XP obok Visty - chciałem mieć dwa systemy, nie mam żadnego

Witam :slight_smile:

Otóż mam laptopa z Vistą OEM, i chcę zainstalować XPka. No to dobra, w czym problem? Partycja nowa jest, płytka w napęd i wio. Pliki się kopiują, i komputer krzyczy o restart. No to ja posłusznie mu enter wciskam i się resetuje. No i logo HP się pokazuje standardowo, czekam chwilkę, czarny ekranik, w rogu taki kursorek migający i czekam, czekam, czekam, czekam i doczekać się nie mogę. Do konsoli odzyskiwania z płyty XP dostać się nie mogę, bo wyskakuje mi komunikat o złym haśle. Na szczęście miałem Windowsa 7 pod ręką i z nim już nie było problemów. Jednak mi na XP zależy. Wiem, że jak zainstaluję to się chrzani ten boot manager coś tam coś tam w Viście. Robiłem już kiedyś podobną rzecz na XP i nie było problemów, tam nie było hasła admina, wszystko z płytki poleciało. No to google w dłoń, i się dowiedziałem żeby przytrzymać F8 podczas startu i wybrać “Napraw komputer”, tam konsolę odzyskiwania i tam komendy trzeba wstukać, i bym miał dostęp do konsoli odzyskiwania w Viście. No dobra, ale co zrobić skoro się system nie bootuje? Czy jak będe trzymał te F8 będę miał to samo okienko z opcjami nawet jak system nie wstaje? Bo rozumiem, że muszę to zrobić z Konsoli Odzyskiwania Visty, a nie XP?

I co? Doinstalowałeś XP do partycji z Vistą? Format.

Poczytać

jak-umiescic-viste-jednym-komputerze-t279566.html

Aż taki głupi nie jestem :slight_smile:

No dobra, ale jak mam z niego skorzystać skoro system nie wstaje? Żaden.

Wcale, że nie format, tylko naprawa z płyty instalacyjnej Visty i jak już będzie Vista to za pomocą np. EasyBCD można przywrócić XP.

Nie mam płyty instalacyjnej :stuck_out_tongue:

Możesz od kogoś pożyczyć.

Możesz to też zrobić instalatorem Windows 7.

Ale nie instalowałem na tej samej partycji.

Od kogo pożyczyć też nie mam, bo wszyscy na XPkach jadą.

A może zrobić tak, że robię 3 partycje, na jednej najpierw XPka instaluje, potem na drugiej Sevena, a potem do Visty się wbijam (bo jak zainstaluję W7 to boot manager się pojawia), format partycji z Sevenem a w Viście wywalam Sevena z boot managera programem EasyBCD?

Tak przekombinowałeś, że nic nie wiem. Jakbyś tak mógł napisać prosto w jakiej sytuacji jesteś i co chcesz osiąnąć, to może bym zrozumiał. :stuck_out_tongue:

Może komp się nie bootuje, bo masz ustawione w BIOSie na tryb AHCI i XP nie widzi dysku czy coś w tym rodzaju. :stuck_out_tongue: Zmień w BIOSie na tryb ATA.

Dobra, jeszcze raz :slight_smile:

Od początku była Vista OEM. Zrobiłem nową partycję. Skopiowałem pliki z płytki instalacyjnej XP na dysk. I od tamtej pory żaden system się nie uruchamia. Potem w celu przywrócenia Visty zainstalowałem W7 na uprzednio sformatowanej partycji z nieskończoną instalacją XP. Potem boot managera poprawiłem w Viście programem EasyBCD. I chcę zrobić żebym mógł wybierać na starcie kompa czy chcę włączyć XP czy Vistę. I żeby żadnych błędów nie było i jakieś frytki do tego :stuck_out_tongue:

A jak zmienię w biosie na tryb ATA to będzie mi wyszukiwał tylko XP? Czy vistę też?

Powinno być tak, jak masz Vistę i instalujesz XP, to po instalacji uruchamia się tylko XP.

Potem wkładasz płytkę z Vistą albo 7 i nie instalujesz, ale na dole gdzieś na początkowych ekranach jest napraw system albo coś takiego. Tam przywrócisz Vistę. Uruchamiasz Vistę i za pomocą EasyBCD dodajesz XP do bootloadera.

Jeśli są jakieś problemy z instalacją XP, to przede wszystkim nie instaluj z poziomu Visty, w biosie możesz spróbować ustawić na ATA. Być może, skoro to jest laptop, są jakieś ustrojstwa mające na celu utrudnić instalacje XP. Nie miałem z tym do czynienia :stuck_out_tongue:

sformatuj dysk, przy instalacji XP utwórz 2 partycje, na jednej zainstaluj XP, a na drugiej partycji :slight_smile:

Niestety w BIOSie nie znalazłem żadnych ustawień dot. ATA/AHCI.

Podejrzewam że jak na płytce z W7 wcisnę Napraw system to trzeba będzie jakąś komendę wpisać. Jaką? :slight_smile:

Musi się obejść bez formatowania Visty. Pozatym, jeśli zainstaluje XP to jeżeli będę chciał potem zainstalować Vistę z partycji recovery to usunie mi XP (gdzieś tak wyczytałem)

Żadnych komend nie ma, tak jak na tych obrazkach:

http://i28.tinypic.com/2ryiw3k.jpg

http://i26.tinypic.com/2n0lxlj.jpg

(Repair your computer > Startup Repair) Ale to po tym jak zainstalujesz XP. Pewnie są problemy dlatego, że na laptopie była preinstalowana Vista.

Do czego jest ci potrzebny XP? Może wystarczy ci jak zainstalujesz XP na VirtualPC na Viście?

Dzięki Ci wielkie :slight_smile:

W grze mi wyskakuje appcrash, mam małą nadzieję, że po zainstalowaniu XP go nie będzie, ale na razie ustalamy z kolegą co jest przyczyną, być może nie będzie takiej potrzeby :slight_smile:

W takim razie VirtualPC odpada, ale nie sądzę, żeby bezpośrednią przyczyną błędu była Vista.

Możesz spróbować zgodności z wcześniejszymi windowsami albo uruchomić w trybie administratora. Zresztą przyczyn może być bardzo wiele.

Uruchamiam w zgodności XP z trybem administratora. Ale mimo wszystko dzięki :slight_smile:

Najpierw poczytaj to co jest napisane w linku który podałem

Jedyne czego się z niego dowiedziałem to to, żeby:

  1. Instalować XP, potem Vistę

  2. Użyć VistaBootPro

Tylko jak mam go użyć skoro system mi nie startuje? :slight_smile:

Wcale nie trzeba najpierw XP. Ja kiedyś miałem XP i Vistę i instalując najpierw XP nie było trzeba nic więcej robić, a najpierw Vistę wystarczyło EasyBCD użyć. Aktualnie mam tylko 7, co polecam. :smiley:

Jesteś pewnien, że twoja płytka z XP jest sprawna? Ja bym spróbował zainstalować XPka z pendrivea.

Kiedyś koledze instalowałem Vistę i instalując na jego kompie działo się to co tobie z XP - nie bootował.

Jako że mamy prawie takie same kompy zainstalowałem mu ją u siebie na jego dysku i działało od razu.

Także kombinuj, a pewno ci się uda. Tylko zastanów się czy na pewno ci potrzebny ten XP. :slight_smile: