Xp się nie uruchamia, bluescreen 0x0000007B

(Zoejane) #1

Mam problem ze starym laptopem (windows xp, sp2, niewymieniane podzespoły poza pamięcią ram kilka lat temu). Początkowo uruchamiał się tylko w trybie awaryjnym (po wybraniu uruchom w trybie normalnym albo ostatnia dobra konfiguracja pojawiał się ponownie ekran z wyborem trybu), antywirus nic nie znalazł, nie działało przywracanie systemu – próbowałam przywrócić do kilku różnych dat, zawsze pojawiał się komunikat w stylu: nie można przywrócić, bo nie zaszły żadne zmiany.

We właściwościach systemu odhaczyłam Automatycznie uruchom ponownie i Bsod wyświetlił komunikat STOP: 0x0000007B (0xF78C7528, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000). Chciałam zainstalować Debugging Tools for Windows, ale wyświetliło się okienko z tekstem „Administrator skonfigurował założenia systemowe takie, aby zapobiegały tej instalacji” (mam tylko jedno konto, w trybie awaryjnym wyświetliło się moje i Administrator, próbowałam zainstalować w obu), na dodatek w folderze minidump nie zapisały się żadne pliki z tego dnia.

Uruchomiłam konsolę przywracania z płytki xp, wpisałam najpierw chkdsk – znalazł i naprawił przynajmniej jeden błąd, ale nic to nie dało. Potem – bootcfg, co też nic nie pomogło (po wyjściu z konsoli pojawiał się czarny ekran, po wciśnięciu spacji następował ponowny rozruch). Zrobiłam jeszcze fixboot i skończyło się na tym, że teraz bluescreen pojawia się nawet, gdy wybieram tryb awaryjny – komunikat wygląda podobnie, jak poprzednio: STOP: 0x0000007B (0xF7952640, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000) .

Nie robiłam żadnej aktualizacji systemu, dzień wcześniej komp działał bez problemu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zainstalowałam Sony PC Companion (nie po raz pierwszy) i podłączyłam hub usb.

Komputer nie czyta mi wszystkich płyt, więc od razu mam pytanie, czy programy, które ewentualnie będę musiała użyć, mogę wrzucić na pendrive'a?

Proszę o pomoc, bo jestem zielona w tych sprawach

(system) #2

Pobierz pakiet Hirens Boot CD i przetestuj dysk programem Victoria bądź CrystalDiskInfo.

Hirensa na pendrive wrzucisz za pomocą Universal USB Installer.

(Zoejane) #3

Dziękuję za odpowiedź.

W międzyczasie podłączyłam dysk do drugiego kompa - avast usunął kilka zagrożeń. Włożyłam dysk z powrotem do laptopa. Bsod się nie pojawił, ale uruchamianie systemu stanęło na czarnym ekranie i migającym kursorze. Chciałam naprawić instalację xp, w trakcie instalacji pojawiło się kilka komunikatów o błędach (m.in. Podczas ładowania C:\Program Files\Common Files\System\directdb.dll wystąpił błąd, Podczas ładowania C:\WINDOWS\System32\inetcomm.dll wystąpił błąd. Więcej nie zapisałam). Instalacja się zakończyła. Teraz po ekranie ładowania Windowsa pojawia się czarny ekran z kursorem myszki, wyskakuje jakiś komunikat i komputer się resetuje (zarówno w trybie normalnym, jak i awaryjnym).

Nie mam w Biosie opcji bootowania z usb, dysk sprawdziłam przez drugiego kompa - Victoria nie znalazła żadnych błędów, w CrystalDiskInfo stan dysk jest dobry.

Mogę użyć jakiegoś innego antywirusa?

Mój dysk to Hitachi HTS541080G9SA00, 5400 RPM SATA

(Piecia110) #4

przy naprawie instalacji wyskoczyły ci te błędy czy przy czystej instalacji ??? 

jeśli nie masz wartościowych plików na dysku z okienkami warto zrobić formatowanie partycji ale nie szybkie tylko normalne może gdzieś jest błąd w plikach sektorowych. Swoja droga jaki masz system plików na partycji systemowej ???

(Zoejane) #5

Przy naprawie (instalacji nakładkowej)

System plików NTFS

Jakiego mogę użyć antywirusa zamiast avasta?

(rgabrysiak) #6

Cześć,

Temat rzeka, każdy poleci ci to czego sam używa. Sprawdź sobie z darmowych: MSE, Avira, AVG, z płatnych np. Eset i zobacz który będzie najlepszy dla ciebie.

(Odyniec_Stary) #7

Z płatnych: Norton IS 2014 (szczególnie pod słabsze maszyny).

Z darmowych: Avira.

(Zoejane) #8

Dzięki, zainstaluję Avirę i jeszcze raz sprawdzę ten dysk

(Szeryfuniu) #9

Dysk sprawdź programem MHDD (bootowalna płyta).

Można pobrać i wypalić na płytce (instrukcję znajdziesz w sieci do MHDD).

Jak coś to pytaj, pomogę.

Stan dysku po kilku latach w laptopie może nie być dobry…

(Zoejane) #10

Nagrałam płytę, ale jej nie czyta - jedyną płytą, którą widzi, jest ta z windowsem

Jeszcze raz zrobiłam naprawianie Windowsa, wyświetlił się taki komunikat, jak na zdjęciu

post-203936-0-09494100-1411671626_thumb.

(Szeryfuniu) #11

To źle nagrałeś.

Dobra płyta + wolna prędkość nagrywania i musi pójść.

System nie może odczytać pliku więc jest komunikat że nie “znaleziono”…

Skan na bad sektory…

(Zoejane) #12

Pisałam na początku, że nie działa mi napęd - nie czyta nagrywanych płyt, jedynie płyta z windowsem czasami zaskoczy

(Szeryfuniu) #13

Kurcze sorry zapomniałem…

A nie możesz pożyczyć od kogoś napędu?

Może ma ktoś, albo na USB zewnętrzny…

Ewentualnie wyjąć dysk i u znajomego podpiąć pod stacjonarkę i puścić skan HDTune z poziomu systemu.

(Zoejane) #14

Mogę podłączyć pod stacjonarnego. Sprawdzałam go już Victorią i CrystalDiskInfo - nie znalazły błędów

(Szeryfuniu) #15

A czy wchodzi w grę czysta instalacja systemu?

Ewentualnie gdyby był dostępny inny dysk, wykonałbym klona i uruchomił z drugiego dysku (wykluczyłbym dysk).

Można ewentualnie prosić o wykonanie screena z zakładki SMART dysku z programu Victoria?

(Zoejane) #16

HD Tune: HTS541080G9SA00 Error Scan

(Szeryfuniu) #17

Kurcze, 53 minuty skan 80GB to bardzo długo…

A w HDTune SMART też nie chce się odczytać?

Co znaczy że “nie mam dostępu do folderu moje dokumenty”? Wyskakuje że nie nie można odczytać z dysku źródłowego czy jak?

Jeśli tak jak powyżej, włącznie z niemożnością odczytania smart i dostępu do plików to na 99,99% masz sypnięty dysk.

(Zoejane) #18

W HDTune przy smarcie też nie było podanych żadnych wartości.

Do wszystkich innych folderów mam dostęp, tylko nie do moich dokumentów - wyświetla się komunikat odmowa dostępu. Z tego co czytałam, to tu chodzi o jakieś uprawnienia administratora. W poniedziałek zaniosę kompa do kogoś, kto się na tym bardziej zna, bo sam już nic nie wymyślę