czasie ładowania trzeciej “niebieski ekran” z błędem nv4_disp. Po ponownym uruchomieniu komputera i uruchomieniu gry w “trybie bezpiecznym” grafika wyglądała fatalnie - zdjęcie tutaj. Ciekawostka - jak wyłączałem cienie, to gra jeszcze jako tako chodziła, jak włączałem, to muliła się strasznie nawet w menu.

Uruchamianie gry w trybie normalnym powoduje tego, że gra ciągle “wywala” do “nv4_disp” i trzecia runda się nie ładuje - w trybie bezpiecznym ładuje, ale wygląda tak, jak na powyższym zdjęciu.

Cóż, odpuściłem sobie granie, kilkukrotne przeinstalowywanie najnowszych sterowników i samej gry nic nie pomogło.

Zainstalowałem GTA IV i również kicha, zderzam się z nieistniejącymi budynkami, nie widzę mostów, tylko jadące po nich samochody “w powietrzu”. Co ciekawe, czasem tekstury rysują się całkiem poprawnie (może z wyjątkiem cieni, choć to może tylko wrażenie), ale wystarczy, że się przejadę kawałek - i znów są błędy.

Mam zasilacz 400W Tracera i wcześniej nie było żadnych błędów, więc chyba ciągnął kartę… Zrobiłem kilkunastogodzinny test pamięci (memtest86) i nie było żadnego błędu.

Macie jakieś sugestie?

Z góry dzięki.

Jakiej firmy masz tą karte?

Podaj reszte parametrów komputera.

P.S. mam taką samą kartę graficzną :wink:

Jak te sterowniki przeinstalowywałeś? Odinstalowywałeś te stare i instalowałeś te nowe - poprawnie tak powinno być. Czy Może instalowałeś nowe na stare? Plik nv4_disp.inf jest plikiem od sterowników nVidii, więc problem nie leży w sprzęcie lecz w sterownikach, lub systemie. Odinstaluj sterowniki, wyczyść komputer Ccleanerem, i zainstaluj od nowa sterowniki, najnowsze od nVidii. Wyczyść też Driver Cleaner’em

Nie pamiętam firmy (piszę z innego komputera), parametry z pamięci… Dokładniejsze dane przedstawię 27. grudnia.

Athlon 1,8 GHz, 1 GB RAM-u, płyta główna chyba Asusa… Wiem, że to mało satysfakcjonująca odpowiedź, ale w tej chwili nie pamiętam…

Tak, odinstalowywałem stare i potem instalowałem nowe - nic to nie zmieniło. Nie czyściłem żadnym programem, aczkolwiek teraz to zrobię.

Wiem, że to plik sterownika, aczkolwiek szukając w Internecie pomocy do mojego problemu, często i gęsto pisano o problemach z za słabym zasilaczem jako przyczynie, jednakże mój zasilacz - jak sądzę - nie powinien padać teraz, zwłaszcza że wcześniejsze gry działały bez żadnych problemów i to na (dość) wysokich detalach…

Co prawda zasilacz nie jest zbytnio lubianej i dobrej firmy. A na 8600GT powiedziałbym że potrzebny byłby co najmniej 500W. Sprawdź czy do karty graficznej jest podpięte dodatkowe zasilanie 4pin’owe. Zdaje mi się że do tych modeli już były potrzebne dodatkowe zasilania :wink:

Usuń poprzednie sterowniki od karty graficznej i wyczyść rejestr CCleanerem.

Najpierw zainstaluj najnowsze sterowniki do chipsetu płyty głównej. Do tej karty nie używaj najnowszych sterowników. Ja ze swojej strony uważam, że najlepsze są te: http://www.nvidia.pl/object/winxp_175.16_whql_pl.html

Potem koniecznie zainstaluj na nowo DirectX.

Mam płytę główną: Asus M2N-MX, procesor Athlon 64 3000+ (1,8 GHz), karta graficzna nVidia 8600 GT - przynajmniej tak Everest pokazuje, chłodzenie Zalmana).

Nie stosowałem się jeszcze do rad od cosika_ktosika, dziś się zastosuję, o ewentualnych rezultatach poinformuję jutro.

cosik_ktosik - Dlaczego uważasz że starsze sterowniki są lepsze od nowszych? Jakby tak pomyśleć, to po to są nowsze wypuszczane żeby sprzęt lepiej chodził i miał lepszego kopa w grach itd. Ja tego wcale nie rozumiem…

Ponieważ nowsze sterowniki są optymalizowane pod nowszy sprzęt (architektura się zmienia, więcej zbędnego kodu). Dodatkowo, jestem szczęśliwym posiadaczem karty Gigabyte GV-NX86T256H (świadomy wybór), a więc rodzina GF8600GT. Po pierwsze, na podanych wyżej sterownikach karta działa najszybciej, po drugie, nowe sterowniki z nią nie działały.

Ahaaa, to jakie byłby by najlepsze dla mojego GF 7600GT?